Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34362 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
Ιδομενεα ενα κατσαρολακι με νερο απο πανω ( με λεπτό πατο σαν αυτα για το υγραεριο..) και εισαι τζετ...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34390 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

sta1 έγραψε:
Ετσι λοιπόν η δική μου άποψη και βάση όλων των ανωτέρω ποστ μου
Θέλεις απόδοση ζέστης? Η είσοδος αέρα να γίνει απέξω
Θέλεις καθαρότερο αέρα? Η είσοδος αέρα να παραμείνει απο μέσα


Να παραθεσω κι εγω τα 2 cents μου :P

Εφοσον μιλαμε για αερα καυσης και οχι τον αερα που ανακυκλοφορει η σομπα (υποθετω οτι απο την "εισοδο"¨της σομπας ρουφαει μονο αερα καυσης) διαφωνω εν μερη.

Ο εξωτερικος αερας εχει περισσοτερο οξυγονο που συνεπαγεται καλυτερη καυση.
Αν τραβας απο μεσα, ο αερας θα ειναι μεν πιο καθαρος (μικροσωματιδια, μυρωδιες, CO2), αλλα θα ειναι πιο ξηρος. Αν τραβας απο εξω, η σχετικη υγρασια δεν θα αλλοιωθει (απο την σομπα, γιατι γενικα η υγρασια ειναι δυναμικη).
Αυτη η καθαροτητα θα προκυψει απο υποπιεση του χωρου. Θα γινεται χαοτικη αναπληρωση του αερα με εξωτερικο, απ'οπου δει φως και μπει αυτος (π.χ. αν εχεις ΕΝΑ παραθυρο που δεν σφραγιζει, θα γινει πανικος εκει διπλα)

Διαβασε αυτο το νημα και κυριως (για να μην πω μονο) τα λεγομενα του Γρηγορη. Θα σε κατατοπισει θαρρω.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34710 από γιαννης-δραμα

ACIDBLACK έγραψε: διαβασα ενα πολύ καλο και μου έκανε εντύπωση και το παραθέτω εδω δινοντα φυσικα

Food for thought..κοινως ελληνιστι τροφη για σκεψη..

γιαννης-δραμα έγραψε: Καποιες φορες που ξεχνουσαμε να βαλουμε νερο στον υγραντηρα της σομπας αισθανομασταν τον ξηρο αερα αλλα οχι κατι ιδιαιτερο!


E ενσωματωμένος υγραντήρας? γιαννη τι σομπα εχεις ..?

και θα ηθελα να μάθω αν κάποιο έχει κάνει μέτρηση υγρασίας κατά την διαρκεία της λειτουργίας

για να μας πεις να πέφτει χαμηλά η στάθμη της ... ενδιαφέρει πολύ και τον Σύντεκνο μου που το

αγοράκι του έχει μια ευαισθησία σε αυτά ..αν και λεει οτι εχει ξυλα ακομα

Εχω την Ravelli Flavia 9kw με καναλι αερα για αλλα δωματια,οσο για τον υγραντηρα δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο ενα ανοξειδωτο πιατακι που παιρνει 500ml νερο και ειναι τοποθετημενο 5 ποντους πανω απο τον εναλλακτη αερα στερεωμενο με δυο βιδακια.Μετρησεις δεν εκανα περσι αλλα φετος αν βρω κανενα αξιοπιστο υγρασιομετρο(αυτο το ψηφιακο που εχω απ το lidl δεν το εμπιστευομαι)θα το κοιταξω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49798 από Jannis Green
Απαντήθηκε από Jannis Green στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
Πριν από μερικές μέρες είχαμε διακοπή ρεύματος και η σομπα πελλετ ήταν αναμμένη. Περίμενα να δω αν έχω αντεπιστροφή καυσαερίων αλλά ευτυχώς δεν έγινε τίποτα τέτοιο. Την εισαγωγή του αέρα την έχω ακόμη από μέσα .
Σήμερα είχα στα χερια μου ένα μικρό ανεμιστηρακι από Pc και σκέφτηκα να το βάλω μπροστά από τον σωλήνα εισαγωγής ώστε σε περίπτωση διακοπής ρεύματος να δουλεύει αυτό για μερικά λεπτά όσο να καούν όλα τα πελλετ στο δοχείο. Το δοκίμασα λοιπόν μόλις τώρα .Το άφησα αναμμένο για 15 λεπτά και έκανε την δουλειά του σιγά μεν αλλά σταθερά. Βεβαία θέλει ρελε , απλό χρονοδιακοπτη και μικρη μπαταρια 12v με τροφοδοτικο για να δουλεψει αυτοματα.
Θα ήθελα πολύ να ακουσω την γνώμη σας.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55022 από ΗΛΙΑΣ
Απαντήθηκε από ΗΛΙΑΣ στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
κάποια ρύθμιση για να ελατωθεί ο θόρυβος σε σόμπα πέλλετ;το μοντέλο είναι karina 10kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55035 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
Του ανεμιστήρα εννοείς;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ