Ιδιοκατασκευές & βελτιώσεις σομπών pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3206 από sta1

mastoras έγραψε: ΙΔΟΚΑΤΑΣΚΕΥΉ ΣΟΜΠΑΣ ΠΕΛΛΕΤ :woohoo: ......γνωρίζει περισσότερα κανείς ? Σχέδια, link, φωτογραφίες, κτλ ?

Δεν το βλέπω δύσκολο
1. Τα μέταλα και το φυνίρισμα είναι το δυσκολότερο σημείο (για μένα).
2. Ο εγκφαλος με το softwere και τους αισθητήρες υπάρχει όπως είπαμε στο εμπόριο
3. Ο κοχλίας και το μοτέρ του
4. 2 μοτέρ τύπου σαλίγκαρου το ένα για τα καπναέρια και το άλλο για τον αέρα που θα μας ζεσταίνει
5. Ο αναφλευκτήρας
Και όλλα αυτά συνδέονται στον εγκέφαλο με παραμετροποιημένο softwere....



Exω ένα φίλο που θα το επιχειρήσει και έχει τις γνώσεις και τα εργαλεία να το κάνει....
Δεν ξέρω τι υλικά θα βάλει, θα δούμε....
Το κακό είναι πως δεν τον πιάνει πάντα η όρεξη....
Αν υπάρχει εξέλιξη θα ενημερώσω , και με φωτό....

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3219 από eliasger
Χρόνια πολλά σε όλη την παρέα.
Ειναι η πρώτη φορα που γράφω σε forum που αφορούν λέβητες pellet ή τζάκια αν και παρακολουθώ και αυτό το forum και το phorum.gr και άλλα ακόμα κανα χρόνο περίπου. Η αφορμή που γράφω είναι το ότι αυτό το θέμα πού ανοίξατε είνα νομίζω το ποιο ενδιαφέρων όλων και απορώ πως τόσο καιρό δεν μιλούσε κανένας για ιδιοκατασκευη λέβητα pellet.
Έχω κατα νου να φτιάξω και εγώ έναν λεβητα γιατί 3000 το λιγότερο που ζητάνε δεν τα δείνω (που δεν τα έχω κι όλας) που να χτυπάνε τον κ..... τους κάτω.
Σιγα σιγα θα γράψω τι έχω ξεκινησει τι πρόκειται να φτιάξω και ελπίζω να βοηθηθούμε όσοι από μεράκι ή από αναγκη προβούμε σε τέτοιες ταλαιπορίες.

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3378 από kostas1
Αν θέλεις eliasger έχω ένα λέβητα πολύ απλό στην κατασκευή του και πολύ αξιοπιστο.Βρες πληροφορίες για kombi θερμοδυναμική καθώς επίσης και για bioplex.Αν θες βοήθεια και πληροφορίες πες μου.ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3409 από eliasger
Καλη χρονιά με υγεία για όλο τον κόσμο.
Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για την διάθεση σου να βοηθήσεις .Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη να μη πω απαραίτητη μιας και το επάγγελμα μου ,οι γνώσεις μου και ο κύκλος μου καμία σχέση δεν έχουν με την θέρμανση και πόσο μάλον με το pellet .
Προσανατολίζομαι στην κατασκευή ενος λέβητα που να έχει όσο το δυνατο μικρότερες διαστάσεις , μιας και το σπίτι μου είναι 87 τμ πανωσύκωμα και δεν υπάρχει πολύς διθέσημος χώρος για την τοποθέτηση του στις αυλές .
Έχω κατασκευάσει μέχρι στιγμής το σύστημα που μεταφέρει το pellet στόν καυστήρα (όπως αυτό που έχουν οι σόμπες) , έναν συδερένιο σωλήνα που τοποθετείται με γωνία 45 μοιρών και έχει ένα άνοιγμα επάνω με προσαρμοσμένο ένα σωλήνα για την ρίψη του pellet και ενα στην κάτω μεριά για την τροφοδοσία του . Μέσα του έχει εναν κοχλία στηριγμένο σε έναν άξωνα ( με κουζινέτα ) και απο την κατω μεριά εναν μειωτήρα και ένα μοτέρ που δέινουν συνδιαζόμενα μια στροφή το λεπτό. Η όλη κατασκευή πρέπει να πω ότι βασίζεται σε υλικά που μάζεψα δεξιά και αριστερά . Έίμαι στο στάδιο της μελέτης του λέβητα και του controller αλά ο ελέυθερος χρόνος μου είνα πολύ λίγος γιατί έχω έναν μπόμπηρα 3 ετών που από το μεσημέρι που σχολάω μέχρι το βράδυ τρέχει συνέχεια πύσω μου και εγώ πίσω από αυτον , γιαυτό και προχωράω πολύ αργά αλλά που θα μου πάει θα το τελειώσω .
Στην συνέχεια θα ποστάρω εικόνες από αυτά που έχω φτιάξει αλλά και αυτα που σκοπέυω να κάνω και όποιος μπορέι να βοηθήσει με τις απορίες που θα προκίψουν γιατί ειναι και θα είναι πολλες θα του είμαι υπόχεος .
Kαι πάλι καλή χρονιά .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3428 από γιωργος

eliasger έγραψε: Καλη χρονιά με υγεία για όλο τον κόσμο.
Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για την διάθεση σου να βοηθήσεις .Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη να μη πω απαραίτητη μιας και το επάγγελμα μου ,οι γνώσεις μου και ο κύκλος μου καμία σχέση δεν έχουν με την θέρμανση και πόσο μάλον με το pellet .
Προσανατολίζομαι στην κατασκευή ενος λέβητα που να έχει όσο το δυνατο μικρότερες διαστάσεις , μιας και το σπίτι μου είναι 87 τμ πανωσύκωμα και δεν υπάρχει πολύς διθέσημος χώρος για την τοποθέτηση του στις αυλές .
Έχω κατασκευάσει μέχρι στιγμής το σύστημα που μεταφέρει το pellet στόν καυστήρα (όπως αυτό που έχουν οι σόμπες) , έναν συδερένιο σωλήνα που τοποθετείται με γωνία 45 μοιρών και έχει ένα άνοιγμα επάνω με προσαρμοσμένο ένα σωλήνα για την ρίψη του pellet και ενα στην κάτω μεριά για την τροφοδοσία του . Μέσα του έχει εναν κοχλία στηριγμένο σε έναν άξωνα ( με κουζινέτα ) και απο την κατω μεριά εναν μειωτήρα και ένα μοτέρ που δέινουν συνδιαζόμενα μια στροφή το λεπτό. Η όλη κατασκευή πρέπει να πω ότι βασίζεται σε υλικά που μάζεψα δεξιά και αριστερά . Έίμαι στο στάδιο της μελέτης του λέβητα και του controller αλά ο ελέυθερος χρόνος μου είνα πολύ λίγος γιατί έχω έναν μπόμπηρα 3 ετών που από το μεσημέρι που σχολάω μέχρι το βράδυ τρέχει συνέχεια πύσω μου και εγώ πίσω από αυτον , γιαυτό και προχωράω πολύ αργά αλλά που θα μου πάει θα το τελειώσω .
Στην συνέχεια θα ποστάρω εικόνες από αυτά που έχω φτιάξει αλλά και αυτα που σκοπέυω να κάνω και όποιος μπορέι να βοηθήσει με τις απορίες που θα προκίψουν γιατί ειναι και θα είναι πολλες θα του είμαι υπόχεος .
Kαι πάλι καλή χρονιά .



καλη χρονια σε ολους.
αυτο με την τροφοδοσια μ ενδιαφερει αδερφε!!!
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by γιωργος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3442 από kostas1
eliasger καλησπέρα και χρονια πολλα σε σένα και σε όλους στο φορουμ.Η γνώμη μου είναι αν θέθεις να φτιάξεις κάτι για το οποίο θα χρησιμοποιείς μόνιμα και σε διαρκή λειτουργία πάνω από όλα θα πρέπει να είναι ασφαλές και αξιόπιστο.Ξεκίνα από το χαρτί και μοιράσου τις ιδέεες σου και με κάποιον ειδικό που πιστευω ότι θα βρείς και στο φόρουμ.Από πείρας σου λέω ότι θα παιδευτείς πολύ αν κάνεις κάτι στην πράξη αν πρώτα δεν το έχεις σχεδιάσει.Προχώρα και εδώ είμαστε για ιδέες και πατέντες αλλά πάνω από όλα με ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ