Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24054 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

sta1 έγραψε:

Moschalis έγραψε: Βέβαια όταν όλα δουλεύουν κανονικά , πρέπει να παραδεχτώ ότι η εισαγωγή αέρα δεν έχει καμμιά σχέση με τον βήχα ή το τσούξιμο των ματιών. Με την υποπίεση που δημιουργείται ο καπνός απο την καύση δεν πρόκειται σε καμμιά περίπτωση να βγεί έξω. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω και θα ήθελα να ρωτήσω τον karibu, μήπως δεν είχατε κάψει καλά τη σόμπα όταν την πήρατε και απλά τώρα καίγονται οι μπογιές? Οι οποίες σαφέστατα και προκαλούν βήχα και τσούξιμο.

Ετσι ακριβώς!
Με την βεβιασμένη αναρόφηση αέρα δημιουργείται υποπίεση και αν δεν υπάρχει υποπίεση το vacuum switch θα το έβγαζε βλάβη (error) και θα τερμάτιζε την λειτουργία της σόμπας. :)

Οποτε κανε λιγο υπομονη,μεχρι να αναψουμε...και θα ενημερωσω σχετικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #24055 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

karibu έγραψε: Καταλαβαινω την απορια σου για τον βηχα(για τσουξιμο δεν θυμαμαι να εγραψα)αλλα την πραγματικοτητα περιγραφω.Οταν ευχεραιθω οικονομικα,θα παρω ενα στικ usb που κανει καταγραφη της ποιοτητας του αερα στον χωρο,μεσω αναλυσης του,και θα το διαπιστωσω με στοιχεια,αλλα μεχρι τοτε,μιας και επεσε μεγαλη φτωχεια και πρεπει να ζεσταθουμε,θα το κανω οπως ειπα,με δοκιμη και των συο περιπτωσεων εισαγωγης αερα.


Δεν έχω λόγους να αμφιβάλω γι αυτά που λες.

Απλά μου φαίνεται λίγο ακατανόητο έστω και ο βήχας με την μη ύπαρξη σωλήνα εισαγωγής.Γι αυτό και είπα πως ''κάτι άλλο παίζει'' πχ ο πρώτος να έκανε πατάτα (άλλου τύπου πολύ χειρότερη) και ο δεύτερος φτιάχνοντας την πατάτα του αλουνού τον συγκάλιψε και πρόσθεσε και είσοδο απέξω?
2ο πχ ο δεύτερος που ήρθε να ΝΟΜΙΖΕ απο ασχετοσύνη ότι έφταιγε η είσοδος αέρα αλλά στην πορεία παρατήρησε την πατάτα του πρώτου (πχ κακή προσαρμογή των μπουριών εξαγωγής καπναερίων) και το διόρθωσε αλλά για να μην γίνει ρόμπα και φανεί άσχετος δεν είπε τίποτα????? υποθέσεις κάνω......
Παρ όλλα αυτά θα περιμένω (μετά τις δοκιμές που θα κάνεις) τα αποτελέσματα όταν αφαιρέσεις τον σωλήνα.
Να έχεις καλές και οικονομικές καύσεις :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24070 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

mastoras έγραψε: Στο εγχειρίδιο χρήσης και εγκατάστασης της σόμπας, από που προτείνουν οι κατασκευαστές να τροφοδοτήσεις με αέρα την σόμπα ?


:)
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vvvippperrr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24079 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

mastoras έγραψε:

mastoras έγραψε: Στο εγχειρίδιο χρήσης και εγκατάστασης της σόμπας, από που προτείνουν οι κατασκευαστές να τροφοδοτήσεις με αέρα την σόμπα ?


:)

Απο το εξωτερικο περιβαλλον
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #24084 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

mastoras έγραψε:

mastoras έγραψε: Στο εγχειρίδιο χρήσης και εγκατάστασης της σόμπας, από που προτείνουν οι κατασκευαστές να τροφοδοτήσεις με αέρα την σόμπα ?


:)

Που κολάει αυτό στο θέμα μας?
Εκτος και αν ενοείς ότι αν δεν τροφοδοτήσεις την σόμπα με εξωτερικό αέρα θα έχουμε μυρωδιες και θα βήχουμε οικογενειακώς.
Παρακαλώ αν θέλεις γίνε πιο συγκεκριμένος.
Δεν ξέρω τι μάστορας είσαι αλλά επειδή και εγώ είμαι μάστορας μου αρέσει τα τεχνικά θέματα να τα αναλύω όσο δεν παίρνει και να μην επαναπαύομαι σε εγχειρίδια με μονολεκτικές οδηγίες χωρίς πρώτα να βάλω τη λογική.
Και για εμένα η λογική είναι ότι ο κατασκευαστής γράφει στο εγχειρίδιο χρήσης να γίνεται η σύνδεση απέξω για καλύτερη απόδοση της σόμπας ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
Οποιος θέλει την καλύτερη απόδοση της σόμπας δεν έχει παρά να την συνδέσει με εξωτερικό αέρα , ασφαλώς στην περίπτωση αυτή περιορίζει τις απώλειες.
Βέβαια έχω ανοικτό μυαλό και ακούω τις απόψεις σας με προσοχή , τεκμηριωμένες όμως όπως του Μοσχάλη για την περίπτωση διακοπής ρεύματος που στην περίπτωση αυτή εφόσον δεν έχουμε ups ένα μικρό θεματάκι θα το έχουμε όπως και ναχει μιας και υπάρχει περίπτωση να βγει καπνός ακόμα και από τον κοχλία στα πέλλετ του σιλό..... :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24090 από γιαννης-δραμα
Σε μενα παντως περσι εσβησε η σομπα απο διακοπη ρευματος και δεν ειχα κανενα προβλημα βεβαια δεν εχω σχεδον καθολου οριζοντιες διαδρομες.
Την εισαγωγη την εχω ακομα απο μεσα αλλα φετος θα την αλλαξω γιατι το μονο προβλημα ηταν ο ψυχρος αερας που περνουσε ορισμενες φορες πισω απο την πλατη μου ;)
Καποιες φορες που ξεχνουσαμε να βαλουμε νερο στον υγραντηρα της σομπας αισθανομασταν τον ξηρο αερα αλλα οχι κατι ιδιαιτερο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ