Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60510 από katsivass
Απαντήθηκε από katsivass στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
1800 στροφές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60556 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

t123321 έγραψε:

katsivass έγραψε: Όταν θα κάνω SET RDS θα πρέπει να έχω pellet και αέρα στο 0 και μετά να τα βάλω στην τωρινή μου ρύθμιση;
(H τωρινή μου ρύθμιση είναι διαφορετική).

Δεν είμαι τεχνικός αλλά θα σου πω τι έκανα στην δική μου (σωστό ή λάθος δεν ξέρω)
Καθάρισα την σόμπα. Από το menu της σόμπας εκει που λέει defaul setings αφού μου ζήτησε τον κωδικό (Α9) επέλεξα restore defaults (κωδικός Ο0 (όμικρον 0). Βγάζει να επιλέξεις το μοντέλο της σόμπας σου. Αφού το επιλέξεις σου βγάζει executed. Περιμένεις κανά 2 λεπτο και σε βγάζει στο κεντρικό μενού. Ξαναέβαλα γλώσσα (αγγλικά) και στην συνέχεια πάλι στο default settings έβαλα εκεί που λέει altitude το υψόμετρο της πόλης μου. Μετά έλεγξα το μήκος (κατά μεσο όρο του pellet. Αν είναι κοντά στα 2 εκ άφησα pellet στο 0. Αν είναι μεγαλύτερο στο +5, αν είναι μικρότερο στο -5. Επιλέγεις set rds και ξεκινά η ρύθμιση.
Είναι χωρισμένη σε 3 φάσεις 1. ignition, 2 flame light και 3 work.
Στις πρώτες δύο δεν πείραξα τίποτε. Μόλις ξεκινά η φάση work περιμένεις κανά 2 - λεπτο και σου βγάζει τις στροφές αέρα καυσαερίων ( σε εμένα 1800). Εκεί μπορείς με το +, - να δώσεις λίγο παραπάνω (αν δεις και η φλόγα είναι κίτρινη και τεμπέλα) ή - αν δεις ότι δεν έχεις φλόγα (πολύ κοντή και πολλές σπίθες).
Σε κάθε ρύθμιση +, - περίμενε κανά λεπτό να δεις πως πάει. Στα σκαμπανεβάσματα (μεχρι να ρίξει pellet) μη δίνεις πολύ σημασία).
Αφού τελειώσει η ρύθμιση μπορείς να παίζεις με pellet και αερα ανάλογα με το pellet που τροφοδοτείς την σόμπα.
Αυτά έκανα. Αν ξέρεις κανείς κάτι καλύτερο ας βοηθήσει.


Για HRV 120 :

1) Default settings : κωδικός Α9
2) Standard Parameters : κωδικός ποιος είναι ? Δεν δουλεύει το Α9
3) Set RDS : κωδικός C2 εμφανίζει το μήνυμα (Show off) τι σημαίνει ? Είναι άλλος ο κωδικός ?


Και μια ερώτηση. Όταν ανάβει η σόμπα ρίχνει αρκετό πέλλετ στο ποτηράκι για την έναρξη. Όμως μερικές φορές δεν ρίχνει άλλο και μόλις πάρει φωτιά το αυτό το πρώτο πέλλετ σβήνει λόγο έλλειψης καύσιμης ύλης.

Τι να ρυθμίσω ?

Ευχαριστώ,

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60730 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

katsivass έγραψε: 1800 στροφές.

Το μήνυμα αυτο σημαίνει ότι η σόμπα δεν μπορεί να πετύχει τη μισή από την ελάχιστη ροή αέρα.
Δεν ξέρω πως θα έπρεπε να προχωρήσεις παραπέρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": katsivass

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60736 από katsivass
Απαντήθηκε από katsivass στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Έλυσα το πρόβλημα, περασε το set rds αλλά τώρα μετά από παρέμβαση "ειδικού" έχει κλειδώσει η ρύθμιση αέρα - pellet (access denied).......
Μήπως έχεις ιδέα;
Ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60888 από amanba
Απαντήθηκε από amanba στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

sdancer75 έγραψε:

t123321 έγραψε:

katsivass έγραψε: Όταν θα κάνω SET RDS θα πρέπει να έχω pellet και αέρα στο 0 και μετά να τα βάλω στην τωρινή μου ρύθμιση;
(H τωρινή μου ρύθμιση είναι διαφορετική).

Δεν είμαι τεχνικός αλλά θα σου πω τι έκανα στην δική μου (σωστό ή λάθος δεν ξέρω)
Καθάρισα την σόμπα. Από το menu της σόμπας εκει που λέει defaul setings αφού μου ζήτησε τον κωδικό (Α9) επέλεξα restore defaults (κωδικός Ο0 (όμικρον 0). Βγάζει να επιλέξεις το μοντέλο της σόμπας σου. Αφού το επιλέξεις σου βγάζει executed. Περιμένεις κανά 2 λεπτο και σε βγάζει στο κεντρικό μενού. Ξαναέβαλα γλώσσα (αγγλικά) και στην συνέχεια πάλι στο default settings έβαλα εκεί που λέει altitude το υψόμετρο της πόλης μου. Μετά έλεγξα το μήκος (κατά μεσο όρο του pellet. Αν είναι κοντά στα 2 εκ άφησα pellet στο 0. Αν είναι μεγαλύτερο στο +5, αν είναι μικρότερο στο -5. Επιλέγεις set rds και ξεκινά η ρύθμιση.
Είναι χωρισμένη σε 3 φάσεις 1. ignition, 2 flame light και 3 work.
Στις πρώτες δύο δεν πείραξα τίποτε. Μόλις ξεκινά η φάση work περιμένεις κανά 2 - λεπτο και σου βγάζει τις στροφές αέρα καυσαερίων ( σε εμένα 1800). Εκεί μπορείς με το +, - να δώσεις λίγο παραπάνω (αν δεις και η φλόγα είναι κίτρινη και τεμπέλα) ή - αν δεις ότι δεν έχεις φλόγα (πολύ κοντή και πολλές σπίθες).
Σε κάθε ρύθμιση +, - περίμενε κανά λεπτό να δεις πως πάει. Στα σκαμπανεβάσματα (μεχρι να ρίξει pellet) μη δίνεις πολύ σημασία).
Αφού τελειώσει η ρύθμιση μπορείς να παίζεις με pellet και αερα ανάλογα με το pellet που τροφοδοτείς την σόμπα.
Αυτά έκανα. Αν ξέρεις κανείς κάτι καλύτερο ας βοηθήσει.


Για HRV 120 :

1) Default settings : κωδικός Α9
2) Standard Parameters : κωδικός ποιος είναι ? Δεν δουλεύει το Α9
3) Set RDS : κωδικός C2 εμφανίζει το μήνυμα (Show off) τι σημαίνει ? Είναι άλλος ο κωδικός ?


Και μια ερώτηση. Όταν ανάβει η σόμπα ρίχνει αρκετό πέλλετ στο ποτηράκι για την έναρξη. Όμως μερικές φορές δεν ρίχνει άλλο και μόλις πάρει φωτιά το αυτό το πρώτο πέλλετ σβήνει λόγο έλλειψης καύσιμης ύλης.

Τι να ρυθμίσω ?

Ευχαριστώ,


Η σομπα για να περασει απο flame light σε work πρεπει να ανεβασει θερμκρασια 15 βαθμους.... Αν εσυ την εκλεισες ενω δουλευε και την ξανα εβαλες σε λειτουργια ειναι δυσκολο να ανεβασει 15 βαθμους....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60919 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

amanba έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

t123321 έγραψε:

katsivass έγραψε: Όταν θα κάνω SET RDS θα πρέπει να έχω pellet και αέρα στο 0 και μετά να τα βάλω στην τωρινή μου ρύθμιση;
(H τωρινή μου ρύθμιση είναι διαφορετική).

Δεν είμαι τεχνικός αλλά θα σου πω τι έκανα στην δική μου (σωστό ή λάθος δεν ξέρω)
Καθάρισα την σόμπα. Από το menu της σόμπας εκει που λέει defaul setings αφού μου ζήτησε τον κωδικό (Α9) επέλεξα restore defaults (κωδικός Ο0 (όμικρον 0). Βγάζει να επιλέξεις το μοντέλο της σόμπας σου. Αφού το επιλέξεις σου βγάζει executed. Περιμένεις κανά 2 λεπτο και σε βγάζει στο κεντρικό μενού. Ξαναέβαλα γλώσσα (αγγλικά) και στην συνέχεια πάλι στο default settings έβαλα εκεί που λέει altitude το υψόμετρο της πόλης μου. Μετά έλεγξα το μήκος (κατά μεσο όρο του pellet. Αν είναι κοντά στα 2 εκ άφησα pellet στο 0. Αν είναι μεγαλύτερο στο +5, αν είναι μικρότερο στο -5. Επιλέγεις set rds και ξεκινά η ρύθμιση.
Είναι χωρισμένη σε 3 φάσεις 1. ignition, 2 flame light και 3 work.
Στις πρώτες δύο δεν πείραξα τίποτε. Μόλις ξεκινά η φάση work περιμένεις κανά 2 - λεπτο και σου βγάζει τις στροφές αέρα καυσαερίων ( σε εμένα 1800). Εκεί μπορείς με το +, - να δώσεις λίγο παραπάνω (αν δεις και η φλόγα είναι κίτρινη και τεμπέλα) ή - αν δεις ότι δεν έχεις φλόγα (πολύ κοντή και πολλές σπίθες).
Σε κάθε ρύθμιση +, - περίμενε κανά λεπτό να δεις πως πάει. Στα σκαμπανεβάσματα (μεχρι να ρίξει pellet) μη δίνεις πολύ σημασία).
Αφού τελειώσει η ρύθμιση μπορείς να παίζεις με pellet και αερα ανάλογα με το pellet που τροφοδοτείς την σόμπα.
Αυτά έκανα. Αν ξέρεις κανείς κάτι καλύτερο ας βοηθήσει.


Για HRV 120 :

1) Default settings : κωδικός Α9
2) Standard Parameters : κωδικός ποιος είναι ? Δεν δουλεύει το Α9
3) Set RDS : κωδικός C2 εμφανίζει το μήνυμα (Show off) τι σημαίνει ? Είναι άλλος ο κωδικός ?


Και μια ερώτηση. Όταν ανάβει η σόμπα ρίχνει αρκετό πέλλετ στο ποτηράκι για την έναρξη. Όμως μερικές φορές δεν ρίχνει άλλο και μόλις πάρει φωτιά το αυτό το πρώτο πέλλετ σβήνει λόγο έλλειψης καύσιμης ύλης.

Τι να ρυθμίσω ?

Ευχαριστώ,


Η σομπα για να περασει απο flame light σε work πρεπει να ανεβασει θερμκρασια 15 βαθμους.... Αν εσυ την εκλεισες ενω δουλευε και την ξανα εβαλες σε λειτουργια ειναι δυσκολο να ανεβασει 15 βαθμους....


Τι σόμπα έχεις ? Αν έχεις κάποια υδραυλική της Ravelli τι θερμοκρασίες δείχνει το πάνελ σου σαν έξοδο καυσαερίων ? Η δική μου HRV120 μετά βίας πιάνει τους 110C. Είναι normal ή υπάρχει κάποιο θέμα με τα πέλλετ ή τη ρύθμιση της σόμπας ?

Ευχαριστώ,

ΥΓ : Η εισαγωγή αέρα γίνεται από τον εσωτερικό χώρο που είναι αρκετά μεγάλος και αερίζεται πολύ συχνά.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ