Ιδιοκατασκευές & βελτιώσεις σομπών pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #6555 από mastoras
Τον κοχλία που τον βρήκες ?

Βάλε και άλλες φωτογραφίες, και γράψε ακόμα μερικές λεπτομέρειες σε παρακαλώ. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #10152 από Αgrovann

poll έγραψε: Να σε καλά :
Αυτός ο καυστήρα με πήρε 2 μέρες για να τον φτιάξω . τώρα ασχολούμαι με την κατασκευή λέβητα ξύλου . όταν θα έχω χρόνο θα το τελειοποιήσω . και θα το εφαρμόσω στον λέβητα ξύλου και θα το δουλεύω σε συνδυασμό με τα ξυλά . επίσης αν έχεις δει τον κοχλία έχει μεγάλα ανοίγματα και άνετα μπορεί να μεταφέρει πολλά οπός πριονίδι κουκούτσι καλαμπόκι και ότι άλλο καίγεται . και έτσι θα μπορώ να ρίχνω πάνω στα ξυλά τα οποία πάνε να σβήσουν κάτι άλλο οπός πυρηνόξυλο η ότι άλλο έχω . και αυτό όταν θα βαριέμαι να πηγαίνω να βάζω ξυλά . και κυρίως για το βράδυ .
Βέβαια ο λέβητας θα έχει μια διαμορφωμένη σχάρα όπου θα μπορεί να καίει τα πάντα



Φιλε Poll απο δική μου αποτυχημένη προσπάθεια έχω να σου πω οτι δεν αρκεί μονο να δουλεύει αλλά και να αντέχει στον χρόνο Η θερμοκρασία θέλει ειδικά μέταλλα Οταν αργότερα πήρα έτοιμο κατάλαβα τα λάθει
Σάς παραθέτω κάποιες φώτο από τον δικό μου (τον έτοιμο φυσικά )ειναι απο ανοξείδωτο μέταλλο και εχει και σωληνάκια για δευτερογενή καύση πολυ καλή μαγκιά ο Πολωνός Αυτός όμως εχει μια εμπειρία 100 χρόνων στην καύση στερεών Καιει απο βιομάζα μεχρι κάρβουνο αυτο όμως που θέλω να πετύχω εγώ είναι να καίει κατευθείαν θρυματα απο σφυρομυλο αλλα δεν εχω για δοκιμή ο μάστορας αργεί με τη παραγγελία :P
Με δοκιμές θρυμμάτων από αλυσοπριονο μου κάνει γέφυρα και πρέπει να μελετήσω άλλο σιλό με ανάδευση αλλά αν πετύχει που θα βάζω το θρύμμα που έχει μεγάλο όγκο? Αστα νοσταλγώ ηδη το πετρέλαιο απο την άλλη όμως αν πάρουμε πρέσα όλα οκ (αλλο καρφι για τον Μαστορα) :lol:
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by Αgrovann.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #10302 από thlanarass
Αυτο στα φοτο το αγορασες ετοιμο?
Απο που?
(λινκ?)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11107 από Αgrovann

thlanarass έγραψε: Αυτο στα φοτο το αγορασες ετοιμο?
Απο που?
(λινκ?)


Ειναι ο καυστήρας του λέβητα που χρησιμοποιώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127908 από theoilia
Να αλλάξω λίγο ρότα στο συγκεκριμένο θέμα...

Λοιπόν έχουμε ως δεδομένο μία υδραυλική σόμπα πέλλετ με μικρό δοχείο για τα πέλλετ (20kg).Την χρήση την κάνει ο πατέρας μου,84 πια,και σαν να μην έφτανε η ηλικία του έσπασε πρόσφατα και το πόδι του.Αυτός ο συνδιασμός,μικρή χωριτικότητα,ηλικία και σπάσιμο κάνουν κομματάκι δύσκολη την καθημερινή τροφοδοσία της σόμπας.Έχει κανείς καμία ιδέα για το πως μπορεί κάποιος,αν μπορεί,να αυξήσει την χωριτικότητα της σόμπας και αυτό να γίνει με ένα λογικό κόστος;Μπορώ πχ να κάνω από λαμαρίνα ένα δοχείο που θα το βάλω πάνω από το υπάρχον;Και αν κάνω κάτι τέτοιο θα αντέξει η σόμπα το έξτρα βάρος;Ακούω ιδέες.
Το σχέδιο της σόμπας είναι αυτό αν βοηθάει κάπου

dl.dropboxusercontent.com/u/6072005/MAN_...US-HR_M4_2012-10.pdf

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127963 από dimlyk
και πως θα σηκωνεις το τσουβαλι τοσο ψηλα ?
θα σου πω τι κανω εγω ,,,για αλλους λογους αλλα ισως σε βολεψει
κανα δυο τσουβαλια πελλετ διπλα στην σομπα και γεμισμα με μια κανατα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ