Περί ανοξείδωτης καμινάδας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42448 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας
...σε αντιθεση με τα μονου τοιχοματος που το αρσενικο κοιταει προς τα επανω ωστε να μην διαφευογυν τα καυσαερια. Αλλα ναι, αυτες μπαινουν μονο ως μπουρια σε εσωτερικο χώρο, πριν συνδεθουν σε καποιο ταυ μέσω προσαρμογης για διπλου τοιχοματος... :whistle:
Φαλντζες δεν χρειαζονται. Εχω στη σομπα μπυ δεν εβαλα πουθενα. Απλα πηρα σφιγκτηρεε για καλυτερη σύνδεση και στερεωση.

la nordica svezia
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΤ21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128110 από maria rokou
Απαντήθηκε από maria rokou στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας
Καλησπέρα σας
Αντιμετωπίζω και εγώ ένα θέμα με την καμινάδα του τζακιού που έπιασε φωτιά και μετά από αυτό δημιουργήθηκαν εξωτερικές ρωγμές και βγάζει καπνό. Τεχνικός που ήρθε να τη δει μου είπε ότι πρέπει εσωτερικά της να τοποθετήσουμε inox έξι μέτρα και το ερώτημά μου είναι αν θα πρέπει να γίνει αυτό και επίσης σε διάσταση καμινάδας 0,25 τι διάσταση θα πρέπει σωλήνας να τοποθετήσουμε;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128119 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας
Καλημέρα,
Καταρχήν ελπίζω μετά την φωτιά να είστε καλά.
Για να πάρεις μία σωστή απάντηση (μιας και μπορεί ο μάστοράς σου να λέει ότι θα περάσει μία ίνοξ από μέσα το οποίο φαίνεται σωστό αλλά εχουμε διαβάσει πολλά... πχ μπορεί για να την περάσει ντε και καλά να μη βάλει σφιγκτήρες ή να μη βάλει στηρίγματα ή ... ή... ή...)
Οπότε για αρχή αν θές πές μας τι μηχάνημα (εστία? τζάκι? σόμπα? λέβητας?) είναι που έχεις.
Επίσης καλό θα ήταν να μας δώσεις λίγα στοιχεία παραπάνω ως προς το γιατί έγινε η φωτιά και αν θες και πως το αντιμετωπίσατε. Όσο πιο πολλά στοιχεία γράψεις τόσο περισσότερες πληροφορίες θα πάρεις πίσω


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128151 από maria rokou
Απαντήθηκε από maria rokou στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας
Αγαπητέ Gdevil ευχαριστώ γιά την άμεση απάντηση.
Στην τοποθέτηση θα είμαι παρούσα για να ελεγξω οσο μπορώ την τοποθετηση των εξαρτημάτων. το τζάκι που έχω είναι μαντεμενιο συμβατικό με εξωτερική καμινάδα από τσιμεντενια τεμάχια. Δεν το είχαμε καθαρίσει αρκετα χρόνια και μετά από έντονη φωτιά στο τζάκι άρπαξε φωτιά η καμινάδα με αποτελεσμα να δημιουργηθούν εξωτερικά ρωγμές και καταστράφηκε το καπέλο (Γεράκι). Περιμέναμε και έσβησε η φωτιά. Ο Τεχνικός που ήρθε να τη δει μου είπε ότι πρέπει εσωτερικά της να τοποθετήσουμε inox διαμέτρου 0,23 έξι μέτρων και το ερώτημά μου είναι αν θα πρέπει να γίνει αυτό σε διάσταση καμινάδας 0,25. Επίσης με τους σφιγκτήρες θα περάσει ο σωλήνας 0,23; Αν βέβαια υπάρχει άλλη λύση παρακαλώ να μου την προτείνετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128171 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας
Φ23 με σφικτήρες (ΟΧΙ αλουμινοταινίες ή σιλικόνες) και στηρίγματα μέσα από την παλιά καμινάδα 25χ25 πολύ δύσκολο το ακούω.
Υπάρχει περίπτωση να γκρεμιστεί η παλιά καμινάδα και να μπεί νέα εξαρχής ίνοξ μονωμένη και σωστά τοποθετημένη - στηριγμένη?
Και μιας και ρωτάω ας ρωτήσω και το εξής.
Φαντάζομαι πως έχει γίνει ζημιά και στη φούσκα (δλδ στην κατασκευή πάνω από την εστία)
Οπότε έφυγε η καμινάδα, χάλασε η φούσκα... Τι έμεινε?
Ενα ανοιχτό μαντεμένιο τζάκι που και πολλά ξύλα τρώει και δεν αποδίδει ζέστη.
Δε σκέφτεσαι να το αλλάξεις και αυτό με ένα νέο ενεργειακό?
(κόστος μόνο της εστίας από 300 μέχρι όσο θέλεις)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128177 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας
Με σιλικόνη υψηλών θερμοκρασιών και βίδες για να δέσουν μεταξύ τους τα κομμάτια, μια χαρά τα περνάει, βάζει και δύο στηρίγματα ένα επάνω κι ένα κάτω και τέλος.
Για έξι μέτρα καμινάδα μπορεί να πάει μια διάσταση κάτω δηλαδή φ230 από το Φ250 που βγάζει η εστία.
Το μόνο που θέλει προσοχή είναι το κλείσιμο του κενού ανάμεσα στην χτίστη και στην ινοξ και να μην σου βάλει κανένα κομμάτι ευκαμπτης για να συνδεθεί η εστία με την καμινάδα. Να προτιμήσεις γωνίες 45° για να καθαρίζονται εύκολα


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ