Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154151 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλημέρα. Όταν το γυρίσω στα default, θα χαθούν όλες οι ρυθμίσεις έτσι?
Πώς τις βλέπω πριν τις γυρίσω σε default?
Επειδή η σομπα έσβησε από πίεση χαμηλή στο κύκλωμα νερού στα 10-12 λεπτά, μέχρι εκείνη την ώρα δεν είχε σβήσει η αντίσταση.
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by maxsto.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154154 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

dimitris11 έγραψε: Στο defaults settings ο κωδικός είναι Α9,μετά πήγαινε στο factory defaults και βάλε Ο 0 (όμικρον μηδέν) για επαναφορά στις εργοστασιακες ρυθμίσεις.

Η αντίσταση δεν έσβησε αργότερα;


Διόρθωση : Αφού βάλεις το Α9 πηγαίνεις στην τελευταία επιλογή recovery paramete.
Για να δεις τις τωρινές ρυθμίσεις πηγαινεις στο επόμενο μενού (stove status) και βρίσκεις την επιλογή view settings.
Ξεκινά με το ignition που είναι οι ρυθμίσεις για το ανάμα της σόμπας.
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154156 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Ξέρετε τι είναι το σημα κάτω δεξιά το τρίγωνο? Σήμερα μου το εμφάνισε...



Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154157 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Το βρήκα... Είναι το active clean. Το ενεργοποίηση εγώ. Να το αφήσω ή να το απενεργοποιησω? Τι ακριβώς κάνει αυτό?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154158 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Παίδες, η αντίσταση τελικα εσβησε στα 13 λεπτα, οταν μου εβγαλε και το μηνυμα (working p. max), χωρίς να πειράξω τιποτα.Οπότε νομίζω έτσι δουλευε και πρίν. Δεν χρειάζετε να ρυθμίσω κάτι σωστα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154167 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

aaaffers έγραψε:

Δημήτρης Κατσούνης έγραψε: Yπάρχει και μία άλλη πιθανότητα που είδα εγώ στη δική μου (αερόθερμη 12kw) όταν κάπου κάπου (όχι συνέχεια) και τις πιο πολλές φορές την πρώτη μισή ώρα που ήταν αναμένη και μερικές φορές αργότερα αρκετά όταν η σόμπα ήταν πλέον σε max temp. Αμέσως απέκλεισα την πιθανοτητα διαροής (παρά το ότι το κορδόντι της μπρος πόρτας σε δύο σημεία είναι στα τελευταία του) επειδή το φαινόμενο ήταν περιοδικά και μάλιστα ακανόνιστα και όχι συνεχές. Εντόπισα λοιπόν κόκκους πέλλετ που ξεφεύγαν από το άδειασμα τσουβαλιού στο ντεπόζιτο και καθόντουσαν σε μεταλλικά μέρη που αναπτύσεται υψηλή θερμοκρασία. Και αυτά σε κάποιο στάδιο της υπερθέρμανσής τους βγάζαν αυτή ακριβώς τη μυρουδιά του ξύλου που πάει να ανάψει. Κάτι που θυμίζει λίγο το πρώτο άναμμα το φθινόπωρο που καίγεται η κάθε φύσης σκόνη (κυρίως) που έχει κάτσει σχεδόν παντού. Όταν στο εξής τα καθάριζα τακτικά και πρόσεχα το φαινόμενο σχεδόν σταμάτησε. Και λέω σχεδόν γιατί υπάρχουν και τέτοια μέρη που δεν είναι άμεσα προσβάσιμα. Στο εξής λοιπόν προσοχή στην τροφοδοσία με πέλλετ.
Α και κάτι άλλο. Το μονοξείδιο (του άνθρακα) που είπες φίλε μου σε κάποια στιγμή πιο πάνω (και για το οποίο έχουν γίνει εκτενείς συζητήσεις στο φόρουμ) είναι ΑΟΣΜΟ! Και γιαυτό πέρα από αυτή καθαυτή την τοξικόητά του σαν αέριο, γίνεται πιο επικίνδυνο επειδή δεν ανιχνεύεται από την μύτη μας.

Δημήτρη το θέμα με την τροφοδοσία μου το έχει επισημάνει και ο τεχνικός μου μιας και το πέλλετ που χρησιμοποιώ έχει αρκετή σκόνη και πλέον κατα την τροφοδοσία σκεπάζω κάποια τμήματα της σόμπας με μία μεγάλη πετσέτα.
Τώρα οσον αφορά την διαρροή, σήμερα που έγινε και η αλλαγή του κορδονιού είδα απο τα σημάδια του καπακιού οτι το παλιό όντως δεν εφάρμοζε καλά.
Το κορδόνι λοιπόν αντικαταστάθηκε με ένα φαρδύτερο και παχύτερο και εκτός απο το βίδωμα το άνοιγμα του καπακιού σφραγίστηκε με μαυρη σιλικόνη αντοχής 1200 celsiu ,ο θάλαμος καύσης ελέγχθηκε για τυχόν ρηγματώσεις και βλέπουμε,σήμερα κατά τις 2230 το πρώτο άναμα.


Τελικα η μυρωδια εξαφανιστηκε ; Τι διαστασεις κορδονι αγορασες και ποσο κοστησε ;

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ