Ανιχνευτής μονοξειδίου του άνθρακα (CO)

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70956 από alex_nous
Αν κατάλαβα καλά φίλε Αστέρη αυτά που έγραψες, εγώ για παράδειγμα που έχω αισθητήρα καπνού κοντά στο τζάκι δεν χρειάζομαι και μονοξειδίου? Πρέπει δηλαδή να υπάρχει καπνός για να εκλυθεί το μονοξείδιο ή είναι ανεξάρτητο το ένα με το άλλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70967 από Asteris
Σε μιά κλειστή εστία, είναι πολύ δύσκολο να παραχθεί τόσο μονοξείδιο ώστε να βγει από τις γρίλιες εισαγωγής αέρα και να καταλήξει στο δωμάτιο. Όσο υπάρχει ελκυσμός καμινάδας θα βγαίνει από κει. Όταν σταματήσει ο ελκυσμός καμινάδας το τζάκι θα σβήσει, γιατί δεν θα ρουφάει οξυγόνο από την εισαγωγή του. Δεν είναι μαγκάλι που είναι ελεύθερο στο χώρο να κουτσοκαίει, βασίζεται στην κίνηση των καπναερίων προς τα πάνω για να μπει το απαραίτητο οξυγόνο μέσα στην εστία. Η μόνη τρελή περίπτωση, είναι να φυσάνε τίποτα τρελοί αέρηδες, να βρουν κακή κατασκευή καμινάδας και να σπρώχνουν αέρα μέσα στην καμινάδα, οπότε τυχόν χωνεμένα κάρβουνα να σιγοκαίνε με την αντίθετη φορά αποβολής καυσαερίων (από τις γρίλιες εισαγωγής δηλαδή). Και πάλι, συνήθως θα βγάλει άσπρο καπνό πρώτα (βάλε πχ όταν έχουν μείνει μόνο κάρβουνα, τον απορροφητήρα στο φούλ, να δημιουργήσεις αντίθετη ροή καύσης).

9 στις 10 περιπτώσεις θα βγει καπνός πιστεύω, σε περίπτωση κακής λειτουργίας. Δεν είναι κακό πάντως να μπει και μονοξειδίου, απλά ο καπνού ταιριάζει πιό σωστά σε τζάκι/λέβητα, πιό πιθανό είναι να πάρεις φωτιά, παρά να δεις κακή καύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70969 από dimlyk
ανεξαρτητο δεν ειναι αλλα ο ανιχνευτης καπνου αν δεν παρει φωτια το σπιτι δεν προκειτε να δειξει τιποτα
για τον αλλο δεν ξερω ποτε δειχνει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70971 από theoilia

dimlyk έγραψε: ανεξαρτητο δεν ειναι αλλα ο ανιχνευτης καπνου αν δεν παρει φωτια το σπιτι δεν προκειτε να δειξει τιποτα
για τον αλλο δεν ξερω ποτε δειχνει


Και καλό είναι να μην μάθει ποτέ κανείς μας πότε δείχνει και ας μην ακούσουμε ποτέ τον ήχο του συναγερμού του

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70974 από DOOM_NX

Asteris έγραψε:

Stavrax έγραψε: Χρειάζονται και οι δυο Αστέρη και CO και καπνού. Όταν αποθηκεύεις σε κλειστό χώρο παράγωγα ξύλου υπάρχει πιθανότητα να εκλύουν μονοξείδιο. Κι εμένα μου φαίνεται περίεργο αλλά τουλάχιστον έτσι γράφει και στις οδηγίες του δικού μου ανιχνευτή. Διπλό ανιχνευτή CO-καπνού έχει και στο LM (περίπου 45 euro).


Πως θα βγάλουν μονοξείδιο του άνθρακα τα παράγωγα του ξύλου ρε συ, μόνο με καύση ελλείψει οξυγόνου βγαίνει μονοξείδιο. Και άμα πάρει φωτιά το υπόγειο, μέχρι να κάψει όλο το οξυγόνο ώστε να αρχίσει η ατελής καύση, θα έχει βγάλει πρώτα τόνους καπνού...

Ξαναδιάβασε παραπάνω. Τα πέλλετ εκλύουν CO και χωρίς καύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70989 από alex_nous

theoilia έγραψε:

dimlyk έγραψε: ανεξαρτητο δεν ειναι αλλα ο ανιχνευτης καπνου αν δεν παρει φωτια το σπιτι δεν προκειτε να δειξει τιποτα
για τον αλλο δεν ξερω ποτε δειχνει


Και καλό είναι να μην μάθει ποτέ κανείς μας πότε δείχνει και ας μην ακούσουμε ποτέ τον ήχο του συναγερμού του


Εμένα πάντως ο καπνού χτύπησε όταν έκαψε η γυναίκα το φαγητό! Αφήστε που τα άκουσα κι από πάνω! Η κλασική γυναίκα, με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει: ''Δε φτάνει που έκαψα το φαΐ, κόλλησε κι ο συναγερμός και βαρούσε από μόνος του''!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nextforbest

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ