Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24332 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

sta1 έγραψε:

mastoras έγραψε:

mastoras έγραψε: Στο εγχειρίδιο χρήσης και εγκατάστασης της σόμπας, από που προτείνουν οι κατασκευαστές να τροφοδοτήσεις με αέρα την σόμπα ?


:)

Που κολάει αυτό στο θέμα μας?
Εκτος και αν ενοείς ότι αν δεν τροφοδοτήσεις την σόμπα με εξωτερικό αέρα θα έχουμε μυρωδιες και θα βήχουμε οικογενειακώς.
Παρακαλώ αν θέλεις γίνε πιο συγκεκριμένος.
Δεν ξέρω τι μάστορας είσαι αλλά επειδή και εγώ είμαι μάστορας μου αρέσει τα τεχνικά θέματα να τα αναλύω όσο δεν παίρνει και να μην επαναπαύομαι σε εγχειρίδια με μονολεκτικές οδηγίες χωρίς πρώτα να βάλω τη λογική.


Βασικά εγώ δεν αναλύω καθόλου τα θέματα. Απλά τα ερευνώ στην πράξη. Έτσι δεν αναλώνομαι σε μακρόχρονες συζητήσεις με τύπους, ορισμούς, και θεωρίες κτλ χωρίς φυσικά να θέλω να θίξω κανέναν. :)

Βασικά έχω τοποθετηθεί στο εν λόγω θέμα, σε απάντηση μου σε αρκετά ποστ πιο επάνω.

Τα manoual επώνυμων εταιριών είναι αξιόπιστα και κατατοπιστικά. Δεν μπορείς έτσι απλά να τα αγνοήσεις.

Αυτό που κάνω τώρα είναι μια έρευνα, συλλέγοντας όσο μπορώ περισσότερες πληροφορίες για τις οδηγίες χρήσης των περισσοτέρων σομπών που κυκλοφορούν.

Με το που θα περάσει και αυτός ο χειμώνας, θα είμαστε ακόμα πιο ολοκληρωμένοι όλοι στις τεχνικές μας απόψεις......οπότε τα λέμε τότε καλύτερα. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24358 από ΗΛΙΑΣ
Απαντήθηκε από ΗΛΙΑΣ στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
καλησπερα εχω αγορασει την σκοπιανη σομπα πελλετ karina 10kw της eco spar.δεν εχω πειραξει την εργοστασιακη ρυθμιση αλλα μου ακουγετε λιγο εντονος ο θορυβος απο τον ζεστο αερα που βγαζει.μπορω να ρυθμισω την ενταση του ζεστου αερα;ευχαριστω.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #24393 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

mastoras έγραψε:
Βασικά εγώ δεν αναλύω καθόλου τα θέματα. Απλά τα ερευνώ στην πράξη. Έτσι δεν αναλώνομαι σε μακρόχρονες συζητήσεις με τύπους, ορισμούς, και θεωρίες κτλ χωρίς φυσικά να θέλω να θίξω κανέναν. :)
Ολο τον προηγούκενο χειμώνα ερεύνησα στην πράξη αυτά που λέω γι αυτό και τα αναλύω, τώρα αν η ανάλυση δεν σου αρέσει (που είναι και η ένοια του φόρουμ) μπορείς απλά να το προσπεράσεις
Βασικά έχω τοποθετηθεί στο εν λόγω θέμα, σε απάντηση μου σε αρκετά ποστ πιο επάνω. Οπότε το τελευταίο σου μονολεκτικό ποστ ήταν άτοπο , και εφόσον δεν σου αρέσουν οι αναλύσεις κτλ θα μπορούσες απλά να το προσπεράσεις και να αφήσεις εμας να αναλωθούμε σε μακρόχρονες συζητήσεις δεν σε ενοχλησαμε

Τα manoual επώνυμων εταιριών είναι αξιόπιστα και κατατοπιστικά. Δεν μπορείς έτσι απλά να τα αγνοήσεις.
Δεν κοιτάω κοντόφθαλμα και δεν ακολουθώ εντολές όταν ειδικά μπορώ να έχω τη δική μου άποψη , γιατί για παράδειγμα ο κατασκευαστής δίνει συγκεκριμένα κυβικά καλυψης και αυτό πραγματοποιείται ΜΟΝΟ με την εισαγωγή απέξω , αν η απόδοση είναιο κύριος σκοπός σου , ακολούθησε τις οδηγίες , δικαίωμά σου!

Αυτό που κάνω τώρα είναι μια έρευνα, συλλέγοντας όσο μπορώ περισσότερες πληροφορίες για τις οδηγίες χρήσης των περισσοτέρων σομπών που κυκλοφορούν.

Με το που θα περάσει και αυτός ο χειμώνας, θα είμαστε ακόμα πιο ολοκληρωμένοι όλοι στις τεχνικές μας απόψεις......οπότε τα λέμε τότε καλύτερα. :)
Ο προηγούμενος ήταν δίσεκτος και δεν μετράει???????


Ετσι λοιπόν η δική μου άποψη και βάση όλων των ανωτέρω ποστ μου
Θέλεις απόδοση ζέστης? Η είσιδος αέρα να γίνει απέξω
Θέλεις καθαρότερο αέρα? Η είσιδος αέρα να παραμείνει απο μέσα

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24436 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
:dry:

.......τώρα αν η ανάλυση δεν σου αρέσει (που είναι και η ένοια του φόρουμ) μπορείς απλά να το προσπεράσεις.

........και να αφήσεις εμας να αναλωθούμε σε μακρόχρονες συζητήσεις δεν σε ενοχλήσαμε.

Βρε sta1 πολύ τσιτωμένο σε βρίσκω :lol:

Οσο για την τοποθέτηση σου.......

"Ετσι λοιπόν η δική μου άποψη και βάση όλων των ανωτέρω ποστ μου
Θέλεις απόδοση ζέστης? Η είσιδος αέρα να γίνει απέξω
Θέλεις καθαρότερο αέρα? Η είσιδος αέρα να παραμείνει απο μέσα"


....την σέβομαι, αλλά προσπαθώ να καταλάβω. :huh: Μπορεί να έχεις δίκιο.....βλέπουμε !!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #24438 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

mastoras έγραψε: Βρε sta1 πολύ τσιτωμένο σε βρίσκω :lol:

Εχεις δίκιο , τσιτώθηκα λίγο παραπάνω , συγνώμη , οσο για την άποψή μου...
πραγματικά δεν είμαι ξεροκέφαλος , ακούω προτάσεις με στοιχεία που ίσως μου αλλάξουν γνώμη , γι αυτό το κάνω κουβέντα. Προς το παρόν όμως η γνώμη μου και η άποψή μου είναι αυτή.είδομεν :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34350 από ACIDBLACK
Απαντήθηκε από ACIDBLACK στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
διαβασα ενα πολύ καλο και μου έκανε εντύπωση και το παραθέτω εδω δινοντα φυσικα

Food for thought..κοινως ελληνιστι τροφη για σκεψη..

γιαννης-δραμα έγραψε: Καποιες φορες που ξεχνουσαμε να βαλουμε νερο στον υγραντηρα της σομπας αισθανομασταν τον ξηρο αερα αλλα οχι κατι ιδιαιτερο!


E ενσωματωμένος υγραντήρας? γιαννη τι σομπα εχεις ..?

και θα ηθελα να μάθω αν κάποιο έχει κάνει μέτρηση υγρασίας κατά την διαρκεία της λειτουργίας

για να μας πεις να πέφτει χαμηλά η στάθμη της ... ενδιαφέρει πολύ και τον Σύντεκνο μου που το

αγοράκι του έχει μια ευαισθησία σε αυτά ..αν και λεει οτι εχει ξυλα ακομα

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.192 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ