Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153797 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα Re:Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες

dimlyk έγραψε: ας χαλαρωσουμε λιγο...δεν εχουμε να χωρισουμε και κατι :)
αυτο που προσπαθουν να σου πουν ο ενας μονολεκτικα ο αλλος οχι και τοσο ευσχημα ειναι οτι κατ αρχην το προβλημα των υγροποιησεων δεν λυνετε με την διαταξη που εχεις ...
2ον μ αυτον τον τροπο εχεις αυξησει κατα πολυ την διαμετρο και αρα τον ελκυσμο ...αν δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο ...δοκιμασε να χαμηλωσεις τον αερα της καυσης για να πετυχεις καλυτερη αποδοση στην σομπα σου και ισως μετριαστει και το φαινομενο ισως ακομα παντα δοκιμαζοντας μ ενα αλουμινοχαρτο να κλεισεις την εισοδο του αερα στο μισο
3ον ας παμε και στην λυση που θες...υπαρχουν ταπες η πωματα καθαρισμου τα οποια μεχρι φ200 βρισκεις σχετικα ευκολα μπορει ναχουν τρυπα στην μεση μπορει και οχι σ αυτη την περιπτωση θα χρειαστεις και λιγη δουλεια ... αν δεν σου ταιριαζει στην καμιναδα μπορει να χρειαστει και μια μουφα .επειδη ομως οτι προσαρμοσεις θα μπει εσωτερικα της καμιναδας καποια λιγα τρεξιματα θα εχεις και περιμετρικα αν δεν το στεγανοποιησεις ... αν ομως το στεγανοποιησεις θα ειναι ισως δυσκολο να αφαιρεθει και να καθαριστει η καμιναδα που καποια στιγμη θα πρεπει να γινει κι αυτο
την σωστη λυση παντως στην ειπε ο δημητρης παραπανω ...ισως απο την κορυφη της καμιναδας να μην ειναι τοσο δυσκολο . φυσικα την εγκατασταση σου την ξερεις μονο εσυ :)

υγ.θα πρεπει να διαπιστωσεις παντως αν το τρεξιμο ειναι μονο απ το εσωτερικο της καμιναδας η υπαρχουν υγροποιησεις και απ την εξω πλευρα

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση αυτο ηθελα αν υπαρχει αυτη η ταπα καθως να περασω σωληνες μεχρι πανω δεν μου το επιτρεπει η εγκατασταση αφου υπαρχει η ταπα στο εμποριο θα τη μονοσο γυρω γυρω με σιλικονη και οει καταφερω στο καθαρισμα δεν νομοζω να εχω προβλημα θα βγαινει με ενα τραβηγμα νομιζω τουλαχιστον

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153798 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες
οχι δεν θα βγαινει με σιλικονη ...
η καλυτερη λυση ειναι να παρεις μια αρσενικη μουφα αυτη να την μονωσεις καπως και μια θυλικη ταπα καμιναδας που δεν θα χρειαζεται μονωση και θα βγαινει ευκολα
προσπαθησε να εξακριβωσεις ομως αν εχεις και τρεξιμο απ την εξωτερικη μερια της καμιναδας που αναλογα πως συνδεεται στο τζακι σου μπορει και να τρεχει εξω απ την εστια του τζακιου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153799 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα Re:Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες

dimlyk έγραψε: οχι δεν θα βγαινει με σιλικονη ...
η καλυτερη λυση ειναι να παρεις μια αρσενικη μουφα αυτη να την μονωσεις καπως και μια θυλικη ταπα καμιναδας που δεν θα χρειαζεται μονωση και θα βγαινει ευκολα
προσπαθησε να εξακριβωσεις ομως αν εχεις και τρεξιμο απ την εξωτερικη μερια της καμιναδας που αναλογα πως συνδεεται στο τζακι σου μπορει και να τρεχει εξω απ την εστια του τζακιου

Δικιο εχεις !αυτες οι ταπες ποσο κοστιζουν μηπως υπαρχει καπιο λινκ να τις βρω και πως τις ψαχνω στην αναζητηση καθως οταν το εψαξα δεν βρηκα τιποτα!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153802 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες
www.powercore.gr/Cooling-heating/kaminad...mes-prosfores?page=2

www.xanthakos.gr/gr/tapa-pwma-katharismo...doxos-inox-p380.html
ενδεικτικα για να δεις περι τινος προκειται ...οπουδηποτε πουλανε μπουρια για σομπες τζακια πιθανοτατα θα τα βρεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153807 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα Re:Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες

dimlyk έγραψε: www.powercore.gr/Cooling-heating/kaminad...mes-prosfores?page=2

www.xanthakos.gr/gr/tapa-pwma-katharismo...doxos-inox-p380.html
ενδεικτικα για να δεις περι τινος προκειται ...οπουδηποτε πουλανε μπουρια για σομπες τζακια πιθανοτατα θα τα βρεις

ευχαριστω πολυ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154645 από LLLEFTERIS
Επειδη σε αλλο θεμα δεν εχω παρει καποια απαντηση ας κανω και εδω την ερωτηση απορια μου.

Εχω την ABX Polar 4654-8 με καμιναδα μονωμενη 150-200 inox 3 μετρα και μεσα στο σπιτι επειδη ηθελα να την βαλω καπως κεντρικα εκτος απο ενα κομματι ορθιο 1 μετρο πανω απο την σομπα εχω δυο κομματια του μετρου οριζοντια μια γωνια 45 μοιρες και δυο κομματια ενα και μισο μετρο δηλαδη συνολο σχεδον 3.5 μετρα οριζοντιο ολα Φ150 inox

Η ερωτηση μου ειναι θα τραβαει;

Εχω σκοπο αργοτερα να βαλω ακομα ενα μετρο στην καμιναδα να γινει 4 μετρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ