Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119665 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

ΠέτροςΤ έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

ΠέτροςΤ έγραψε: Αν θες μπορω να σου γραψω τις ρυθμισεις που εχω στην δικια μου HRV160 αναλυτικα μηπως βγαλεις ακρη.Παντως το rds δεν το εχω ρυθμισει καθολου και η σομπα δουλευει ρολοι,δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι τωρα.


Τελικα Πετρο δεν μου εγραψες τις ρυθμισεις.......

Ξερει κανενας τι καθαριζει στη σομπα το εξειδικευμενο συνεργειο που ερχεται για το ετησιο service ?


Sent from my AT300SE using Tapatalk HD




Καλημερα.
Ειχα θεμα με τον μικρο,σημερα μπηκα στο φορουμ δεν σε ξεχασα.
Το απογευμα θα στα γραψω.

Οσο για το ετησιο σερβις.

1) Εγω μια φορα τον μηνα βγαζω το δοχειο σταχτης,απο πισω εχει μια μικρη τετραγωνη λαμαρινα με 4 βιδες.Απο εκει περναει η σταχτη και ο καπνος για να φυγει εξω,το ανοιγεις και θα δεις οτι μαζευει πολυ πραμα ,βαζεις σκουπα και καθαριζεις μεχρι μεσα θα δεις δεν ειναι δυσκολο.
2)Tο πανω καπακι της σομπας αν το βγαλεις εχει δυο λαβες δεξια αριστερα που τις τραβας επανω κανα δυο φορες,αυτο ριχνει την σταχτη που εχει μαζευτει επανω στην σομπα.
3)Oταν ανοιγεις την πορτα βαλε χερι επανω που παει η φλογα θα δεις εχει κατι σαν σκαλοπατι και εκει μαζευει σταχτη επισης.
4)Καθε μερα πριν την βαλω μπροστα με ενα πινελο καθαριζω το δοχειο και τον εναυστηρα(στις αρχες ειχα προβλημα γιατι δεν περναγε ο εναυστηρας απο την τρυπα να αναψει το πελλετ,πηγα το δοχειο σε τορνο και κατεβασα παρακατω την τρυπα,μου το ειχε πει ο τεχνικος ηταν λαθος απο το εργοστασιο.
Υ.Γ Αυτα κανω και ειμαι κομπλε,οτι μου ειπε ο τεχνικος απο Τριπολη.


Ευχαριστώ,

Το ίδιο κάνω και εγώ.... αλλά μήπως πρέπει να ξεβιδώσουμε τίποτε άλλο στα πλαϊνά ή κάτι ακριβώς κάτω από το καπάκι της πορσελάνης έτσι ώστε να καθαρίσουμε όλο το εσωτερικό σύστημα μέσα στο οποίο κυκλοφορούν τα καυσαέρια μέχρι την έξοδο ? Αυτό εννοώ και όχι τα καθημερινά που γίνονται από εμάς.

Ειδικά αυτό που αναφέρεις στο (3) υπάρχει τρόπος πρόσβασης έτσι ώστε να το καθαρίσουμε λεπτομερειακά όχι μόνον από μπροστά και όσο χωράει η σκούπα; Λέω να καλέσω ένα εξειδικευμένο συνεργείο όπως αυτό της Pelletech να το δω μια φορά για να το μάθω....... εκτός και αν δεν κάνουν αυτή τη δουλειά.

sdancer75
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120177 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ..

IGNITION
TF1 03,1
TF2 005
TF3 1900 RPM
TF4 220 SEC
TF5 008
TF6 045 C
TF7 080 C

FLAME LIGHT

Screw 0,4 sec
Duration 008
1900 rpm

POWER MODULATION
TF16 01,7 SEC
TF17 03,80 M/S

POWER MIN
TF19 01,7 SEC
TF20 03,80 SEC

POWER MAX
TF22 05,3 SEC
TF23 04,00 M/S

POWER SANITAER

TF25 05,6 SEC
TF26 04,05 M/S

RPM SMOKEFAN

TF33 1800 RPM
TF34 1800 RPM
TF35 2400 RPM
TF36 2100 RPM

Το pellet-αερα το εχω στο -4 και το αλλο στο 0.
Το νερο στο 1,5 bar.
Tην φωτια στο max.
To νερο στους 56 c.

RAVELLI HRV 160.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΠέτροςΤ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120179 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Το ίδιο κάνω και εγώ.... αλλά μήπως πρέπει να ξεβιδώσουμε τίποτε άλλο στα πλαϊνά ή κάτι ακριβώς κάτω από το καπάκι της πορσελάνης έτσι ώστε να καθαρίσουμε όλο το εσωτερικό σύστημα μέσα στο οποίο κυκλοφορούν τα καυσαέρια μέχρι την έξοδο ? Αυτό εννοώ και όχι τα καθημερινά που γίνονται από εμάς.


Ειχα ξεβιδωσει το αριστερο καπακι και βλεπεις τον μηχανισμο που στελνει τα αερια εξω.Ειναι μανικι να ξεβιδωσεις την φτερωτη ,οποτε βαζω ενα φυσερο απο μεσα και διωχνω οτι σταχτη εχει μεινει προς το μπουρι και μετα την βγαζω απο το καπακι τ που εχω βαλει.

RAVELLI HRV 160.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΠέτροςΤ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120204 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

ΠέτροςΤ έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

ΠέτροςΤ έγραψε: Αν θες μπορω να σου γραψω τις ρυθμισεις που εχω στην δικια μου HRV160 αναλυτικα μηπως βγαλεις ακρη.Παντως το rds δεν το εχω ρυθμισει καθολου και η σομπα δουλευει ρολοι,δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι τωρα.


Τελικα Πετρο δεν μου εγραψες τις ρυθμισεις.......

Ξερει κανενας τι καθαριζει στη σομπα το εξειδικευμενο συνεργειο που ερχεται για το ετησιο service ?


Sent from my AT300SE using Tapatalk HD




Καλημερα.
Ειχα θεμα με τον μικρο,σημερα μπηκα στο φορουμ δεν σε ξεχασα.
Το απογευμα θα στα γραψω.

Οσο για το ετησιο σερβις.

1) Εγω μια φορα τον μηνα βγαζω το δοχειο σταχτης,απο πισω εχει μια μικρη τετραγωνη λαμαρινα με 4 βιδες.Απο εκει περναει η σταχτη και ο καπνος για να φυγει εξω,το ανοιγεις και θα δεις οτι μαζευει πολυ πραμα ,βαζεις σκουπα και καθαριζεις μεχρι μεσα θα δεις δεν ειναι δυσκολο.
2)Tο πανω καπακι της σομπας αν το βγαλεις εχει δυο λαβες δεξια αριστερα που τις τραβας επανω κανα δυο φορες,αυτο ριχνει την σταχτη που εχει μαζευτει επανω στην σομπα.
3)Oταν ανοιγεις την πορτα βαλε χερι επανω που παει η φλογα θα δεις εχει κατι σαν σκαλοπατι και εκει μαζευει σταχτη επισης.
4)Καθε μερα πριν την βαλω μπροστα με ενα πινελο καθαριζω το δοχειο και τον εναυστηρα(στις αρχες ειχα προβλημα γιατι δεν περναγε ο εναυστηρας απο την τρυπα να αναψει το πελλετ,πηγα το δοχειο σε τορνο και κατεβασα παρακατω την τρυπα,μου το ειχε πει ο τεχνικος ηταν λαθος απο το εργοστασιο.
Υ.Γ Αυτα κανω και ειμαι κομπλε,οτι μου ειπε ο τεχνικος απο Τριπολη.

Φίλε Πέτρο μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις μία δύο φωτό για τα παραπάνω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120256 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

ΠέτροςΤ έγραψε: ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ..

IGNITION
TF1 03,1
TF2 005
TF3 1900 RPM
TF4 220 SEC
TF5 008
TF6 045 C
TF7 080 C

FLAME LIGHT

Screw 0,4 sec
Duration 008
1900 rpm

POWER MODULATION
TF16 01,7 SEC
TF17 03,80 M/S

POWER MIN
TF19 01,7 SEC
TF20 03,80 SEC

POWER MAX
TF22 05,3 SEC
TF23 04,00 M/S

POWER SANITAER

TF25 05,6 SEC
TF26 04,05 M/S

RPM SMOKEFAN

TF33 1800 RPM
TF34 1800 RPM
TF35 2400 RPM
TF36 2100 RPM

Το pellet-αερα το εχω στο -4 και το αλλο στο 0.
Το νερο στο 1,5 bar.
Tην φωτια στο max.
To νερο στους 56 c.


Πέτρο Ευχαριστώ,

Αυτό που παρατηρώ και από όσο θυμάμαι, σε σχέση με τη δική μου, είναι ότι στο ignition & flame light οι στροφές ανά λεπτό είναι πολύ χαμηλότερες από τις δικές σου, περίπου στα 1450 με 1500. Επίσης τα νερά τα έχω ρυθμίσει στους 61 βαθμούς (σίγουρα θα έχεις μικρότερη κατανάλωση αλλά τα καλοριφέρ δεν θα καίνε πολύ έτσι δεν είναι ? Απλά αν καις το σύστημα πολλές ώρες τότε είναι οκ).

Οκ θα συγκρίνω και τις άλλες τιμές και θα δω τα αποτελέσματα.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120297 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

sdancer75 έγραψε: Οκ θα συγκρίνω και τις άλλες τιμές και θα δω τα αποτελέσματα.


sdancer75 Υπάρχει ενα θέμα με το mail σου γιατί μου επιστρεφουν πίσω μυνηματα. Σε ενα τεστ mail που σου εστειλα πριν 2 ωρες, πες μου αν το ελαβες.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ