Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152417 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

fox έγραψε: Εχεις προβλημα στο δοχειο διαστολης,τρυπησε η μεμβρανη η εχασε την πιεση του εαρα!


Και αυτο γιατι ; Λόγω του αέρα απο το δίκτυο ; Πως είσαι τόσο σίγουρος ;

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152452 από fox
Απαντήθηκε από fox στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Το δοχειο διαστολης εχει μια μεμβρανη στην μεση με πιεση αερα αναλογη των λυτρων νερου που προοριζεται.Τα υγρα κατα την ανοδο της θερμοκρασιας διογκωνονται και το δοχειο αποροφα την αυξηση της πιεσης ενω η μεμβρανη επαναφερει στην αρχικη κατασταση την πιεση οταν ξαναπεση η θερμοκρασια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152506 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

fox έγραψε: Το δοχειο διαστολης εχει μια μεμβρανη στην μεση με πιεση αερα αναλογη των λυτρων νερου που προοριζεται.Τα υγρα κατα την ανοδο της θερμοκρασιας διογκωνονται και το δοχειο αποροφα την αυξηση της πιεσης ενω η μεμβρανη επαναφερει στην αρχικη κατασταση την πιεση οταν ξαναπεση η θερμοκρασια!


Ευχαριστώ

1.Πως μπορεί να ξέρει κανεις αν η μεμβράνη εχει σπάσει η απλα χρειάζεται πλήρωση αέρα ;
2.Ειναι πιθανών να υπάρχει απλα απόκλιση του αισθητήρα της σομπας με την μετρητή που βρίσκεται στη πλήρωση του δικτύου με νερό ;
3. Επισκευάζεται το δοχείο διαστολής της ravelli ; Γνωρίζεις σχετικά ;

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152510 από fox
Απαντήθηκε από fox στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Η πιεση στο οργανο του λεβητα η της σομπας εχει διαφορα κατα 1 bar απο της εγκαταστασης.Την πιεση την μετραμε με μανομετρο για τα λαστιχα του αυτοκινητου απο την βαλβιδα που εχει,πες μου ποσα λιτρα γραφει οτι ειναι να σου πω πιεση.Αν εχει τρυπισει δεν θα εχει πιεση και θα βγαλει νερο απο την βαλβιδα.Αν η εγκατασταση ειναι μεγαλη τοτε χρειαζετε δευτερο δοχειο γιατι της σομπας ειναι μικρο και δεν μπορει να καλυψει την διογκωση του νερου αυξανοντας την πιεση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152522 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

fox έγραψε: Η πιεση στο οργανο του λεβητα η της σομπας εχει διαφορα κατα 1 bar απο της εγκαταστασης.Την πιεση την μετραμε με μανομετρο για τα λαστιχα του αυτοκινητου απο την βαλβιδα που εχει,πες μου ποσα λιτρα γραφει οτι ειναι να σου πω πιεση.Αν εχει τρυπισει δεν θα εχει πιεση και θα βγαλει νερο απο την βαλβιδα.Αν η εγκατασταση ειναι μεγαλη τοτε χρειαζετε δευτερο δοχειο γιατι της σομπας ειναι μικρο και δεν μπορει να καλυψει την διογκωση του νερου αυξανοντας την πιεση!


Ευχαριστώ fox,

Όντως η διαφορα απο το όργανο της σομπας σε σχέση με το μανομετρο της εγκατάστασης ειναι περίπου 0,8 bar. Αυτο σημαίνει ότι δεν υπάρχει προβλημα ; Η πίεση στα σώματα ειναι μια χαρά και δεν έχω νερά στην οποία βαλβίδα που δεν ξέρω ποια εννοείς....

Η εγκατάσταση δεν ειναι μεγαλη και δεν έχω άλλο δοχείο διαστολής. Αυτο που εχει μέσα ειναι 6 λίτρων.

Γενικά δεν έχω κάποιο προβλημα πλην αυτής της διαφοράς στα όργανα.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152529 από fox
Απαντήθηκε από fox στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
ravelli hr 100 δουλευω hot-stick pellet και η ρυθμιση του πελλετ -2 και αερας +1,μαυριζει το τζαμι αριστερα! Ρυθμιση -2 πελλετ και +2 αερας μαυριζει δεξια! Στο 0 και τα δυο μαυριζει ολο το τζαμι,θα κανω το πελλετ -3 για δοκιμη και αν εχετε καμια συμβουλη γραψετε μου παρακαλω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ