Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163480 από pastoras
Απαντήθηκε από pastoras στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

sdancer75 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε: Εχει δικιο ο theoilia ετσι ειναι,παραληψης μου να το εξηγησω αυτο με το πως δουλευει το συστημα:εξαγωγη καυσαεριων= υποπιεση στον θαλαμο καυσης= εισαγωγη ΄φρεσκου΄ αερα απο τον σωληνα.
Αλλα πιστευα οτι αυτο το γνωριζουν ολοι οσοι εχουν σομπα πελλετ(ειναι το ιδιο σε ολες τις μαρκες σομπων πελλετ),λανθασμενα :unsure:


Ε εντάξει εγώ τουλάχιστον δεν το γνώριζα. Θα προσπαθήσω να το ρυθμίσω μπας και γλιτώσω το μαύρισμα του τζαμιού μου.

Γιάννη έχεις ιδέα τι ακριβώς σημαίνει το μήνυμα "cleaning" και "do cleaning" ? Η σόμπα κάνει shut down όταν το εμφανίζει.


καλησπέρα τελικά έβγαλες άκρη με το do cleanning? γιατί και η δικιά μου το βγάζει έχω μια hrv160

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163483 από pastoras
Απαντήθηκε από pastoras στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

sdancer75 έγραψε: Καλημέρα,

Εμένα μου το έβγαζα όταν μπούκωνε το ποτηράκι καύσης είτε από υγρό πέλλετ είτε από έλλειψη αέρα (πρέπει να έχεις κανονικά περίπου στο 1,10 m/s). Αν ισχύει κάτι τέτοιο απλά θέλει καθάρισμα και εντοπισμός της αιτίας που δεν σου τα καίει καλά). Αν δεν είναι αυτήν η αιτία, τότε καθάρισμα τα μπουριά και τον θάλαμο κάτω από τον χώρο καύσης.

εχω καθαρσει τα παντα! καμιναδα τουμπα μοτερ εξαγωγη εισαγωγη ποτιρακι θαλαμο ολα μιλαμε και ξανα τα ιδια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163494 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

pastoras έγραψε:

sdancer75 έγραψε: Καλημέρα,

Εμένα μου το έβγαζα όταν μπούκωνε το ποτηράκι καύσης είτε από υγρό πέλλετ είτε από έλλειψη αέρα (πρέπει να έχεις κανονικά περίπου στο 1,10 m/s). Αν ισχύει κάτι τέτοιο απλά θέλει καθάρισμα και εντοπισμός της αιτίας που δεν σου τα καίει καλά). Αν δεν είναι αυτήν η αιτία, τότε καθάρισμα τα μπουριά και τον θάλαμο κάτω από τον χώρο καύσης.

εχω καθαρσει τα παντα! καμιναδα τουμπα μοτερ εξαγωγη εισαγωγη ποτιρακι θαλαμο ολα μιλαμε και ξανα τα ιδια


Εμένα ήταν το ποτηράκι οποτε όλα καλά.

Στη δικη σου τι σου δείχνει ο αισθητήρας για τον εισερχόμενο αερα καύσης ; Δηλαδή τι ένδειξη έχεις όταν δουλεύει στο μαξ πριν σου βγάλει το alarm ? πόση ώρα μετα την έναρξη σου το εμφανίζει ;

ΥΓ: τα τούμπο πως τα καθάρισες ; Άνοιξες τελείως τη σομπα ; Αν ναι μήπως κατι δεν σφραγισες καλά και δεν έχεις επαρκή αερα στον θάλαμο καύσης ; Όταν σου βγάζει το alarm το ποτηράκι ειναι γεμάτο ; Η ένδειξη που έχεις μάλλον ειναι κάτω απο 50 m/s

sdancer75
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163498 από pastoras
Απαντήθηκε από pastoras στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

sdancer75 έγραψε:

pastoras έγραψε:

sdancer75 έγραψε: Καλημέρα,

Εμένα μου το έβγαζα όταν μπούκωνε το ποτηράκι καύσης είτε από υγρό πέλλετ είτε από έλλειψη αέρα (πρέπει να έχεις κανονικά περίπου στο 1,10 m/s). Αν ισχύει κάτι τέτοιο απλά θέλει καθάρισμα και εντοπισμός της αιτίας που δεν σου τα καίει καλά). Αν δεν είναι αυτήν η αιτία, τότε καθάρισμα τα μπουριά και τον θάλαμο κάτω από τον χώρο καύσης.

εχω καθαρσει τα παντα! καμιναδα τουμπα μοτερ εξαγωγη εισαγωγη ποτιρακι θαλαμο ολα μιλαμε και ξανα τα ιδια


Εμένα ήταν το ποτηράκι οποτε όλα καλά.

Στη δικη σου τι σου δείχνει ο αισθητήρας για τον εισερχόμενο αερα καύσης ; Δηλαδή τι ένδειξη έχεις όταν δουλεύει στο μαξ πριν σου βγάλει το alarm ? πόση ώρα μετα την έναρξη σου το εμφανίζει ;

ΥΓ: τα τούμπο πως τα καθάρισες ; Άνοιξες τελείως τη σομπα ; Αν ναι μήπως κατι δεν σφραγισες καλά και δεν έχεις επαρκή αερα στον θάλαμο καύσης ; Όταν σου βγάζει το alarm το ποτηράκι ειναι γεμάτο ; Η ένδειξη που έχεις μάλλον ειναι κάτω απο 50
m/s


ξεκιναει να το πεταει λιγο μετα αφου μπει σε work p.max γραφει 1.45 m/s και real set 2.45 απο πριν ανοιξω τα τουμπο το εκανε ο αισθητηρας στην εισαγωγη ειναι καθαρα εκει ολα,τα καθαρισα γιατι και εγω υπεθεσα οτι αυτο φταιει το ποτιρακι οταν το βγαζει ειναι μια χαρα, τα τουμπο ναι την ανοιξα αλλα προσεξα και σφραγησα, αλλα το εκανε απο πριν την ανοιξω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163501 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Ελεγξε τον αισθητηρα της υποπιεσης (αυτος που εχει το σωληνακι). Μηπως χαλασε και δινει λαθος εντολη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163503 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

dimitris11 έγραψε: Ελεγξε τον αισθητηρα της υποπιεσης (αυτος που εχει το σωληνακι). Μηπως χαλασε και δινει λαθος εντολη.


Η τιμή 1.45 m/s είναι πολύ καλή !! @Δημήτρη ο αισθητήρας υποπίεσης είναι ο ίδιος με τον συγκεκριμένο αισθητήρα που μετράει τον αέρα στον θάλαμο καύσης ? Διότι αυτός βρίσκεται λίγα εκατοστά μέσα στον σωλήνα από πίσω που παίρνει αέρα η σόμπα. Αυτός της υποπίεσης που βρίσκεται ?

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ