Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #152984 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
παιδιά καλησπέρα.
Μήπως ξέρει να μου πει κανείς ή να μου δώσει καποιο link πως αλλάζει η αντισταση αναφλεξης σε HRV160?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 8 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #153014 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

fox έγραψε: Χρονια πολλα σε ολους! Dimitris11 θελω χαρη :woohoo: μπες menu user-->stove status και πες μου τις στροφες απο τις τρεις φασεις (1) waiting light rpm? (2) flame light rpm? (3) work p.max rpm? καθως και τι ελκισμο (m/s) εχεις στο max & eco :unsure: Ευχαριστω!


Έναρξη 1100 στροφές,τροφοδοσία 2 λεπτά με ρύθμιση 3,2 δευτ. και διαφορά θερμοκρασίας 5 βαθμοί .
Flame light 1500 στροφές 5 λεπτά με 1,8 δευτερόλεπτα.
max 1700 στροφές 2,05 m/sec 3,6 τροφοδοσία.
modulation 1200 στροφές 1,90 m/sec 1,2 τροφοδοσία.
Φυσικά όλα αλλάζουν ανάλογα το πελετ και τον ελκυσμό. Όπως βλέπεις τα έχω αλλάξει όλα.
Με 5,0 δευτ. τροφοδοσία στο max (εργοστασιακή ρύθμιση) δεν μπόρεσα να την δουλέψω ,πολύ φλόγα και το ποτηράκι βουλώνει.

Αυτό που έχω καταλάβει και έχει μεγάλη σημασία είναι ότι ο αέρας στη μικρή σκάλα αν είναι πολύς αρχίζει και υγροποιεί μέσα στη σόμπα.
Παίζει ρόλο και η τροφοδοσία,εγώ την έχω χαμηλώσει αρκετά.
Χαμηλή ροή αερα m/sec είναι αιτία δημιουργίας κλινκερ στο ποτηράκι.
Με βάση των παραπάνω θέλει πειραματισμό. Δεν έχει σχέση η μάρκα πελετ.
Με 1 κιλό ανά ώρα πολύ δύσκολα να εμφανιστεί το φαινόμενο ,με 600 γραμμ/ωρα θέλει ψάξιμο.
Χαμηλή ροή=κλινκερ ,υψηλή ροή =υγροποίηση.

Η λυση για οσους περνουν αερα απο εξω και καπνιζει η σομπα ειναι αυτη,για τους υπολοιπους δεν υπαρχει.
Όποιος το κάνει να ξέρει οτι θα χρειαστεί να αλλάξει αντίσταση (πιο δυνατή) και αρχικές ρυθμίσεις εναυσης.
Η ασημοκολληση δεν ενδείκνυται,στο αναμα η θερμοκρασια της αντίστασης λιώνει την κόλληση. Ευτυχώς οριακά.


Και επειδη δεν ησυχαζω ποτε,εκανα προθερμανση του αερα εισοδου.
Ο πωλητής της σόμπας επιμένει οτι ο εξωτερικος αερα (κρυος) ευθυνεται για τις υγροποιήσεις.

Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by dimitris11.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fox

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153738 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
HR 100




Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #154100 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
παιδιά καλησπέρα και καλό χειμώνα να έχουμε. Σήμερα άλλαξα (τελικά μονος μου ) την αντίσταση αυτοματης αναφλεξης που μου είχε καεί. Αυτό που θέλω να ρωτήσω, και που μου κινησε την περιέργεια είναι το εξής...
Εβαλα την σόμπα εμπρος (για να την δοκιμάσω την αντίσταση) και αφου έκανε κανονικά την ανάφλεξη και συνέχισε μεχρι που έπιασε θερμοκρασία και ανοιξε ο κυκλοφορητής (HRV 160) , κοιτώ απο τα πλαγια που ειχα ανοικτα ακόμα καπάκια , και βλέπω πως η αντίσταση δεν είχε σβήσει ακόμα (ηταν κόκκινη) !!
Ειναι φυσιολογικό ? ή έχω κάνει μαμακία στην σύνδεση?
Ευχαριστώ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #154114 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
η αντισταση πρεπει να λειτουργει μερικα λεπτα κι οχι συνεχως
αλλα αν συνδεσες μονο την αντισταση απιθανο ναχεις κανει καποιο λαθος...καποια απροσεξια ισως
ριξε μια ματια στα καλωδιακια γενικα μπας και ξεκουμπωσε κανενα ...δεν ξερεις ομως υποθετω αν αυτο το εκανε και πριν την αλλαγη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #154117 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλησπέρα. Όχι δεν Πειραξα κανένα άλλο καλώδιο, και είναι απίθανο να ξέκουμπωσε κάποιο εκεί που είναι και όπως είναι. Ναι όντως δεν ξέρω πως συμπεριφεροταν πριν.... Θα το ελέγξω όταν θα αρχισω να αναβω τη σομπα κανονικά και θα επανέλθω. Να πω πάντως ότι η αντίσταση είναι εμπορίου, παραγγελία βέβαια ίδιες διαστάσεις και W. Αν γνωρίζει κάτι κάποιος άλλος το αναφέρει.
Last edit: 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν by maxsto.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.210 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ