Ιδιοκατασκευές & βελτιώσεις σομπών pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3451 από sta1

eliasger έγραψε: Καλη χρονιά με υγεία για όλο τον κόσμο.
Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για την διάθεση σου να βοηθήσεις .Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη να μη πω απαραίτητη μιας και το επάγγελμα μου ,οι γνώσεις μου και ο κύκλος μου καμία σχέση δεν έχουν με την θέρμανση και πόσο μάλον με το pellet .
Προσανατολίζομαι στην κατασκευή ενος λέβητα που να έχει όσο το δυνατο μικρότερες διαστάσεις , μιας και το σπίτι μου είναι 87 τμ πανωσύκωμα και δεν υπάρχει πολύς διθέσημος χώρος για την τοποθέτηση του στις αυλές .
Έχω κατασκευάσει μέχρι στιγμής το σύστημα που μεταφέρει το pellet στόν καυστήρα (όπως αυτό που έχουν οι σόμπες) , έναν συδερένιο σωλήνα που τοποθετείται με γωνία 45 μοιρών και έχει ένα άνοιγμα επάνω με προσαρμοσμένο ένα σωλήνα για την ρίψη του pellet και ενα στην κάτω μεριά για την τροφοδοσία του . Μέσα του έχει εναν κοχλία στηριγμένο σε έναν άξωνα ( με κουζινέτα ) και απο την κατω μεριά εναν μειωτήρα και ένα μοτέρ που δέινουν συνδιαζόμενα μια στροφή το λεπτό. Η όλη κατασκευή πρέπει να πω ότι βασίζεται σε υλικά που μάζεψα δεξιά και αριστερά . Έίμαι στο στάδιο της μελέτης του λέβητα και του controller αλά ο ελέυθερος χρόνος μου είνα πολύ λίγος γιατί έχω έναν μπόμπηρα 3 ετών που από το μεσημέρι που σχολάω μέχρι το βράδυ τρέχει συνέχεια πύσω μου και εγώ πίσω από αυτον , γιαυτό και προχωράω πολύ αργά αλλά που θα μου πάει θα το τελειώσω .
Στην συνέχεια θα ποστάρω εικόνες από αυτά που έχω φτιάξει αλλά και αυτα που σκοπέυω να κάνω και όποιος μπορέι να βοηθήσει με τις απορίες που θα προκίψουν γιατί ειναι και θα είναι πολλες θα του είμαι υπόχεος .
Kαι πάλι καλή χρονιά .

Tα κουζινέτα με προβληματίζουν λίγο...
Γιατί δεν έβαλες ρουλεμάν?
Προσοχή στη στεγανωποίηση του κάτω κουζινέτου(προτιμότερο κλειστό ρουλεμάν)διότι απο το τρίμα των πέλλετ μπορεί να έχεις πρόβλημα εμπλοκής του κοχλία.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3458 από egglezos

eliasger έγραψε: Έχω κατασκευάσει μέχρι στιγμής το σύστημα που μεταφέρει το pellet στόν καυστήρα (όπως αυτό που έχουν οι σόμπες) , έναν συδερένιο σωλήνα που τοποθετείται με γωνία 45 μοιρών και έχει ένα άνοιγμα επάνω με προσαρμοσμένο ένα σωλήνα για την ρίψη του pellet και ενα στην κάτω μεριά για την τροφοδοσία του . Μέσα του έχει εναν κοχλία στηριγμένο σε έναν άξωνα ( με κουζινέτα ) και απο την κατω μεριά εναν μειωτήρα και ένα μοτέρ που δέινουν συνδιαζόμενα μια στροφή το λεπτό.


πρόσεχε τον ελκυσμό σου γιατί ακόμα και αυτός ο τρόπος τροφοδοσίας έχει τα προβληματάκια του αν δεν βάλεις αποτροπέα επιστροφής (μία τρίοδη σαν να λέμε...)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4371 από Pellets Service
Mια που πρόκειται για ιδιοκατασκευή, βάλε όσες παραπάνω δικλίδες ασφαλείας μπορείς. Η παραπάνω ασφάλεια δεν είναι ποτέ κακή.
Πάρε και βάλε κοντά στον δεύτερο άξονα σου και ένα αισθητήρα ανίχνευσης θερμοκρασίας για την πιθανότητα επιστροφής της φλόγας.
Όπως αναφέρει ο κ. Σαμαράς πιο πάνω ο ελκυσμός μπορεί να προκαλέσει αρκετά προβλήματα.
Pellets Service

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4497 από mastoras
Αντε ρε παιδιά !!!! Φωτογραφίες περιμένουμε, κανένα σχέδιο, καμιά ιδέα στο χαρτί κτλ.

Αντε ο χειμώνας κρατάει καλά ακόμα, και στον καφενέ μας [φορουμ] έχουμε όρεξη για κουβέντα. :cheer:

Ορίστε εγώ ρίχνω μια ιδέα για ιδιοκατασκευή :evil: :evil:

www.koreus.com/video/mini-canon.html
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4499 από Asteris
Ντιπ παλαβός ο τύπος... :lol: :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4522 από terisds

mastoras έγραψε: Αντε ρε παιδιά !!!! Φωτογραφίες περιμένουμε, κανένα σχέδιο, καμιά ιδέα στο χαρτί κτλ.

Αντε ο χειμώνας κρατάει καλά ακόμα, και στον καφενέ μας [φορουμ] έχουμε όρεξη για κουβέντα. :cheer:

Ορίστε εγώ ρίχνω μια ιδέα για ιδιοκατασκευή :evil: :evil:

www.koreus.com/video/mini-canon.html


ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!! Αλλα δεν δειχνει την συνεχεια το βιντεο,με το σκουποξυλο να τον κυνηγαει η γυναικα του,και στην χειροτερη,η πεθερα του!!!!! :P

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ