Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119002 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli

michallakis99 έγραψε: καλησπερα.εμενα μου βγαζει μυνημα set rds.μπορεις σε παρακαλω να με βοηθησεις να ρυθμησω το rds?


Το μήνυμα αυτό δεν πειράζει μιας και υπάρχουν οι εργοστασιακές ρυθμίσεις. Αν δουλεύει καλά η σόμπα σου και δεν έχεις μαυρίσματα στο τζάμι τότε μην αλλάζεις τίποτε.

Αν πάλι θέλεις να το αλλάξεις, θα πας στο μενού του RDS και θα δώσεις τον κωδικό C2 (δες και το βίντεο που ανέβασε ο Γιάννης ο Δραμιώτης :-). Αυτό θα το κάνεις όταν η σόμπα σου είναι σβηστή. Τότε θα αρχίσει τη λειτουργία της. Θα μπει στην 1η φάση που είναι το ingition. Το μόνο που μπορείς να αλλάξεις είναι τις στροφές ανά λεπτό (RPM) του ανεμιστήρα καυσαερίων. Με το + και το - ανεβοκατεβάζεις αυτό το νούμερο. Με ΟΚ το καταχωρείς. Αν η φωτιά σου είναι κόκκινη και βγάζει καπνούς ανεβάζεις τις στροφές πχ 2600 έως 2700 rpm ( η δική μου έχει μέγιστο 2800 rpm αλλά τραβάει κάποια κολλήματα το λογισμικό και αν το ξεπεράσεις κατά λάθος σε πάει στην αρχή, πχ στις 400rpm αλλά μετά δεν μπορείς να το ανεβάσεις και περιμένεις μέχρι να ξεκολλήσει) που σημαίνει περισσότερος αέρας μέσα στον θάλαμο καύσης. Αν η φωτιά χαμηλώνει και πάει να σβήσει τότε χαμηλώνεις τις στροφές εγώ το βάζω περίπου στις 1450rpm.

Στη συνέχεια πάει στη φάση 2 που είναι η flame light (αν θυμάμαι καλά) για 8 λεπτά. Κάνεις περίπου το ίδιο. Τέλος πάει στη φάση 3 working p.max για 20 λεπτά. Η φωτιά σου γενικά, πρέπει να έχει χρυσαφί χρώμα οπότε ρυθμίζεις αναλόγως. Δυο (2) λεπτά πριν τον μηδενισμού του εικοσαλέπτου κλειδώνει και δεν μπορείς να κάνεις αλλαγές. Πολύς αέρας πέραν δηλαδή αυτού που χρειάζεται σου καίει γρηγορότερα τα πέλετ. Λιγότερος δημιουργεί μαυρίσματα και δεν αποδίδει.

Όταν παρέλθει αυτός ο χρόνος των 20 λετπών, επανέρχεται αυτόματα στην κανονική λειτουργία.

Αν νομίζεις ότι τα έκανες λάθος, τότε μπορείς να κάνεις reset σε όλες τις ρυθμίσεις (συμπεριλαμβανομένου και του RDS) από το μενού default settings (κωδικός Α9) και την τελευταία επιλογή που λέει αν θυμάμαι καλά factory defaults (κωδικός O0 - όμικρον και μηδέν). Πριν πατήσεις ΟΚ, να διαλέξεις από το μενού το δικό σου μοντέλο.

Επίσης όπως ίσως ξέρεις μετά τη ρύθμιση RDS μπορείς μέσα από το μενού του χρήστη να μειώσεις ή να αυξήσεις τόσο τη ροή αέρα όσο και καυσίμου (πέλετ) από το -5 έως το +5.

sdancer75
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sdancer75.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119010 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Ρύθμιση RDS από τις οδηγίες που δίνει η Ravelli στους συνεργάτες της.

Το μετέφρασα σε αγγλικά και ελληνικά (με κάποιες αλλαγές από μένα για να μπορείτε να καταλάβετε) μέσω google translate αλλά επισυνάπτω και το αρχικό PDF


Adjust the fall of the pellets according to its size ; laboratory tests have shown in fact
who logs in small pieces that produce a load of 30% higher than the standard sizes
( general reference length of about 15 mm x 6 mm dia .)
User Menu -> SET / AIR PELLET -> act as -5 (size less than the standard ) to +5 (size
higher than the standard ) % on the pellets.

Confirm that the flow meter is perfectly clean . If necessary , clean it with a can of air
compressed spray .

Enter " FACTORY SETTINGS " with the access key A9 highway, leading to deactivate the RDS
OFF the parameter "ON / OFF FLOWEMETER ."
2 . Set the working power 5 .
3 . Now turn on the stove and let it reaches the condition WORK .
4 . Wait about 5 minutes away from reaching the state WORK ( time required to reach the
power set POT5 ) .
5 . Enter again in " FACTORY SETTINGS " and adjust the parameter " turns the extractor
5 power "from the" SPEED EXTRACTOR " until you get a medium high flame and yellow
clear.
6 . Wait about 20 minutes , time to move to the stove to reach a temperature regime and
fumes labor standards .
7 . Enter now in the " USER MENU " " STATE STOVE " and note the value of the flow , expressed in
m / sec, read from the flow meter with the extraction speed fixed to the value you set .
Example: 2,000 r / min -> average values ​​recorded 2 meters / second .
8 . Enter " FACTORY SETTINGS " and , rising to 5 working power , set the value of the
workflow previously pinned in " STATE STOVE " (see point 7).
Example : Set 2 meters / second measured in step 7.
9 . Now set to powers of work 4, 3 , 2 ​​and 1 a value of 0.05 m / sec . lower flow value
power previously set :
( example : P5 : 2 m / sec ; P4: 1.95 m / sec ; P3: 1.90 m / sec ; P2: 1.85 m / sec ; P1 : 1.80 m / sec).
10 . Reactivate the RDS (performed in step 1 of this procedure ) .

Ρυθμίστε την πτώση των πελετ ανάλογα με το μέγεθος του.
Εργαστηριακές δοκιμές έχουν δείξει ότι με μικρότερα πέλετ σε μέγεθος, έχετε 30 % υψηλότερη κατανάλωση σε σχέση με τα τυποποιημένα μεγέθη
( Γενικό μήκος αναφοράς περίπου 15 mm x 6 mm διάμ . )

Μενού χρήστη - > set / AIR PELLET - > -5 ( μέγεθος μικρότερο από το κανονικό ) έως +5 ( μέγεθος
υψηλότερο από το πρότυπο) % pellet .

Επιβεβαιώστε ότι ο μετρητής ροής (στην είσοδο του αέρα) είναι απόλυτα καθαρός . Εάν είναι απαραίτητο , καθαρίστε το με ένα σπρέι πεπιεσμένου αέρα.

(1). Πληκτρολογήστε " FACTORY SETTINGS " με κλειδί πρόσβασης A9 , και απενεργοποιήσετε το RDS. Δηλαδή επιλέγετε OFF στην παράμετρο " ON / OFF FLOWEMETER . "
(2) . Ρυθμίστε την ισχύ έντασης στο 5 (μέγιστο).
(3) . Ανάψτε τη σόμπα και περιμένετε μέχρι να φτάσει στην κατάσταση Working.
(4) . Περιμένετε περίπου 5 λεπτά μέχρι να επιτευχθεί η κατάσταση Working ( χρόνος που απαιτείται για την επίτευξη του
power set POT5 ) .
(5) Μπείτε ξανά στο μενού " FACTORY SETTINGS " και ρυθμίστε την παράμετρο " turns the extractor
5 power " από την επιλογή " SPEED EXTRACTOR " μέχρι να πάρετε μια μέτρια προς υψηλή φωτιά και καθαρό κίτρινο
χρώμα .
(6) . Περιμένετε περίπου 20 λεπτά, έτσι ώστε να έρθει σε πλήρη κατάσταση κανονικής λειτουργίας.
(7) . Μπείτε τώρα στο "USER MENU " --> " STATE STOVE " και σημειώστε την τιμή της ροής , που εκφράζεται σε
m / sec , και η οποία διαβάζεται από το μετρητή ροής με την ταχύτητα ροής σταθερή σε αυτήν που ορίσατε στο βήμα (5) .
Παράδειγμα : 2,000 r / min - > μέσες τιμές καταγράφηκαν 2 μέτρα / δευτερόλεπτο .
(8) . Ξανά " FACTORY SETTINGS " και ,και στην τιμή ισχύος 5 βάλτε την τιμή που σημειώσατε προηγουμένως " STATE STOVE " ( βλέπε σημείο 7 ) .
Παράδειγμα : Σετ 2 m/s στο βήμα 7 .
(9) . Τώρα ορίστε τις τιμές για τις αντίστοιχες power 4 , 3 , 2 και 1 μία τιμή των 0,05 m / sec . χαμηλότερη τιμή ροής
δύναμη που είχε καθοριστεί προηγουμένως :
( Παράδειγμα : P5 : 2 m / sec ? P4 : 1.95 m / sec ? P3 : 1.90 m / sec ? P2 : 1.85 m / sec ? P1 : 1,80 m / sec ) .
(10) . Επανενεργοποίηση των RDS ( εκτελείται στο βήμα 1 αυτής της διαδικασίας ) .

sdancer75
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119027 από γιαννης-δραμα
sdancer75 για να μην μπερδευτουμε και μπερδεψουμε και καποιους αλλους,αυτος ο τροπος σεταρισματος ειναι για σομπες με παλιοτερο firmware(2,01 και πριν)που δεν ειχαν επιλογη για σεταρισμα του rds απο το μενου(regolazione rds με λογισμικο 3,00 και μετα).
Αν κανω λαθος διορθωστε με.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119203 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε: sdancer75 για να μην μπερδευτουμε και μπερδεψουμε και καποιους αλλους,αυτος ο τροπος σεταρισματος ειναι για σομπες με παλιοτερο firmware(2,01 και πριν)που δεν ειχαν επιλογη για σεταρισμα του rds απο το μενου(regolazione rds με λογισμικο 3,00 και μετα).
Αν κανω λαθος διορθωστε με.


Πολύ σωστά τα λες, βιαζόμουν χθες να φύγω και αμέλησα να το σημειώσω.....

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119288 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

ΠέτροςΤ έγραψε: Αν θες μπορω να σου γραψω τις ρυθμισεις που εχω στην δικια μου HRV160 αναλυτικα μηπως βγαλεις ακρη.Παντως το rds δεν το εχω ρυθμισει καθολου και η σομπα δουλευει ρολοι,δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι τωρα.


Τελικα Πετρο δεν μου εγραψες τις ρυθμισεις.......

Ξερει κανενας τι καθαριζει στη σομπα το εξειδικευμενο συνεργειο που ερχεται για το ετησιο service ?


Sent from my AT300SE using Tapatalk HD

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119441 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

sdancer75 έγραψε:

ΠέτροςΤ έγραψε: Αν θες μπορω να σου γραψω τις ρυθμισεις που εχω στην δικια μου HRV160 αναλυτικα μηπως βγαλεις ακρη.Παντως το rds δεν το εχω ρυθμισει καθολου και η σομπα δουλευει ρολοι,δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι τωρα.


Τελικα Πετρο δεν μου εγραψες τις ρυθμισεις.......

Ξερει κανενας τι καθαριζει στη σομπα το εξειδικευμενο συνεργειο που ερχεται για το ετησιο service ?


Sent from my AT300SE using Tapatalk HD




Καλημερα.
Ειχα θεμα με τον μικρο,σημερα μπηκα στο φορουμ δεν σε ξεχασα.
Το απογευμα θα στα γραψω.

Οσο για το ετησιο σερβις.

1) Εγω μια φορα τον μηνα βγαζω το δοχειο σταχτης,απο πισω εχει μια μικρη τετραγωνη λαμαρινα με 4 βιδες.Απο εκει περναει η σταχτη και ο καπνος για να φυγει εξω,το ανοιγεις και θα δεις οτι μαζευει πολυ πραμα ,βαζεις σκουπα και καθαριζεις μεχρι μεσα θα δεις δεν ειναι δυσκολο.
2)Tο πανω καπακι της σομπας αν το βγαλεις εχει δυο λαβες δεξια αριστερα που τις τραβας επανω κανα δυο φορες,αυτο ριχνει την σταχτη που εχει μαζευτει επανω στην σομπα.
3)Oταν ανοιγεις την πορτα βαλε χερι επανω που παει η φλογα θα δεις εχει κατι σαν σκαλοπατι και εκει μαζευει σταχτη επισης.
4)Καθε μερα πριν την βαλω μπροστα με ενα πινελο καθαριζω το δοχειο και τον εναυστηρα(στις αρχες ειχα προβλημα γιατι δεν περναγε ο εναυστηρας απο την τρυπα να αναψει το πελλετ,πηγα το δοχειο σε τορνο και κατεβασα παρακατω την τρυπα,μου το ειχε πει ο τεχνικος ηταν λαθος απο το εργοστασιο.
Υ.Γ Αυτα κανω και ειμαι κομπλε,οτι μου ειπε ο τεχνικος απο Τριπολη.

RAVELLI HRV 160.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΠέτροςΤ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ