Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152536 από fox
Απαντήθηκε από fox στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
6λιτρο δοχειο για εγκατασταση στον ιδιο οροφο η πιεση ειναι 1.2 εως 1.5 bar. Η βαλβιδα ειναι στο ανω ακρο του δοχειου βαμενη και αυτη κοκκινη! Την πιεση του νερου στο μανομετρο της σομπας να την εχεις στο 1.3bar. Ευτυχος δεν εχεις προβλημα,ολα καλα! ;)
Last edit: 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν by fox.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152537 από fox
Απαντήθηκε από fox στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Τελικα θα εξικειωθω και με τις πελλετοσομπες!Δεν ζυγιζω την λαμα που εχει πανω απο την εστια γιαυτο μαυριζει ποτε δεξια και ποτε αριστερα, τωρα για τα μιγματα η πορεια θα δειξει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152544 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

fox έγραψε: Τελικα θα εξικειωθω και με τις πελλετοσομπες!Δεν ζυγιζω την λαμα που εχει πανω απο την εστια γιαυτο μαυριζει ποτε δεξια και ποτε αριστερα, τωρα για τα μιγματα η πορεια θα δειξει!


Η λάμα αυτήν κρατάει τη στάχτη ακριβώς απο το αμέσως πιο πάνω σημείο της σομπας που πέφτει απο μόνη της όταν γεμίσει η την σπρώχνεις με τη κεντρική λαβή απο έξω χειροκίνητα. Ο αέρας που πέρναει απο επάνω και πέφτει σαν αεροκουρτινα στο τζαμί βοηθάει την αποφυγή της μαυρίλας. Αν ειναι γεμάτο με στάχτη όπως και αν η λάμα δεν ειναι σωστά ευθυγραμμισμενη δεξιά αριστερά με μικρό κενό έχεις μαυρίλα στο τζαμί. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι έχεις σωστή καύση.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152548 από fox
Απαντήθηκε από fox στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Μετα απο 12 μερες λειτουργιας καταφερα να εχω μια φαινομενικη καλη φλογα-αποδοση αν και στο κρυο του Μαρτη θα τα δω αυτα μιας και τωρα δουλευει eco (ρελαντι)Παρολο που την καθαριζω καθημερινα δεν ειχα προσεξει το κενο της λαμας και την σημασια της.Εχω το πελλετ -3 & αερα +2 στους 21-22 βαθμους.Σε 12 μερες 10 τσουβαλακια ameco & hot stick 135 ωρες λειτουργιας με μεση καταναλωση ανα ωρα 1.11 kg με φουλ δοκιμες,καλα παει,νομιζω! Εσυ sdancer75 ποια ravelli εχεις και τι ρυθμισεις-πελλετ δουλευεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152571 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
πελετ=κλαπετο.
Χωρίς πελετ το ποτηρακι=ανοικτό κλαπετο.
Γεμίζει το ποτηράκι=κλείνει το κλαπετο.
Έχοντας αυτά στο μυαλό ρυθμίζουμε τον αέρα καύσης.
m/sec = ροή αέρα στο θάλαμο καύσης.
Αυτήν την ένδειξη τη βλέπουμε στο καντράν στην τελευταία οθόνη.
Άλλο πράγμα οι στροφές του βεντυλατερ και άλλο η ροή του αέρα. Έχουν άμεση σχέση αλλά λειτουργούν διαφορετικά.
Μας ενδιαφέρει η ροή του αέρα.
Ορίζουμε μια τιμή ροής του αέρα. Τώρα πρέπει να ρυθμίσουμε τις στροφές του βεντυλατερ ώστε με το πελετ μέσα στο ποτηράκι να έχουμε τη ροή αέρα που θέλουμε.
Το πελετ όμως δεν πέφτει σταθερά,άλλοτε πέφτει πολύ (αυξάνονται οι στροφές του βεντυλατερ) άλλοτε πέφτει λίγο (μειώνονται οι στροφές του βεντυλατερ).
Μας ενδιαφέρει όταν πέφτει λίγο. Τότε ορίζουμε τις στροφές του βεντυλατερ (χρειάζεται υπομονή και παρατήρηση).
Βάζουμε έστω ροή αέρα 1,85 m/sec ,βλέπουμε πότε πέφτει λίγο πελετ (κλαπετο σχεδόν ανοικτό,μειώνεται η φλόγα) οπότε ορίζουμε τις στροφές έστω 1000.
Πέφτει πολύ πελετ (κλείνει κλαπετο,αυξάνεται η φλόγα) το βεντυλατερ για να διατήρηση τη ροή αέρα στο 1,85 ανεβάζει αυτόματα τις στροφές οσο χρειάζεται με συνέπεια να παρέχει τον παραπάνω αέρα που χρειάζεται η καυση αλλά και να διατηρεί το ποτηράκι καθαρό.
Πολύς αέρας αιτία υγροποιήσεων στο θάλαμο καύσης.
Μέτα από πολλά πειράματα κατέληξα ότι η μείωση του αέρα καύσης εξαφανίζει τις γυαλάδες στα τοιχώματα της σόμπας.
Στο modulation μια τιμή από 1,8 εως 1,9 είναι καλή.
μοντουλατιον έβαλα 1,85m/sec ,στροφές 1100 και ρίψη πελετ 1,2sec
max εβαλα 2,20m/sec ,στροφες 1800 και ριψη πελετ 3,9sec.
Ανάλογα με το πελετ αλλάζουμε τα sec στη ρίψη .Εγώ θέλω στο modulation να καίω 600 γραμμ/ώρα.
Το ποτηράκι μπροστά και ψηλά έχει κάτι τρύπες,από εκεί τώρα βγαίνει φλόγα.
Το τζάμι εξακολουθεί να μαυριζει. Όταν καίει στο max είναι καλύτερο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fox

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152573 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

fox έγραψε: Μετα απο 12 μερες λειτουργιας καταφερα να εχω μια φαινομενικη καλη φλογα-αποδοση αν και στο κρυο του Μαρτη θα τα δω αυτα μιας και τωρα δουλευει eco (ρελαντι)Παρολο που την καθαριζω καθημερινα δεν ειχα προσεξει το κενο της λαμας και την σημασια της.Εχω το πελλετ -3 & αερα +2 στους 21-22 βαθμους.Σε 12 μερες 10 τσουβαλακια ameco & hot stick 135 ωρες λειτουργιας με μεση καταναλωση ανα ωρα 1.11 kg με φουλ δοκιμες,καλα παει,νομιζω! Εσυ sdancer75 ποια ravelli εχεις και τι ρυθμισεις-πελλετ δουλευεις;


Καλησπέρα

Έχω την HRV120 και καιω άλφα wood a1. Οι τρέχουσες ρυθμίσεις ειναι pellet -2 και αέρας +1. Πάντως οι ρυθμίσεις δεν ειναι σταθερές ακόμη και με το ίδιο πελλετ αφου και αυτο δεν εχει σταθερή ποιότητα. Ειδικά σε κάποια σακιά μου έκανε έντονο Κλίνγκερ που μπορεί όμως να οφείλεται και στο χωρο αποθήκευσης. Η θερμοκρασίες που πιάνω με 2 ώρες το πρωί και 2 το βράδυ λόγω καλού καιρού το τελευταίο διάστημα ειναι 24-25 βαθμοί και 22 όλη την υπόλοιπη ημέρα.

Στα πολλά κρυα με 12 ώρες λειτουργίας την ημέρα ήθελα ένα σακί 15 κιλά.

sdancer75
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fox

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ