Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59356 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

sdancer75 έγραψε:

ΠέτροςΤ έγραψε:

sdancer75 έγραψε: Καλημέρα,

Να ρωτήσω, οι υδραυλικές της Ravelli χρειάζονται εξωτερικό δοχείο διαστολής ?

Ευχαριστώ,



Εγω εβαλα ,δεν ειναι κακο καλο ειναι γιατι αυτο που εχει η σομπα μεσα ειναι μικρο.


Σε ευχαριστώ, αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν είναι απαραίτητο έτσι δεν είναι ? Εάν δεν κρίνεται απαραίτητο ποιος ο λόγος να μπει κανείς στη διαδικασία ? Θα έχω λειτουργικά προβλήματα ? Εσύ ποια σόμπα έχεις ?

Ευχαριστώ,




Εχω την HRV 160.
Ο τεχνικος που μιλησα απο την αθηνα μου ειπε αν θελω να βαλω γιατι το δοχειο της σομπας ειναι μικρο και αυτο ειναι για να ειμαι καλυμμενος απο νερο αν χρειαστει, κατι τετοιο δεν θυμαμαι κιολας.Αν θες μην βαζεις.

RAVELLI HRV 160.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΠέτροςΤ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59361 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

ΠέτροςΤ έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

ΠέτροςΤ έγραψε:

sdancer75 έγραψε: Καλημέρα,

Να ρωτήσω, οι υδραυλικές της Ravelli χρειάζονται εξωτερικό δοχείο διαστολής ?

Ευχαριστώ,



Εγω εβαλα ,δεν ειναι κακο καλο ειναι γιατι αυτο που εχει η σομπα μεσα ειναι μικρο.


Σε ευχαριστώ, αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν είναι απαραίτητο έτσι δεν είναι ? Εάν δεν κρίνεται απαραίτητο ποιος ο λόγος να μπει κανείς στη διαδικασία ? Θα έχω λειτουργικά προβλήματα ? Εσύ ποια σόμπα έχεις ?

Ευχαριστώ,




Εχω την HRV 160.
Ο τεχνικος που μιλησα απο την αθηνα μου ειπε αν θελω να βαλω γιατι το δοχειο της σομπας ειναι μικρο και αυτο ειναι για να ειμαι καλυμμενος απο νερο αν χρειαστει, κατι τετοιο δεν θυμαμαι κιολας.Αν θες μην βαζεις.


Οκ σε ευχαριστώ....

Όταν λες ότι θα είσαι καλυμμένος από νερό εννοείς ότι η σόμπα δεν θα χρειαστεί να ξαναζεστάνει κρύο νερό που θα τραβήξει ενδεχομένως από την πλήρωση διότι θα χρησιμοποιήσει αυτό που είναι μέσα στο δοχείο διαστολής? Γνωρίζεις πόσα λίτρα νερού έχει το εσωτερικό δοχείο ?

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59625 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Ειναι για να αναπληρωνονται οι απωλειες του νερου οταν κανεις εξαερωση στα καλοριφερ και διατηρηση της πιεσης του δικτυου(ετσι μου ειπε ο υδραυλικος).
Επισης αν γινει διακοπη νερου, να μπορεσει να δωσει νερο το εξωτερικο δοχειο των 25 λιτρων που εβαλα για την σωστη λειτουργια της σομπας μεχρι να την κλεισω.
Απλα μια δικλειδα ασφαλειας ειναι.

RAVELLI HRV 160.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59633 από katsivass
Απαντήθηκε από katsivass στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλημέρα...
Διαβάζοντας μου δημιουργήθηκε η απορία: Κάθε φορά που ανάβω ή σβήνω τη σόμπα, (HRV 120) μου βγάζει το μήνυμα "SET RDS". Πρέπει να κάνω κάτι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59645 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

katsivass έγραψε: Καλημέρα...
Διαβάζοντας μου δημιουργήθηκε η απορία: Κάθε φορά που ανάβω ή σβήνω τη σόμπα, (HRV 120) μου βγάζει το μήνυμα "SET RDS". Πρέπει να κάνω κάτι;


Eιναι για να κανει αυτοματη ρυθμιση καυσης αλλα δεν εχω ασχοληθει,παντως ο κωδικος που ζηταει ειναι C8 νομιζω.

RAVELLI HRV 160.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": katsivass

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59841 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Μου αρέσει που υποτίθεται ότι τις ravelli την πρώτη φορά θα πρέπει να τη ρυθμίσει ο τεχνικός οπωσδήποτε. Και επίσης ότι η ravelli δεν δίνει προιόντα παρά μόνο σε πιστοποιημένα μαγαζιά με εξειδικευμένους τεχνικούς. Χ... ψηλά και αγνάντευε.
Λοιπόν φίλε μου το rds στην σόμπα σου δεν εχεί ρυθμιστεί και η σόμπα λειτουργεί ως μία απλή σόμπα χωρίς να χρησιμοποιεί την τεχνολογία rds. Θα πρέπει να πας στο μενού (δίπλα από το user και να ρυθμίσεις το rds (ο κωδικός είναι C2). Κανονικά αυτό θα πρέπει να γίνει από τεχνικό.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": katsivass

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ