Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

• Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες

Re:Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #153797

• Tito
  • Το Άβαταρ του/της Tito
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
    • Κάρμα: -1
dimlyk έγραψε:
ας χαλαρωσουμε λιγο...δεν εχουμε να χωρισουμε και κατι :)
αυτο που προσπαθουν να σου πουν ο ενας μονολεκτικα ο αλλος οχι και τοσο ευσχημα ειναι οτι κατ αρχην το προβλημα των υγροποιησεων δεν λυνετε με την διαταξη που εχεις ...
2ον μ αυτον τον τροπο εχεις αυξησει κατα πολυ την διαμετρο και αρα τον ελκυσμο ...αν δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο ...δοκιμασε να χαμηλωσεις τον αερα της καυσης για να πετυχεις καλυτερη αποδοση στην σομπα σου και ισως μετριαστει και το φαινομενο ισως ακομα παντα δοκιμαζοντας μ ενα αλουμινοχαρτο να κλεισεις την εισοδο του αερα στο μισο
3ον ας παμε και στην λυση που θες...υπαρχουν ταπες η πωματα καθαρισμου τα οποια μεχρι φ200 βρισκεις σχετικα ευκολα μπορει ναχουν τρυπα στην μεση μπορει και οχι σ αυτη την περιπτωση θα χρειαστεις και λιγη δουλεια ... αν δεν σου ταιριαζει στην καμιναδα μπορει να χρειαστει και μια μουφα .επειδη ομως οτι προσαρμοσεις θα μπει εσωτερικα της καμιναδας καποια λιγα τρεξιματα θα εχεις και περιμετρικα αν δεν το στεγανοποιησεις ... αν ομως το στεγανοποιησεις θα ειναι ισως δυσκολο να αφαιρεθει και να καθαριστει η καμιναδα που καποια στιγμη θα πρεπει να γινει κι αυτο
την σωστη λυση παντως στην ειπε ο δημητρης παραπανω ...ισως απο την κορυφη της καμιναδας να μην ειναι τοσο δυσκολο . φυσικα την εγκατασταση σου την ξερεις μονο εσυ :)

υγ.θα πρεπει να διαπιστωσεις παντως αν το τρεξιμο ειναι μονο απ το εσωτερικο της καμιναδας η υπαρχουν υγροποιησεις και απ την εξω πλευρα
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση αυτο ηθελα αν υπαρχει αυτη η ταπα καθως να περασω σωληνες μεχρι πανω δεν μου το επιτρεπει η εγκατασταση αφου υπαρχει η ταπα στο εμποριο θα τη μονοσο γυρω γυρω με σιλικονη και οει καταφερω στο καθαρισμα δεν νομοζω να εχω προβλημα θα βγαινει με ενα τραβηγμα νομιζω τουλαχιστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #153798

• dimlyk
  • Το Άβαταρ του/της dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1181
    • Κάρμα: 39
οχι δεν θα βγαινει με σιλικονη ...
η καλυτερη λυση ειναι να παρεις μια αρσενικη μουφα αυτη να την μονωσεις καπως και μια θυλικη ταπα καμιναδας που δεν θα χρειαζεται μονωση και θα βγαινει ευκολα
προσπαθησε να εξακριβωσεις ομως αν εχεις και τρεξιμο απ την εξωτερικη μερια της καμιναδας που αναλογα πως συνδεεται στο τζακι σου μπορει και να τρεχει εξω απ την εστια του τζακιου

Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Τελευταία διόρθωση: 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν από dimlyk.

Re:Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #153799

• Tito
  • Το Άβαταρ του/της Tito
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
dimlyk έγραψε:
οχι δεν θα βγαινει με σιλικονη ...
η καλυτερη λυση ειναι να παρεις μια αρσενικη μουφα αυτη να την μονωσεις καπως και μια θυλικη ταπα καμιναδας που δεν θα χρειαζεται μονωση και θα βγαινει ευκολα
προσπαθησε να εξακριβωσεις ομως αν εχεις και τρεξιμο απ την εξωτερικη μερια της καμιναδας που αναλογα πως συνδεεται στο τζακι σου μπορει και να τρεχει εξω απ την εστια του τζακιου
Δικιο εχεις !αυτες οι ταπες ποσο κοστιζουν μηπως υπαρχει καπιο λινκ να τις βρω και πως τις ψαχνω στην αναζητηση καθως οταν το εψαξα δεν βρηκα τιποτα!!

Re:Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #153802

• dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
www.powercore.gr/Cooling-heating/kaminad...mes-prosfores?page=2

www.xanthakos.gr/gr/tapa-pwma-katharismo...doxos-inox-p380.html
ενδεικτικα για να δεις περι τινος προκειται ...οπουδηποτε πουλανε μπουρια για σομπες τζακια πιθανοτατα θα τα βρεις

Re:Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #153807

• Tito
  • Το Άβαταρ του/της Tito
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
dimlyk έγραψε:
www.powercore.gr/Cooling-heating/kaminad...mes-prosfores?page=2

www.xanthakos.gr/gr/tapa-pwma-katharismo...doxos-inox-p380.html
ενδεικτικα για να δεις περι τινος προκειται ...οπουδηποτε πουλανε μπουρια για σομπες τζακια πιθανοτατα θα τα βρεις
ευχαριστω πολυ!!

Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες 1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #154645

• LLLEFTERIS
  • Το Άβαταρ του/της LLLEFTERIS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Κάρμα: 0
Επειδη σε αλλο θεμα δεν εχω παρει καποια απαντηση ας κανω και εδω την ερωτηση απορια μου.

Εχω την ABX Polar 4654-8 με καμιναδα μονωμενη 150-200 inox 3 μετρα και μεσα στο σπιτι επειδη ηθελα να την βαλω καπως κεντρικα εκτος απο ενα κομματι ορθιο 1 μετρο πανω απο την σομπα εχω δυο κομματια του μετρου οριζοντια μια γωνια 45 μοιρες και δυο κομματια ενα και μισο μετρο δηλαδη συνολο σχεδον 3.5 μετρα οριζοντιο ολα Φ150 inox

Η ερωτηση μου ειναι θα τραβαει;

Εχω σκοπο αργοτερα να βαλω ακομα ενα μετρο στην καμιναδα να γινει 4 μετρα.

Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες 1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #154646

• dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
κανεις δεν μπορει να στο απαντησει με σιγουρια :)
ειναι πολλοι οι παραγοντες που παιζουν ρολο... ενας εμπειρικος κανονας ειναι για καθε μετρο οριζοντια χρειαζονται 2-3 μετρα καθετη και οι γωνιες μετρανε χοντρικα σαν μετρο :)
δοκιμαζοντας και μονο ομως μπορεις να σιγουρευτεις ... τα οριζοντια παντως θα θελουν συχνο καθαρισμα

The following user(s) said Thank You: LLLEFTERIS

Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες 1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #154647

• LLLEFTERIS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Πρωτα ειχα μια τζακοσομπα απο μαντεμι και μου ειχε πει καποιος αλλος που ειναι η δουλεια του οι σομπες οτι για να βαλω την τζακοσομπα εκει που εχω βαλει τωρα την ABX θα πρεπει να καθαριζω τα οριζοντια καθε 15-20 μερες αλλα αν παρω κατι καλυτερο που σιγουρα η ABX ειναι καλυτερη δεν θα εχω αυτο το προβλημα.

Παντως την τζακοσομπα που την ειχα απεναντι με μονο δυο μετρα οριζοντιο δουλευε σαν πυραυλος ανοιγα την πορτα και ουτε καπνος ουτε τιποτα.

Ειχα αυτη www.skroutz.gr/s/425484/OEM-%CE%91-101.h...%CF%80%CE%B1+oem+101

Στην τζακοσομπα ειχα δυο γωνιες 90 μοιρες και τα μπουρια ηταν εμαγιε ενω τωρα η μοναδικη γωνια 90 μοιρες ειναι αυτη που παει πανω απο την σομπα η αλλη που ειναι 45 μοιρες ισως να ειναι ποιο "ευκολη"
Τελευταία διόρθωση: 1 Χρόνος 8 Μήνες πριν από LLLEFTERIS.

Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες 1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #154648

• dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
καλυτερο σημαινει καλυτερη καυση κι εκμεταλευση των καυσαεριων αρα υψηλοτερη αποδοση και λιγοτερα καταλοιπα ...ελα ομως που η καυση εξαρταται απο το τραβηγμα της καμιναδα αρα κι ολα τα υπολοιπα ... :)
καλο θα ηταν παντως αν και οσο μπορεις να δωσεις καποια κλιση στα οριζοντια .
ετσι κι αλλιως θα πειραματιστεις οπως ολοι μας σχεδον ...αρα μην σ επηρεαζουν οι κανονες :)
λυσεις παντα υπαρχουν

Mπουριά και καπνοδόχοι για σόμπες 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #154651

• LLLEFTERIS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
dimlyk έγραψε:
καλυτερο σημαινει καλυτερη καυση κι εκμεταλευση των καυσαεριων αρα υψηλοτερη αποδοση και λιγοτερα καταλοιπα ...ελα ομως που η καυση εξαρταται απο το τραβηγμα της καμιναδα αρα κι ολα τα υπολοιπα ... :)
καλο θα ηταν παντως αν και οσο μπορεις να δωσεις καποια κλιση στα οριζοντια .
ετσι κι αλλιως θα πειραματιστεις οπως ολοι μας σχεδον ...αρα μην σ επηρεαζουν οι κανονες :)
λυσεις παντα υπαρχουν

Λογω οτι ειναι ψηλη η σομπα η διαφορα υψους δηλαδη η κλιση απο το μπουρι πανω απο την σομπα μεχρι τον τοιχο ειναι μονο 25 ποντους ποιο ψηλα στον τοιχο (2.25 στην σομπα 2.45 στον τοιχο). Εχω διαβασει οτι πανω απο την σομπα το ορθιο πρεπει να ειναι τουλαχιστον 1 μετρο πριν στριψει οριζοντια αρα αν ισχυει αυτο δεν μπορω να βαλω πχ μισο μετρο πανω απο την σομπα που εχει υψος μονη της σχεδον 130 για να εχω μεγαλυτερη κλιση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.224 δευτερόλεπτα