Περί ανοξείδωτης καμινάδας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20973 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας
βρηκα αυτη αθηνα με πολυ καλη τιμη.
για την ποιοτητα της μπορει να με ενημερωσει καποιος..??
στα ιωαννινα ζητανε 0.5χιλ. παχος 20 ευρω το μετρο :ohmy:
ενδιαφερομαι να την περασω μεσα στην ηδη υπαρχουσα 250φ.αλλα εχω και εγω την ιδια απορια με geota,αν αφησω εκτεθειμενο 1 μετρο στην κορυφη θα υπαρχει προβλημα.?

la nordica 600 tondo
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jimopoulos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23505 από petexi
Απαντήθηκε από petexi στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας

mastoras έγραψε: Στην παρακάτω φώτο μπορούμε να παρατηρήσουμε δυο διαφορετικές σωλήνες [μπουριά] και μπορούμε να διακρίνουμε την διαφορά που έχουν μεταξύ τους στην σύνδεση.

Η μια σωλήνα δεξιά διαθέτει χείλος για την εφαρμογή μιας λαστιχένιας τσιμούχας [δαχτυλίδι] για την τέλεια στεγανοποίηση μεταξύ των συνδέσεων, ενώ η αριστερή σωλήνα εφαρμόζει στην σύνδεση με τον απλό γνωστό τρόπο σφιχτής εφαρμογής μεταξύ του μετάλλου.


Γεια σας και από μένα,
θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σας σε ότι αφορά την προμήθεια καμινάδας.
Αφού μελέτησα τα πλεονεκτήματα της λείας καμινάδας σε σχέση με αυτήν της ελιοειδούς
ραφής ζήτησα να μου τοποθετήσουν σε ξυλόσομπα γύρω στα εννιά μετρα καμινάδα ευθείας ραφής και μάλιστα διπλού τοιχώματος.Όταν την είδα τοποθετημένη διαπίστωσα ότι το αρσενικό άκρο είναι προς τα κάτω.δηλαδή είναι ανάποδα από ότι ήξερα μέχρι σήμερα.
Μετά από ερώτηση προς τον τεχνίτη μου είπε ότι τοποθετείται η διπλού τοιχώματος έτσι
γιατί το έσωτερικό τοίχωμα είναι το αρσενικό προς τα πάνω και το εξωτερικό είναι το αρσενικό προς τα κάτω.Ακόμη δεν μπορώ να το χωνέψω.Πάντως δεν έχει φλάντζα σιλικόνης
και είναι απλώς στραντζαρισμένη η μία ακρη των κοματιών.Δέν θα πέρνει νερά στα
ενώματα?Η καμινάδα είναι της εταιρείας Metallwork ΨΗΛΟΣ.Μήπως πρέπει να στεγανοποιηθεί με κάτι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23550 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας
Ετσι ειναι. Οσο εχω ασχοληθει με τις κ;αμιναδες και μποουρια αυτο καταλαβα. Λογω κατασκευης η διπλη καμιναδα μπαινει με το θυληκο μέρος προς τα πανω. Αν προσεξεις ομως ετσι το εσωτερικο τμημα αν το βλέπαμε ως μονού τοιχωματος, το αρσενικο ειναι προς τα επανω. τωρα αν τυχον υπ΄ρξουν υγροποιησεις, αναλογα τη κατασκευη πιθανων να περασουν στο τμημα μεταξυ εσωτερικου και εξωτερικου τοιχοματος. Τωρα αν θα καταφερει να βγει απεξω, θα πρεπει να ειναι πολύ μαπα η καμιναδα και τα νερα να τρεχουν ποταμι εντος αυτης.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23583 από petexi
Απαντήθηκε από petexi στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας
Θα δεχτώ ότι έτσι πρέπει να μπει αλλά υπάρχουν καμινάδες που κουμπώνουν πολύ καλά και δεν αφήνουν κενό για να μπεί νερό βροχής, όπως της εταιρείας αγωγός,της εταιρείας artitube και άλλων.Εχουν και φλάντζα σιλικόνης για καλύτερη στεγανοποίηση.Αυτές που τοποθετήσαμε της εταιρείας Metallwork έχουν κενό στα ενώματα επειδή το αρσενικό άκρο είναι στραντζαρισμένο-αν το λέω σωστά-και ίσως θάπρεπε να μπεί κάποια ταινία.Μακάρι να ήξερα τι πρέπει να γίνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23641 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας
Εαν πραγματικά είδες κενό [έστω χιλιοστού] έτοιμο να δεχτεί την βροχή στο εσωτερικό της καμινάδας, στεγανοποίησε το άμεσα. :)

Δεν ξέρω να σου προτείνω τι υλικό να χρησιμοποιήσεις, αλλά όταν βρεις το κατάλληλο ενημέρωσε και εμάς να γνωρίζουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23749 από petexi
Απαντήθηκε από petexi στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας
Βλέπω ότι στα δύο κομάτια που βρίσκονται πάνω από τη σκεπή-προφανώς βλέποντας ότι υπάρχει χαραμάδα μεγάλη στο ένωμα-χρησιμοποίησε κόκκινη πυρίμαχη σιλικόνη σε σωληνάριο.
Δέν θέλω να φανταστώ την καμινάδα μου με κόκκινες ρίγες.Στην ανάγκη όμως...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ