Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27025 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες

giannhs123 έγραψε: εγω στο σημειο που θελω να βαλω την σομπα πελλετ θελει 1.50μ.καμιναδα οριζοντια με 4 γωνιεσ 90 μοιρεσ. θα εχω προβλημα

Όλα ανεξαιρέτως τα εγχειρίδια Ιταλικών και Αυστριακών σομπών που έχω διαβάσει, μιλάνε για αποφυγή γωνιών (μέχρι 2ή 3 μαξιμουμ λέει μπροστα μου η εντιλκαμιν)και αποφυγή ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ διαδρομής.

Βέβαια με διαστολή απο Φ80 σε Φ120 έχω βάλει σόμπα με 2 γωνίες και 4,5 (νομίζω) μετρα οριζόντια.
Αλλά η οριζόντια διαδρομή δεν ήταν ακριβώς οριζόντια, αλλά είχε κλίση πάνω απο 10%.
Και βέβαια, δεν είμαι σίγουρος ότι έχω τέλεια καυση. Κάπου κάπου έχω κάποια "μη καθαρή -μη ζωντανή φλόγα".

Ρίσκο παιρνεις. Εμένα μου βγήκε (κατα 95%). Εσένα δεν ξέρω. Ότι και να κανεις, η οριζόντια διαδρομή να έχει κλίση.



Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27174 από ELECTRICALCHIEF
οχι και 4 γωνιες!! :woohoo: το γυρο του σπιτιου θα κανεις?
1-2 το πολυ γωνιες. Και αν μπορεις χωρις καμια ακόμη καλυτερα, ειδικα σε σομπες ενεργειακες.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27541 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες

ELECTRICALCHIEF έγραψε: Ψαχνω για μπουρια και καπνοδοχο για τη σομπα μου. Εχ ομως μερικες απορειες. Η κατασκευαστρια προτεινει καπνοδοχο Φ200 ενω η σομπα βγαζει Φ150. Ειναι απαραιτητη αυτή η αλλαγη διατομης? Επισηςενω στις καπνοδοχους μερικες εταιριες προτεινουν η θυληκη πλευρα καθε κομματιου να κοιταει προς τα πανω ωστε τυχον υγροποιησεις να μενουν μεσα σε αυτη. Εχω δει ομως και καποια που λεει το αντιθετο ωστε να μην βγαινει καπνος! Τι απο τα δυο ειναι ποιο σωστο?
Επισης στα μπουρια το ίδιο δεν πρεπει να ισχυει? Επικρατει η αποψη ομως να τοποθετηθουν ετσι ωστε να αποφευγεται τυχον διαφυγη καπνου.
Ακομη, εχει βαλει κανεις μπουρια και καπνοδοχο στην ιδια ευθεια προς τα επάνω?


Βρήκες καμιά άκρη για matching μπουριά βαμμένο ματ ατσαλοσωλήνα και καμιά απάντηση για διατομές και τρόπο σύνδεσης ατσάλινων μπουριών Φ150 σε ανοξείδωτη καμινάδα διπλού τοιχώματος ευθεία επάνω γιατί αυτό σκέφτομαι να κάνω? Η λύση του βαψίματος ανοξείδωτων μπουριών με πυρίμαχο χρώμα για τον εσωτερικό χώρο που παρουσιάζεται ως η μόνη λύση από τους προμηθευτές σομπών είναι τελικά επιτυχής?

Πώς θα γίνει να βρούμε μπουριά σε καλές τιμές που τα πουλάνε ακόνη και στο amazon www.amazon.de/s/ref=nb_sb_noss_1?__mk_de...ywords=rauchrohr+150
και εδώ kourovody.eod.cz/ για τιμές Τσεχίας και όχι 60 ευρώ το μέτρο που ζητάνε εδώ αντί για 15-25 ευρώ που πουλάει όλη η Ευρώπη.

Παρεπιμπόντως στο ίδιο σάιτ τιμές για Invicta teplovzdusna-krbova-kamna.eod.cz/?assist...s_man%5B%5D=14081#sa παρόμοιες με ισπανικά και γαλλικά σάιτ και 50% φθηνότερα από το Leroy Merlin εδώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27603 από ELECTRICALCHIEF
δεν εχω καταληξει ακομη στη τελικη διαμορφωση. Το "ματσινγκ" θα γινει μαλλον με εσωτερικο αμονωτο ινοχ σε μουφα μονωμένου αγωγου. Στο συνευθειακο μαλλον θα το αποκλείσω και θα βαλω ταυ με ταπα.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142839 από sakisG
Απαντήθηκε από sakisG στο θέμα Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες
Καλησπερα. Μπορω να βαλω συστολη σε μπουρι ξυλοσομπας ,η σομπα εχει Φ150 και θελω να βγαινει σε Φ130 ? Θα εχω κανενα προβλημα με τον καπνο? Και αν ναι που ειναι καλυτερα να το βαλω? στην εξαγωγη της σομπας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142915 από spartah3ad
Επιτόπου στην σόμπα όχι στην πορεία επειδή είναι συστολή, σε διαστολή κάνε οτι θες

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ