Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #77711 από Dazy
Απαντήθηκε από Dazy στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
Δεν θυμάμαι τώρα να σας πω ποιο Αυστριακό καίων θα το δω και θα ενημερώσω. Να πω την αλήθεια εγκαταστάτης δεν ήρθε ποτέ καθώς όλοι θέλανε 150€ περίπου γαι να κάνουν τι? Να ενώσουν 5 μπουριά και ναμεγαλώσουν μια τρύπα στον τοίχο που υπήρχε ήδη (ο προηγούμενο ενοικιαστής είχε κλιματιστικό εκεί). Την κάναμε μόνοι μας. Το απόγευμα μόλις πάω σπίτι θα ανεβάσω foto να μου πείτε.

Την φλόγα μια χαρά την βλέπω (δεν μπορώ να συγκρίνω κιόλας) πότε φουντώνει και πότε μειώνεται ανάλογα τη θερμοκρασία του χώρου. Στα υπολλείματα έχω μόνο στάχτη που σημαίνει ότι καέγεται όλο το pellet σωστά?

Ο ιδιοκτήτης μένει σε άλλη περιοχή και δεν ξέρω αν είδε το μπουρί που έχω βγάλει έξω καθώς δεν τον ενημέρωσα οτι θα έβαζα σόμπα. Τώρα αν τον ενημέρωσε κάποιος ένοικος δεν το γνωρίζω (ΟΛΗ η οικοδομή είναι δική του).

Ρυθμίσεις δεν γίνανε ποτέ, όπως άνοιξε έτσι και συνεχίζει να δουλεύει.

Η από πάνω λέει κάθε φορά που ανοίγει την πόρτα να αερίσει το σπίτι της μυρίζει και η αλήθεια είναι πως μυρίζει αλλά όχι αυτή η ευχάριστη μυρωδιά του ξύλου.

Σκεφτόμαστε να βάλουμε φίλτρο νερού αλλά από ότι λέει ο theoilia πάλι θα μυρίζει. Τί να κάνω? :(

Μένω Τούμπα, Θεσσαλονίκη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #77714 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Μιά καλή συνταγή για φασολάδα... ενα ταπεράκι προσφορά στην απο πάνω την ημέρα..... και θα πάψει ν ασχολείται με τη μυρωδιά από το δικιά σου σόμπα... :evil: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #77746 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το Αυστριακό πέλλετ, αλλά και σε μένα μύριζε κάτι σαν καπνό από λέβητα πετρελαίου κι επίσης έβγαζε ένα μαύρο λεπτό καπνό. Ακούγοντας και τις γνώμες των άλλων εδώ, υποθέτω πως είναι θέμα ρυθμίσεων, που εγώ δεν βρήκα ακόμα. Το γύρισα σε οξιά η οποία βγάζει άσπρο καπνό και η μυρωδιά της είναι πιο γνώριμη (θυμίζει δάσος) σε μένα τουλάχιστο.
Μένω και γώ σε 1ο όροφο ενοικιασμένου διαμερίσματος Καλαμαριά. 2 μέτρα μπουρί και ένα φίλτρο νερού έχω. Υπάρχει καπνός κυρίως στο άναμμα(αυτό το χρησιμοποίησα κι έπιασε και σα δικαιολογία), και κάποια μαυρίλα στο μπαλκόνι με τις μέρες, που βγαίνει από το φίλτρο νερού (το οποίο είναι το απλό, όχι του Μόσχαλη που είναι best).
Δες υπομονετικά τις ρυθμίσεις προσπαθώντας να έχεις σταθερές συνθήκες κάθε φορά (π.χ. γεμάτη δεξαμενή πέλλετ, επιθυμητή θερμοκρασία, τροφοδοσία, αέρα καυσαερίων και βεντιλατέρ.) και να αλλάζεις ένα ένα πράγμα κάθε φορά, κρατώντας σημειώσεις (χρησιμότατο). Στη σταθερότητα των συνθηκών μετράει και το καθάρισμα της σόμπας κάθε φορά.

Πες στους γείτονες που τυχόν παραπονεθούν πως το πρόβλημα υπάρχει επειδή η σόμπα είναι καινούρια και βρίσκεσαι σε διάστημα ρυθμίσεων ακόμα, που μόλις τελειώσουν θα λυθεί.

Για τον περιορισμό του καπνού στο άναμμα, πετάς μέσα στο τασάκι καύσης ένα κομμάτι άσπρο άκαπνο προσάναμμα ψησταριάς αναμμένο και μετά αρχίζεις την έναυση.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #77761 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

georgepap31 έγραψε: Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το Αυστριακό πέλλετ, αλλά και σε μένα μύριζε κάτι σαν καπνό από λέβητα πετρελαίου( δεν έχω και τη καλύτερη μύτη, καθότι καπνιστής, αλλά πέρα της μυρωδιάς του πελλετ στη σακούλα, δε μου χει μυρίσει κατι από τη καύση σε κανένα από αυτά που έχω κάψει.) κι επίσης έβγαζε ένα μαύρο λεπτό καπνό (στάχτη μαλλον εννοείς μέσα στη σόμπα, που είναι σωστό, αυτό αφήνει). Ακούγοντας και τις γνώμες των άλλων εδώ, υποθέτω πως είναι θέμα ρυθμίσεων, που εγώ δεν βρήκα ακόμα (εγώ λειτουργώ με τις εντελώς εργοστασιακές χωρίς πρόβλημα). Το γύρισα σε οξιά η οποία βγάζει άσπρο καπνό και η μυρωδιά της είναι πιο γνώριμη (θυμίζει δάσος) σε μένα τουλάχιστο.
Μένω και γώ σε 1ο όροφο ενοικιασμένου διαμερίσματος Καλαμαριά. 2 μέτρα μπουρί και ένα φίλτρο νερού έχω. Υπάρχει καπνός κυρίως στο άναμμα(αυτό το χρησιμοποίησα κι έπιασε και σα δικαιολογία), και κάποια μαυρίλα στο μπαλκόνι με τις μέρες, που βγαίνει από το φίλτρο νερού (το οποίο είναι το απλό, όχι του Μόσχαλη που είναι best).
Δες υπομονετικά τις ρυθμίσεις προσπαθώντας να έχεις σταθερές συνθήκες κάθε φορά (π.χ. γεμάτη δεξαμενή πέλλετ, επιθυμητή θερμοκρασία, τροφοδοσία, αέρα καυσαερίων και βεντιλατέρ.) και να αλλάζεις ένα ένα πράγμα κάθε φορά, κρατώντας σημειώσεις (χρησιμότατο)( και για αρκετό χρόνο να παρατηρείς τη κάθε ρύθμιση, δεν υπάχρει άμεση ανταπόκριση σε κάθε μεταβολή. Επίσης μικρές μεταβολές κάθε φορά, όχι από μείον αερα π.χ στο φουλ). Στη σταθερότητα των συνθηκών μετράει και το καθάρισμα της σόμπας κάθε φορά .(επίσης πολύ σωστό, καθημερινό καθάρισμα το τασάκι αν γίνετε, και εβδομαδιαίο γενικό θα βοηθήσει πολύ.)

Πες στους γείτονες που τυχόν παραπονεθούν πως το πρόβλημα υπάρχει επειδή η σόμπα είναι καινούρια και βρίσκεσαι σε διάστημα ρυθμίσεων ακόμα, που μόλις τελειώσουν θα λυθεί.

Για τον περιορισμό του καπνού στο άναμμα, πετάς μέσα στο τασάκι καύσης ένα κομμάτι άσπρο άκαπνο προσάναμμα ψησταριάς αναμμένο και μετά αρχίζεις την έναυση.( δεν το έχω κάνει, αλλά ο τεχνικός μου έχει πει πως εξαφανίζεται η αρχική κάπνα μ αυτό το τρόπο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #77789 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

Dazy έγραψε: Η από πάνω λέει κάθε φορά που ανοίγει την πόρτα να αερίσει το σπίτι της μυρίζει και η αλήθεια είναι πως μυρίζει αλλά όχι αυτή η ευχάριστη μυρωδιά του ξύλου.

Σκεφτόμαστε να βάλουμε φίλτρο νερού αλλά από ότι λέει ο theoilia πάλι θα μυρίζει. Τί να κάνω? :(

Μένω Τούμπα, Θεσσαλονίκη.


Δενρολίβανο, λεβάντα, σε ματσάκι κρεμασμένα επάνω απο το καπέλο της καμινάδας.

Και η ρίγανη κάνει, αλλά ξερενεται και διαλύεται πιο γρήγορα απο τα παραπάνω.

Πετυχημένη συνταγή δοκιμάστε την......και δεν κάνω πλάκα. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #77873 από Dazy
Απαντήθηκε από Dazy στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
Μίλησα με τον προμηθευτή που πήρα την σόμπα και μου λέει πως από την στιγμή που δεν έχω καπνό στην εξαγωγή (που δεν έχω, λίγο στην αρχή μόνο και αυτό είναι λογικό) και που η σόμπα δουλεύει μια χαρά δεν είναι θέμα ρυθμίσεων αλλά καύσιμου.
Το αυστρικό που πήρα η μια παρτίδα (1 τόνο) είναι μάρκας HOT'S και η δεύτερη παρτίδα (μισό τόνο) είναι HOLS PELLETS GMG-ENERGIE.

georgepap31 εσύ τι pellet χρησιμοποιείς και από που το πήρες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ