Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #146781 από george71
Απαντήθηκε από george71 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Ο θόρυβος ακούγεται όταν αρχίσει και δουλεύει κανονικά η σόμπα, δηλαδή όταν αρχίζει να φυσάει αέρα μέσα στο σπίτι. Την αγόρασα καινούργια και θα ζητήσω επισκευή, αν και ο τύπος που την πήρα φαίνεται αρκετά αδιάφορος ίσως και άσχετος με τις ravelli. Για να καταλάβεις πριν ρωτήσω εσένα για την επαναφορά των ρυθμίσεων, είχε έρθει αυτός για τη ρύθμιση και δεν ήξερε πως να την κάνει. Έχω μιλήσει και με έναν μηχανικό που πουλάει άλλη μάρκα αλλά φαίνεται πιο συνεργάσιμος, και του είπα να επικοινωνήσει με τη ravelli για να του δώσουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά και να αναλάβει αυτός το service της σόμπας. Έφτασα στο σημείο να βάλω πετροβάμβακα στο μπουρί που είναι μέσα στον τοίχο και βγαίνει έξω μήπως και μειωθεί ο θόρυβος αλλά το αποτέλεσμα ήταν μηδαμινό. Το μοντέλο της σόμπας το διάλεξα σωστά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #146784 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

george71 έγραψε: Ο θόρυβος ακούγεται όταν αρχίσει και δουλεύει κανονικά η σόμπα, δηλαδή όταν αρχίζει να φυσάει αέρα μέσα στο σπίτι. Την αγόρασα καινούργια και θα ζητήσω επισκευή, αν και ο τύπος που την πήρα φαίνεται αρκετά αδιάφορος ίσως και άσχετος με τις ravelli. Για να καταλάβεις πριν ρωτήσω εσένα για την επαναφορά των ρυθμίσεων, είχε έρθει αυτός για τη ρύθμιση και δεν ήξερε πως να την κάνει. Έχω μιλήσει και με έναν μηχανικό που πουλάει άλλη μάρκα αλλά φαίνεται πιο συνεργάσιμος, και του είπα να επικοινωνήσει με τη ravelli για να του δώσουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά και να αναλάβει αυτός το service της σόμπας. Έφτασα στο σημείο να βάλω πετροβάμβακα στο μπουρί που είναι μέσα στον τοίχο και βγαίνει έξω μήπως και μειωθεί ο θόρυβος αλλά το αποτέλεσμα ήταν μηδαμινό. Το μοντέλο της σόμπας το διάλεξα σωστά.


Αερόθερμη δεν είναι ? Τότε το πρόβλημα μάλλον θα είναι στο βεντυλατέρ αέρα που παίρνεις μέσα μέσα στο σπίτι. Δοκίμασες να χαμηλώσεις τον αέρα να δεις αν έχεις κάποια διαφορά στο θόρυβο ?

Που είσαι σε πόλη/χωριό ?

Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με εξουσιοδοτημένο sevice όπως στη www.pelletech.gr/

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #146785 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα NewsLetter:Precautions for stoves model HR100-120
NewsLetter από τη Ravelli 13/2


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: SAT_064_EN.pdf
Μέγεθος αρχείου:857 KB

sdancer75
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #146788 από george71
Απαντήθηκε από george71 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
sdancer75 είσαι κατατοπιστικότατος, μένω στη Λαμία. Όταν κατεβάζω τον αέρα μειώνεται ο ήχος αλλά πολύ λίγο. Για να καταλάβεις τι γίνεται μένω στον 3ο όροφο πολυκατοικίας. στον 4ο όροφο το διαμέρισμα είναι άδειο. Ο τύπος που μένει στον 5ο όροφο ακούει όταν την ανοίγω και την κλείνω και με έχει παρακαλέσει (και σωστά βέβαια) τις ώρες κοινής ησυχίας να την κλείνω για να μπορεί να κοιμηθεί. Έχεις αντιμετωπίσει ξανά τέτοιο πρόβλημα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #146790 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

george71 έγραψε: sdancer75 είσαι κατατοπιστικότατος, μένω στη Λαμία. Όταν κατεβάζω τον αέρα μειώνεται ο ήχος αλλά πολύ λίγο. Για να καταλάβεις τι γίνεται μένω στον 3ο όροφο πολυκατοικίας. στον 4ο όροφο το διαμέρισμα είναι άδειο. Ο τύπος που μένει στον 5ο όροφο ακούει όταν την ανοίγω και την κλείνω και με έχει παρακαλέσει (και σωστά βέβαια) τις ώρες κοινής ησυχίας να την κλείνω για να μπορεί να κοιμηθεί. Έχεις αντιμετωπίσει ξανά τέτοιο πρόβλημα;


Όχι βέβαια σε καμία περίπτωση . Ο ήχος ειναι μεταλλικός η απλά μεγάλο βουητο;

Χωρίς να έχω δουλέψει ποτε καμία αεροθερμη , ίσως θα ειναι εύκολο να ανοίξεις τα επάνω καπάκια της σομπας και να δεις το βεντυλατερ . Ίσως με πίεση αέρα για να καθαρίσει απο βρομιες και λίγο wd40 στα κινούμενα μέρη να λυθεί το προβλημα .


Πάντως αν γράψω το δικό μου θόρυβο εν ώρα λειτουργίας δύσκολα θα αναγνωρίσεις κάποιον ήχο πέρα απο τον περιβάλλοντα .

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #146791 από george71
Απαντήθηκε από george71 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Ο ήχος που δημιουργείται είναι ένα περίεργο έντονο βουητό. Όταν έκανα παράπονα σε αυτόν που την πήρα ήρθε, άνοιξε την σόμπα και την καθάρισε με τη σκούπα που έχω για την στάχτη αλλά δεν άλλαξε κάτι. Μάλιστα ο τύπος στον 5ο όροφο, για να μην νομίσω ότι είναι τρελός, με κάλεσε σπίτι ενώ λειτουργούσε η σόμπα μου και πράγματι ακουγόταν και σε μένα έντονα. Επίσης το φύσημα που κάνει μέσα στο σπίτι, σε σχέση με άλλες σόμπες που έχουν φίλοι μου είναι και αυτό έντονο. Για να καταλάβεις πήγα σε φίλο μου που έχει berek και δεν άκουγα τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματικό μοντέλο ή να θέλει κάποια ρύθμιση ή λάδωμα κάποιο εξάρτημα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ