Σόμπα pellet... τι άλλο μπορεί να κάψει;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26008 από kosmidis80
Και το αποτελεσμα της καυσης αυτων?


Φανταζομαι οτι για να βγαλεις κανα τονο θα πρεπει συνεχεια να εισαι :sick:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26023 από Theoharidis sa
το υλικό το πήρε ο πελάτης κατευθείαν χωρίς να μπορέσω να το δοκιμάσω, απ'οτι ξέρω το καίει σε ένα τέρας καυστήρα ιδιοκατασκευή.

Ευτυχώς τον τόνο τον βγάζει γρήγορα. Απο κοπριά αγελάδας αντέχεται η μυρωδιά, αλλά απο ορνιθοτροφείο με ΤΙΠΟΤΑ, αφού σκέφτομαι πως τα τρώμε τα κοτόπουλα, μετά απο αυτο που είδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26027 από XAALAARAA
Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΣΗ ΚΑΙΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙ ΜΙΣΟ ΜΙΣΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑΝ ΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ



ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26030 από Theoharidis sa
Πολύ καλή δουλειά Xaalaara αλλά γιατί δεν συνεχίζεις μόνο με καλαμπόκι αφού το πρόβλημα είναι το άναμμα ? Εγώ την ξεκίνησα με pellet και μετα έβαλα σκέτο καλαμπόκι και έκαιγε μιά χαρά. Υπάρχει κάποιος λόγος που έβαλες μίγμα ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26032 από XAALAARAA

Theoharidis sa έγραψε: Πολύ καλή δουλειά Xaalaara αλλά γιατί δεν συνεχίζεις μόνο με καλαμπόκι αφού το πρόβλημα είναι το άναμμα ? Εγώ την ξεκίνησα με pellet και μετα έβαλα σκέτο καλαμπόκι και έκαιγε μιά χαρά. Υπάρχει κάποιος λόγος που έβαλες μίγμα ?


όχι απλά ζήτησα από ένα φίλο 5 κιλά καλαμπόκι και μου φάνηκε λίγο και το ανακάτεψα με 5 κιλά πελλετ

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26034 από γιαννης-δραμα
Στην ιταλια καποιοι προσπαθησαν να καψουν καλαμποκι σε σομπες πελλετ αλλα η μακρα χρηση δεν ειχε καλα αποτελεσματα για τα εσωτερικα μερη των σομπων λογω του λαδιου(κατι τετοιο δεν θυμαμαι καλα)που βγαζει το καλαμποκι(γιαυτο και η μεγαλη θερμογονος)και κολαει παντου.
Τωρα καποιες εταιριες βγαζουν σομπες που καινε καλαμποκι σε μιξη με πελλετ ξυλου(70-30),νομιζω λεγονται puros η καπως ετσι(περσι πριν παρω την σομπα μου ψαχτηκα λιγο με αυτες αλλα ηταν λιγο ακριβες).Ας μας πει τιποτα παραπανω ο κωστας(Nasikas) για την καυση καλαμποκιου ολο και κατι παραπανω θα ξερει εγω αυτα τα διαβασα σε φορουμ ιταλικο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ