Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154646 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες
κανεις δεν μπορει να στο απαντησει με σιγουρια :)
ειναι πολλοι οι παραγοντες που παιζουν ρολο... ενας εμπειρικος κανονας ειναι για καθε μετρο οριζοντια χρειαζονται 2-3 μετρα καθετη και οι γωνιες μετρανε χοντρικα σαν μετρο :)
δοκιμαζοντας και μονο ομως μπορεις να σιγουρευτεις ... τα οριζοντια παντως θα θελουν συχνο καθαρισμα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": LLLEFTERIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154647 από LLLEFTERIS
Πρωτα ειχα μια τζακοσομπα απο μαντεμι και μου ειχε πει καποιος αλλος που ειναι η δουλεια του οι σομπες οτι για να βαλω την τζακοσομπα εκει που εχω βαλει τωρα την ABX θα πρεπει να καθαριζω τα οριζοντια καθε 15-20 μερες αλλα αν παρω κατι καλυτερο που σιγουρα η ABX ειναι καλυτερη δεν θα εχω αυτο το προβλημα.

Παντως την τζακοσομπα που την ειχα απεναντι με μονο δυο μετρα οριζοντιο δουλευε σαν πυραυλος ανοιγα την πορτα και ουτε καπνος ουτε τιποτα.

Ειχα αυτη www.skroutz.gr/s/425484/OEM-%CE%91-101.h...%CF%80%CE%B1+oem+101

Στην τζακοσομπα ειχα δυο γωνιες 90 μοιρες και τα μπουρια ηταν εμαγιε ενω τωρα η μοναδικη γωνια 90 μοιρες ειναι αυτη που παει πανω απο την σομπα η αλλη που ειναι 45 μοιρες ισως να ειναι ποιο "ευκολη"
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by LLLEFTERIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154648 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες
καλυτερο σημαινει καλυτερη καυση κι εκμεταλευση των καυσαεριων αρα υψηλοτερη αποδοση και λιγοτερα καταλοιπα ...ελα ομως που η καυση εξαρταται απο το τραβηγμα της καμιναδα αρα κι ολα τα υπολοιπα ... :)
καλο θα ηταν παντως αν και οσο μπορεις να δωσεις καποια κλιση στα οριζοντια .
ετσι κι αλλιως θα πειραματιστεις οπως ολοι μας σχεδον ...αρα μην σ επηρεαζουν οι κανονες :)
λυσεις παντα υπαρχουν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154651 από LLLEFTERIS

dimlyk έγραψε: καλυτερο σημαινει καλυτερη καυση κι εκμεταλευση των καυσαεριων αρα υψηλοτερη αποδοση και λιγοτερα καταλοιπα ...ελα ομως που η καυση εξαρταται απο το τραβηγμα της καμιναδα αρα κι ολα τα υπολοιπα ... :)
καλο θα ηταν παντως αν και οσο μπορεις να δωσεις καποια κλιση στα οριζοντια .
ετσι κι αλλιως θα πειραματιστεις οπως ολοι μας σχεδον ...αρα μην σ επηρεαζουν οι κανονες :)
λυσεις παντα υπαρχουν


Λογω οτι ειναι ψηλη η σομπα η διαφορα υψους δηλαδη η κλιση απο το μπουρι πανω απο την σομπα μεχρι τον τοιχο ειναι μονο 25 ποντους ποιο ψηλα στον τοιχο (2.25 στην σομπα 2.45 στον τοιχο). Εχω διαβασει οτι πανω απο την σομπα το ορθιο πρεπει να ειναι τουλαχιστον 1 μετρο πριν στριψει οριζοντια αρα αν ισχυει αυτο δεν μπορω να βαλω πχ μισο μετρο πανω απο την σομπα που εχει υψος μονη της σχεδον 130 για να εχω μεγαλυτερη κλιση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ