Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59885 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

t123321 έγραψε: Μου αρέσει που υποτίθεται ότι τις ravelli την πρώτη φορά θα πρέπει να τη ρυθμίσει ο τεχνικός οπωσδήποτε. Και επίσης ότι η ravelli δεν δίνει προιόντα παρά μόνο σε πιστοποιημένα μαγαζιά με εξειδικευμένους τεχνικούς. Χ... ψηλά και αγνάντευε.
Λοιπόν φίλε μου το rds στην σόμπα σου δεν εχεί ρυθμιστεί και η σόμπα λειτουργεί ως μία απλή σόμπα χωρίς να χρησιμοποιεί την τεχνολογία rds. Θα πρέπει να πας στο μενού (δίπλα από το user και να ρυθμίσεις το rds (ο κωδικός είναι C2). Κανονικά αυτό θα πρέπει να γίνει από τεχνικό.




Ναι σιγουρα :lol: :lol: :lol:
Παιρνω την σομπα και του λεω: υπαρχει τεχνικος?

Απαντηση:Παρε αυτο το τηλ του αντιπρoσωπου στην τριπολη και θα σε κατευθυνει....
Παλι καλα που ο ανθρωπος με βοηθησε απο το τηλ και την ρυθμισα αλλα δεν ξερει για το rds....

Παιρνω στην αθηνα......

Ερωτηση:Για να ερθετε να μου ρυθμισετε την την σομπα ποσο?
Απαντηση:150Ευρω.
Δηλαδη για το πηγαινε ελα με διοδια μεχρι κορινθο τα εξοδα ειναι 20ευρω βενζινη και 6,40 τα διοδια,συνολο 26,4.Αρα θελει 120 ευρω για 1-2 ωρες που θα ερθει.....οχι ρε φιλε εγω βγαζω 120 σε 4 μερες οχταωρο.
Ο καθε ενας Μπορει να πουλαει σομπες ravelli χωρις να σου παρεχει υποστηριξη,απλα να βαλει τα χρηματα στην τσεπη του.Λίγοι ειναι αυτοι που ειναι σοβαροί επαγγελματίες.

RAVELLI HRV 160.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΠέτροςΤ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60069 από katsivass
Απαντήθηκε από katsivass στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Όταν θα κάνω SET RDS θα πρέπει να έχω pellet και αέρα στο 0 και μετά να τα βάλω στην τωρινή μου ρύθμιση;
(H τωρινή μου ρύθμιση είναι διαφορετική).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60386 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

katsivass έγραψε: Όταν θα κάνω SET RDS θα πρέπει να έχω pellet και αέρα στο 0 και μετά να τα βάλω στην τωρινή μου ρύθμιση;
(H τωρινή μου ρύθμιση είναι διαφορετική).

Δεν είμαι τεχνικός αλλά θα σου πω τι έκανα στην δική μου (σωστό ή λάθος δεν ξέρω)
Καθάρισα την σόμπα. Από το menu της σόμπας εκει που λέει defaul setings αφού μου ζήτησε τον κωδικό (Α9) επέλεξα restore defaults (κωδικός Ο0 (όμικρον 0). Βγάζει να επιλέξεις το μοντέλο της σόμπας σου. Αφού το επιλέξεις σου βγάζει executed. Περιμένεις κανά 2 λεπτο και σε βγάζει στο κεντρικό μενού. Ξαναέβαλα γλώσσα (αγγλικά) και στην συνέχεια πάλι στο default settings έβαλα εκεί που λέει altitude το υψόμετρο της πόλης μου. Μετά έλεγξα το μήκος (κατά μεσο όρο του pellet. Αν είναι κοντά στα 2 εκ άφησα pellet στο 0. Αν είναι μεγαλύτερο στο +5, αν είναι μικρότερο στο -5. Επιλέγεις set rds και ξεκινά η ρύθμιση.
Είναι χωρισμένη σε 3 φάσεις 1. ignition, 2 flame light και 3 work.
Στις πρώτες δύο δεν πείραξα τίποτε. Μόλις ξεκινά η φάση work περιμένεις κανά 2 - λεπτο και σου βγάζει τις στροφές αέρα καυσαερίων ( σε εμένα 1800). Εκεί μπορείς με το +, - να δώσεις λίγο παραπάνω (αν δεις και η φλόγα είναι κίτρινη και τεμπέλα) ή - αν δεις ότι δεν έχεις φλόγα (πολύ κοντή και πολλές σπίθες).
Σε κάθε ρύθμιση +, - περίμενε κανά λεπτό να δεις πως πάει. Στα σκαμπανεβάσματα (μεχρι να ρίξει pellet) μη δίνεις πολύ σημασία).
Αφού τελειώσει η ρύθμιση μπορείς να παίζεις με pellet και αερα ανάλογα με το pellet που τροφοδοτείς την σόμπα.
Αυτά έκανα. Αν ξέρεις κανείς κάτι καλύτερο ας βοηθήσει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": katsivass

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60388 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

ΠέτροςΤ έγραψε:

t123321 έγραψε: Μου αρέσει που υποτίθεται ότι τις ravelli την πρώτη φορά θα πρέπει να τη ρυθμίσει ο τεχνικός οπωσδήποτε. Και επίσης ότι η ravelli δεν δίνει προιόντα παρά μόνο σε πιστοποιημένα μαγαζιά με εξειδικευμένους τεχνικούς. Χ... ψηλά και αγνάντευε.
Λοιπόν φίλε μου το rds στην σόμπα σου δεν εχεί ρυθμιστεί και η σόμπα λειτουργεί ως μία απλή σόμπα χωρίς να χρησιμοποιεί την τεχνολογία rds. Θα πρέπει να πας στο μενού (δίπλα από το user και να ρυθμίσεις το rds (ο κωδικός είναι C2). Κανονικά αυτό θα πρέπει να γίνει από τεχνικό.




Ναι σιγουρα :lol: :lol: :lol:
Παιρνω την σομπα και του λεω: υπαρχει τεχνικος?

Απαντηση:Παρε αυτο το τηλ του αντιπρoσωπου στην τριπολη και θα σε κατευθυνει....
Παλι καλα που ο ανθρωπος με βοηθησε απο το τηλ και την ρυθμισα αλλα δεν ξερει για το rds....

Παιρνω στην αθηνα......

Ερωτηση:Για να ερθετε να μου ρυθμισετε την την σομπα ποσο?
Απαντηση:150Ευρω.
Δηλαδη για το πηγαινε ελα με διοδια μεχρι κορινθο τα εξοδα ειναι 20ευρω βενζινη και 6,40 τα διοδια,συνολο 26,4.Αρα θελει 120 ευρω για 1-2 ωρες που θα ερθει.....οχι ρε φιλε εγω βγαζω 120 σε 4 μερες οχταωρο.
Ο καθε ενας Μπορει να πουλαει σομπες ravelli χωρις να σου παρεχει υποστηριξη,απλα να βαλει τα χρηματα στην τσεπη του.Λίγοι ειναι αυτοι που ειναι σοβαροί επαγγελματίες.

Συμφωνώ αλλά το κακό είναι ότι αυτοί που είναι σοβαροί έχουν και 'σοβαρές απαιτήσεις'. Από μία σόμπα θέλουν να βγάλουν κέρδος ένα μηνιάτικο δικό μου. Δεν μιλάω για αντιπροσώπους που είναι και εδω στο forum και έχουν δείξει άριστα δείγματα βοήθειας ακόμα και σε άτομα που δεν είναι πελάτες τους.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by t123321.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60393 από katsivass
Απαντήθηκε από katsivass στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Έκανα 2 φορές SET RDS χωρίς να πειράξω τα DEFAULT SETINGS. Και στις 2 φορές, πέρασε κανονικά τις φάσεις IGNITION και LIGHT FLAME αλλά αφού ξεκίνησε το 20άλεπτο του WORK, και 2 λεπτά πριν τελειώσει, μου έβγαλε ALARM - 17 NO FLOW.
Το SET RDS φυσικά δεν ολοκληρώνεται...
Παρατήρησα ότι ενώ ξεκινά την διαδικασία με περίπου 1,6 m/sec, στο τέλος καταλήγει στο 0,8 m/sec.
Επίσης η φλόγα καθ' όλη την διαδικασία δεν είναι η συνήθης φλόγα της λειτουργίας της σόμπας αλλά μοιάζει σαν "του τζακιού".
Η σόμπα όσο την δούλευα μέχρι τώρα λειτουργούσε κανονικά.
Μήπως έχει κανείς κάποια ιδέα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60457 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

katsivass έγραψε: Έκανα 2 φορές SET RDS χωρίς να πειράξω τα DEFAULT SETINGS. Και στις 2 φορές, πέρασε κανονικά τις φάσεις IGNITION και LIGHT FLAME αλλά αφού ξεκίνησε το 20άλεπτο του WORK, και 2 λεπτά πριν τελειώσει, μου έβγαλε ALARM - 17 NO FLOW.
Το SET RDS φυσικά δεν ολοκληρώνεται...
Παρατήρησα ότι ενώ ξεκινά την διαδικασία με περίπου 1,6 m/sec, στο τέλος καταλήγει στο 0,8 m/sec.
Επίσης η φλόγα καθ' όλη την διαδικασία δεν είναι η συνήθης φλόγα της λειτουργίας της σόμπας αλλά μοιάζει σαν "του τζακιού".
Η σόμπα όσο την δούλευα μέχρι τώρα λειτουργούσε κανονικά.
Μήπως έχει κανείς κάποια ιδέα;

Τι στροφές καυσαερίων σου εμφανίζει κατά την φάση work;
Και εμένα το είχε βγάλει μία φορά ακριβώς στο ίδιο σημείο αλλά είχα μειώσει πολύ τις στροφές καυσαερίων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ