Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #23903 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

karibu έγραψε: Οσον αφορα τον αερα καυσης με καλυψε ο sta1 ,αλλα οσον αφορα την ποιοτητα του αερα,εχω μονιμως σε ανακλιση παραθυρα σε οποιο χωρο του σπιτιου βρισκομαι εγω η καποιος αλλος,αρα ο βηχας κλπ λογικο ειναι να τον χρεωσω στην εισαγωγη αερα απο μεσα απο το σπιτι,αφου μολις σταματησε κι εγινε απο εξω,(με καποια μειωση στην αποδοση της σομπας εννοειται)η ποιοτητα του αερα επανηλθε ,κι ο βηχας κοπηκε!

Πραγτματικά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η εισαγωγη αερα της σόμπας με τον βήχα.
Αν μπορείς να εξηγήσεις τον λόγο ύπαρξης βήχα (εφόσον δεν έχει μπει η είσοδος αέρα απέξω) γιατί δεν το βλέπω καθόλου πιθανό ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΖΕΙ.
Στη δικιά μου σόμπα , όπως και σε κάποιων φίλων μου (με διαφορετικές σόμπες ο καθένας) χωρίς να έχουμε βάλει εισαγωγή αέρα απέξω , ΔΕΝ εχουμε κανένα πρόβλημα.
Η προσωπική μου γνώμη είναι πως έχοντας την είσοδος αέρα απο μέσα (δηλ ασύνδετος ο σωλήνας εισόδου) 'εχεις καλύτερη καύση λόγω ζεστού αέρα στην καύση , βέβαια ο αέρας που θα πρέπει να αναπληρωθεί στο χώρο απο τις χαραμάδες θα είναι αρκετός αλλά η ύπαρξη συνεχώς φρέσκου αέρα στο χώρο μας είναι θετικό για την υγεία μας , ειδικά στο αναπνευστικό μας.
Εγώ προσωπικά αρχικά είχα συνδέσει τη σόμπα με εισαγωγή απέξω και μετά το αποσύνδεσα. Οσο για την απόδοση της σόμπας αλλά και της ζέστης του χώρου , δεν παρατήρησα διαφορά , ίσως η σόμπα να δούλευε λιγότερη ώρα στο eco-mode....... ίσως.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23969 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
Απο το εξωτερικο περιβαλλον

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23970 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
Υποθετω πως παρολο που εχω απωλειες λογω μη "προθερμανσης" του αερα,μιας και ειναι απεξω,ειναι κατι αντιστοιχο με τα ενεργειακα τζακια,που φροντιζουν να παιρνουν αερα απο εξω,και οχι απο μεσα απο το σπιτι.Υποθεση κανω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #23971 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

karibu έγραψε: Υποθετω πως παρολο που εχω απωλειες λογω μη "προθερμανσης" του αερα,μιας και ειναι απεξω,ειναι κατι αντιστοιχο με τα ενεργειακα τζακια,που φροντιζουν να παιρνουν αερα απο εξω,και οχι απο μεσα απο το σπιτι.Υποθεση κανω...

Πολύ σωστά υποθέτεις.
Απλά το τζάκι (απλό ή ενεργειακό) είναι συνήθως φυσικού ελκυσμού με αποτέλεσμα η έλειψη εισόδου αέρα απο έξω μπορεί να καπνίζει και γενικά να επηρεάζει γενικά την καύση.
Οσο για τις σόμπες πέλλετ ο ελκυσμός γίνεται βεβιασμένα με την βοήθεια των βεντιλατέρ , οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα ελκυσμού :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23972 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
Υποθετω πως παρολο που εχω απωλειες λογω μη "προθερμανσης" του αερα,μιας και ειναι απεξω,ειναι κατι αντιστοιχο με τα ενεργειακα τζακια,που φροντιζουν να παιρνουν αερα απο εξω,και οχι απο μεσα απο το σπιτι.Υποθεση κανω... Ταυτοχρονα αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον να μην εχει μυρωδιες απο την καυση ,μεσα στον χωρο μας ,οταν απο τον σωληνα εισαγωγης αερα για την καυση,βλεπεις μεσα στον θαλαμο καυσης την φλογα κανονικα.Ποσο δυσκολο ειναι να επιστρεφει ενα ποσοστο απο τους καπνους απο αυτον τον σωληνα?

sta1 έγραψε:

karibu έγραψε: Οσον αφορα τον αερα καυσης με καλυψε ο sta1 ,αλλα οσον αφορα την ποιοτητα του αερα,εχω μονιμως σε ανακλιση παραθυρα σε οποιο χωρο του σπιτιου βρισκομαι εγω η καποιος αλλος,αρα ο βηχας κλπ λογικο ειναι να τον χρεωσω στην εισαγωγη αερα απο μεσα απο το σπιτι,αφου μολις σταματησε κι εγινε απο εξω,(με καποια μειωση στην αποδοση της σομπας εννοειται)η ποιοτητα του αερα επανηλθε ,κι ο βηχας κοπηκε!

Πραγτματικά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η εισαγωγη αερα της σόμπας με τον βήχα.
Αν μπορείς να εξηγήσεις τον λόγο ύπαρξης βήχα (εφόσον δεν έχει μπει η είσοδος αέρα απέξω) γιατί δεν το βλέπω καθόλου πιθανό ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΖΕΙ.
Στη δικιά μου σόμπα , όπως και σε κάποιων φίλων μου (με διαφορετικές σόμπες ο καθένας) χωρίς να έχουμε βάλει εισαγωγή αέρα απέξω , ΔΕΝ εχουμε κανένα πρόβλημα.
Η προσωπική μου γνώμη είναι πως έχοντας την είσοδος αέρα απο μέσα (δηλ ασύνδετος ο σωλήνας εισόδου) 'εχεις καλύτερη καύση λόγω ζεστού αέρα στην καύση , βέβαια ο αέρας που θα πρέπει να αναπληρωθεί στο χώρο απο τις χαραμάδες θα είναι αρκετός αλλά η ύπαρξη συνεχώς φρέσκου αέρα στο χώρο μας είναι θετικό για την υγεία μας , ειδικά στο αναπνευστικό μας.
Εγώ προσωπικά αρχικά είχα συνδέσει τη σόμπα με εισαγωγή απέξω και μετά το αποσύνδεσα. Οσο για την απόδοση της σόμπας αλλά και της ζέστης του χώρου , δεν παρατήρησα διαφορά , ίσως η σόμπα να δούλευε λιγότερη ώρα στο eco-mode....... ίσως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23973 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
Βλεπω ομως πως μεγαλες εταιρειες του χωρου,να καμαρωνουν για αυτη την δυνατοτητα επιλογης αερα καυσης απο εξω,και παντως να τονιζουν οτι σε μερικες χωρες ειναι υποχρεωτικο να ειναι απεξω ο αερας καυσης για λογους ποιοτητας του αερα στον χωρο που ζουμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ