Σόμπα μπροστά από τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23199 από umeca74
Απαντήθηκε από umeca74 στο θέμα Απ: σόμπα μπροστά από τζάκι
εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να έχω μεγάλη σόμπα αφού η τρύπα της εξάτμισης δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 70 εκατοστά. Είδα μία που ίσα θα χωρέσει άμα της κόψω τα σιδερένια πόδια (!). θα προτιμούσα κάτι που η εξάτμιση βγαίνει πίσω. Τα μαγαζιά πού είδα στη θεσσαλονίκη όμως δεν έχουν και πολλά πράματα.

ξέρει κανείς κατάστημα/internet στη θεσσαλονίκη με μεγάλη ποικιλία από ξυλόσομπες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23201 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Απ: σόμπα μπροστά από τζάκι
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23244 από mavromatisk
Απαντήθηκε από mavromatisk στο θέμα Απ: σόμπα μπροστά από τζάκι
Νομίζω ότι πρέπει να προσέξεις δύο πράγματα:
1ον: επειδή η καμινάδα είναι τουλάχιστον Φ200 (συνήθως 250-300) θα πρέπει να κλείσεις το κένο που θα υπάρχει γύρω από το σωλήνα της σόμπας, που λογικά θα είναι Φ150,πολύ καλά γιατί θα σου <<ρουφάει>> το ζεστό αέρα του χώρου που προσπαθείς να ζεστάνεις.
2ον: Επειδή (λόγω της μεγάλης διατομής) η καμινάδα θα δημιουργεί μεγάλο ελκυσμό, πρέπει να βάλεις στην έξοδο της σόμπας τάμπερ (πολλές το έχουν από την κατασκευή τους)και να το κλείνεις όσο χρειάζεται γιατί θα σου καταναλώνει πολύ ξύλο. Εκτός και αν η σόμπα που πάρεις κλείνει πολύ καλά και μπορείς να ρυθμίζεις την εισαγωγή του αέρα καύσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23258 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: σόμπα μπροστά από τζάκι
ξυλόσομπα, πρέπει να βγάλεις μπουρί ως τα πανω, αλλά τι θα κάνεις με τις υγροποιήσεις;

Εμείς που μεγαλώσαμε με ξυλόσομπες (και στο πατρικό δεν έχει μπει ακόμα πετρελαιο- η μανα μου μαγειρεύει ακόμα στην στόφα), έχουμε μπιζερίσει και με το πέλλετ γλυτώσαμε.

Μπες στην κλήρωση να πάρεις σόμπα πέλλετ. Με 1,5 μετρο σωλήνα, την λειτουργω 2+3= 5 χρόνια με μπουρί στο τζάκι.

να ξαναβαλω την φωτό που αρεσει στον φίλο μου...

Και πριν τα μεσανυχτα, την κανεις και καναλιζάτη :P


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23294 από umeca74
Απαντήθηκε από umeca74 στο θέμα Απ: σόμπα μπροστά από τζάκι
ευχαριστώ και μια άλλη ερώτηση τώρα. Λόγω του περιορισμού ύψους/εξόδου καμινάδας, μάλλον για μαντεμένια σόμπα θα πάω. Όλες οι ενεργειακές που είδα είναι σχετικά ψηλές

πολλές μαντεμένιες σόμπες έχουν ένα καπάκι σαν μάτι κουζίνας, το οποίο βγαίνει κιόλας. Πωλητές λένε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για φόρτωμα με ξύλα από πάνω, ακόμα κι όταν δουλεύει η σόμπα. Εγώ αναρωτιέμαι για το κάπνισμα... μπας και βγαίνει κάπνα από τις χαραμάδες της εστίας; Τί λέτε, να έχει τέτοιο καπάκι για όχι;

Μπες στην κλήρωση να πάρεις σόμπα πέλλετ


όταν το πέλλετ κοστίζει όσο το πετρέλαιο (σχεδόν) τί να συζητάμε; (και προβλέπεται κιάλλη αύξηση). Αλλά δεν θέλω να αρχίσω πόλεμο τώρα, πήρα απόφαση για ξύλο :)
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by umeca74.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23306 από γιωργος
Απαντήθηκε από γιωργος στο θέμα Απ: σόμπα μπροστά από τζάκι
πολλές μαντεμένιες σόμπες έχουν ένα καπάκι σαν μάτι κουζίνας, το οποίο βγαίνει κιόλας. Πωλητές λένε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για φόρτωμα με ξύλα από πάνω, ακόμα κι όταν δουλεύει η σόμπα. Εγώ αναρωτιέμαι για το κάπνισμα... μπας και βγαίνει κάπνα από τις χαραμάδες της εστίας; Τί λέτε, να έχει τέτοιο καπάκι για όχι;

αν την ταιζεις απο τοκαπακη καπνιζει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ