Ιδιοκατασκευές & βελτιώσεις σομπών pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128000 από dimlyk
Κυριακίδης 2
αναφερομουν στο θοδωρη ...τωρα πως μπλεξαν τα ποστ (μια και ποσταρα πριν απο σενα δεν ξερω :) )

παρολα αυτα βλεπω 2 να λετε το ιδιο πραγμα περιπου και προσπαθω να φανταστω πως γεμιζουν αυτα τα σιλο στα 3 μετρα υψος (εκτος κι αν καταλαβα λαθος )


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128002 από degeor
Φτιάχνεις σιλό πάνω από τη σόμπα, δεν είναι απαραίτητο να το ανεβάσεις πάρα πολύ ψηλά το πας πχ 2.20m και το κάνεις φαρδύτερο από τη σόμπα. Το γεμίζεις στον παππού 1-2 φορές την εβδομάδα

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by degeor.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128005 από Κυριακίδης 2

dimlyk έγραψε: Κυριακίδης 2
αναφερομουν στο θοδωρη ...τωρα πως μπλεξαν τα ποστ (μια και ποσταρα πριν απο σενα δεν ξερω :) )

παρολα αυτα βλεπω 2 να λετε το ιδιο πραγμα περιπου και προσπαθω να φανταστω πως γεμιζουν αυτα τα σιλο στα 3 μετρα υψος (εκτος κι αν καταλαβα λαθος )


Σκαλάκι και τσούκου τσούκου γέμισμα από πάνω !!!
Ο άνθρωπος λέει πάει 2 φορές την εβδομάδα !!! (δεν ξέρω και από πόσο μακριά έρχεται)!
και στα "κρύα" λέει χρειάζεται 2 σακιά την ημέρα ( μέχρι να πάει ο φίλος μας εκεί πως ο παππούς θα κουβαλάει 2 .. 2 τα σακιά? έστω και από χαμηλό ύψος ?
Ενώ με τον τρόπο που είπαμε θα έχει 20 σακιά που θα τα βάλει μια φορά και θα του πάει για 10 μέρες (αν είναι για 2 σακιά την ημέρα στα "κρύα")
Θα κάνει και οικονομία στις μετακινήσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128008 από theoilia
Ευχαριστώ για τις ιδέες και τις προτάσεις.Να πω την αλήθεια αυτό το σιλό πάνω από την σόμπα δεν ξέρω αν είναι βολικό μιας και είναι η οθόνη ελέγχου στο πίσω μέρος της σόμπας,όπως μπορείτε να δείτε στην φώτο.Άσε που και η σόμπα είναι στο σαλόνι...




Αυτό που με περνάει εμένα από το μυαλό είναι ένα δοχείο μεγαλούτσικο δίπλα στην σόμπα και με κάτι που θα ρουφάει το πέλλετ και θα τα ρίχνει στο δοχείο της σόμπας.Τώρα αν αυτό είναι κάτι εφικτό και με μικρό κόστος δεν το ξέρω.Το ποιο πιθανό είναι να λέω βλακείες αλλά ρε γαμώτο ψάχνω να δω αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να του διευκολήνω λίγο την κατάσταση

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128010 από dimlyk
αυτο το μεγαλουτσικο που λες ειναι στο μεγεθος βαρελιου (670κιλα /μ3 ζυγιζουν τα πελλετ)
γι αυτο μιλησα για βαρελι ...φυσικα μπορεις να φτιαξεις κανα τετραγωνο (υπαρχουν και κατι ετοιμα με ροδακια κιολας αν βολευει) η και κανα μπαουλο η μπαουλοκαθισμα να το κανεις και διακοσμητικο
τους αυτοματισμους ομως θα σουλεγα να ξεχασεις μια και μονο προβληματα μπορει να δημιουργησουν
και παλι μονο για αντλια κενου αλλα το κοστος θα ειναι οσο μια σομπα ακομα :)
μπορεις παντως και στο ιντερνετ να βρεις και κανεις μια ερωτηση ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128014 από theoilia
Δεν θέλω αυτοματισμούς Δημήτρη,ένα διακόπτη on off μόνο και ένα δοχείο που να παίρνει 6-7 σακιά.Και εντάξει το δοχείο το φτιάχνω,το άλλο δεν ξέρω αν είναι εφαρμόσημο

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ