Σόμπα pellet: πώς λειτουργεί;

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18259 από chountis
Απαντήθηκε από chountis στο θέμα Σόμπα pellet: πώς λειτουργεί;
και παλι ευχαριστω. η βασικη μου δουλεια ειναι κατασκευες κουφωματων αλουμινιου και σιδηρου τα τελευταια 33 χρονια. η πτωση [καταστροφη] της οικοδομης με αναγκασε να στραφω σε αλλες πηγες επιβειωσης πρωτα απ ολα επαγγελμτικα και επειδη ειχα και προσωπικο προβλημα θερμανσης σε δυο σπιτια ετσι επειδη εχω ενα μαγαζι αρκετα εξοπλισμενο κατεληξα σε αυτο. ξεκινησα λοιπον το διαβασμα και την ενημερωση μεσω internet πριν απο εναμιση χρονο,οι δυσκολιες πολες τα υποτιθεμενα μυστικα περισοτερα σιγα σιγα ομως τους τελευταιους 4 μηνες αρχισα να κατασκευαζω μεχρι που κατεληξα στο σωστο αποτελεσμα.αυτο που ηταν ποιο δυσκολο ηταν να καταφερω μια ποιοτικη κατασκευη μακρια απο τους κινεζους αλλα με το δικο τους τελικο κοστος.νομιζω τα καταφερα και μπορω να σας βοηθησω για την σωστη επιλογη μιας σομπας η οποιας αλλης αποριας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KERBEROS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18552 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπα pellet: πώς λειτουργεί;

chountis έγραψε: και παλι ευχαριστω. η βασικη μου δουλεια ειναι κατασκευες κουφωματων αλουμινιου και σιδηρου τα τελευταια 33 χρονια. η πτωση [καταστροφη] της οικοδομης με αναγκασε να στραφω σε αλλες πηγες επιβειωσης πρωτα απ ολα επαγγελμτικα και επειδη ειχα και προσωπικο προβλημα θερμανσης σε δυο σπιτια ετσι επειδη εχω ενα μαγαζι αρκετα εξοπλισμενο κατεληξα σε αυτο. ξεκινησα λοιπον το διαβασμα και την ενημερωση μεσω internet πριν απο εναμιση χρονο,οι δυσκολιες πολες τα υποτιθεμενα μυστικα περισοτερα σιγα σιγα ομως τους τελευταιους 4 μηνες αρχισα να κατασκευαζω μεχρι που κατεληξα στο σωστο αποτελεσμα.αυτο που ηταν ποιο δυσκολο ηταν να καταφερω μια ποιοτικη κατασκευη μακρια απο τους κινεζους αλλα με το δικο τους τελικο κοστος.νομιζω τα καταφερα και μπορω να σας βοηθησω για την σωστη επιλογη μιας σομπας η οποιας αλλης αποριας.


Η απορία μου είναι η εξής.

Κατάφερες και έφτιαξες αερόθερμη σόμπα πέλλετ ?

Αντε το σιδηροτεχνικό κομμάτι έχει καλώς, μάστορας είσαι, μηχανήματα λογικά θα έχεις, σίγουρα θα κατάφερες κάτι αξιόλογο.

Με τα μηχανικά και ηλεκτρονικά μέρη της πελλετόσομπας τι έκανες ? :dry:

Επίσης θέλω να ρωτήσω, βασίστηκες σε κάποιο σχέδιο, αντιγραφή, η σχεδίασες κάτι δικό σου ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18555 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπα pellet: πώς λειτουργεί;
Ενα κακοτραβηγμένο βίντεο, αλλά κατατοπιστικόκατο για το πως δουλεύει μια πελλετόσομπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18563 από chountis
Απαντήθηκε από chountis στο θέμα Σόμπα pellet: πώς λειτουργεί;
φιλε mastora λογικη η απορια σου.
οντως το μετταλικο κοματι δυσκολο αλλα οπως ειπες λογω των εργαλειων και επειδη ειμαι της δουλειας λιγο ευκολο.
εδωσα πολυ μεγαλη βαση στην ποιοτητα κατασκευης...εδω ξεχνας τους κινεζους λαμαρινακια και βιδουλες.....
στο ηλεκτρονικο κοματι στην αρχη ηθελα να το κανω ηλεκτρομηχανικα γιατι φοβομουν τον καθαρο ηλεκτρονικο πινακα ευτυχως ομως που δεν το εκανα ακομα θα ξαχνομουν. ετσι ολη η σομπα λειτουργει αυτοματα κανονικοτατα και με προγραμα eco ο πινακας ιταλικος οπως και ολα τα μοτερ.
στο σχεδιο δεν αντεγραψα κανενος το μονο που αντεγραψα ειναι μονο η φιλοσοφια της λειτουργιας για την οποια διαβασα αρκετα για να καταλαβω καλα πως λειτουργει.
στο μονο που δυσκολευτηκα ηταν 1)στο μοτερ των καυσαεριων και αυτο γιατι παρασυρθηκα απο ασχετους ενω ειχα διαβασει και ηξερα τι να κανω και 2) η ρυθμιση στο παραμετροποιημενο μενου[εγκαταστατη] και αυτο λογω της κακης ποιοτητας πελλετ που οπως ειπε και ο φιλος μας ο KERBEROS ειναι το α και το ω για την σωστη λειτουργια της σομπας.το αποτελεσμα βεβαια τελειο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18609 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπα pellet: πώς λειτουργεί;
Πραγματικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση και θαυμασμό η προσπάθεια σου......΄ σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πάντα.

Είμαι θερμός υποστηρικτής της Κινέζικης αερόθεμρμης σόμπας, και αυτό έχει να κάνει με την πολύ χαμηλή τιμή της, και σε αντίθεση με αυτά που αναφέρεις ότι δεν έχει την απαραίτητη ποιότητα.

Σίγουρα δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα ευρωπαϊκό προϊόν, αλλά η ποιότητα και το φινίρισμα σε σχέση με τα χρήματα της είναι super.

Τα ηλεκτρονικά με απασχολούν. :dry: Υπάρχουν εταιρίες που πουλάνε σετ ηλεκτρονικών για τις αερόθερμες πελλετόσομπες, που έτσι να μπορεί ο καθένας να αγοράσει ένα από αυτά τα σετ, και στην συνέχεια να φτιάξει μια σόμπα μόνος του ?

Την έχεις φτιάξει για ιδία χρήση, η σκέφτεσαι να προωθήσεις την κατασκευή σου στο εμπόριο, καταστήματα κτλ ? Και το ρωτώ αυτό γιατί ακούγεται ενδιαφέρον που είπες ότι κατάφερες να φτιάξεις το κοστολόγιο σύμφωνα με τις κινέζικες.

Ξέρεις οι Κινέζικες ξεκινάνε απο 750-850-900€ .........η σόμπα που έφτιαξες έχει αυτό το κόστος ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18613 από chountis
Απαντήθηκε από chountis στο θέμα Σόμπα pellet: πώς λειτουργεί;
ο σκοπος της κατασκευης ειναι εμπορικος αλλα για την ωρα μονο σε ιδιωτες και αυτο γιατι τα καταστηματα θα εκτοξευσουν την τιμη εκτος και αν υπαρχει καποιος εμπορας σοβαρος και μπορεσουμε να βγαλουμε ακρη.
οσο για το κοστος που ανεφερα θα το συγκρινης με την κινεζικη 10-12kw αλλα και παλι ισως να ειμαι λιγο ποιο ακριβως.ειμαι ομως εδω και μπορω να λησω οποιο προβλημα δημιουργηθει.
τωρα οσο για τα kw ειναι ενα εμπορικο τρικ οπως ειπα και ποιο πανω.
η αμφιβολια μου στους κινεζους ειναι μονο οτι η κατασκευη δεν σου δινει την αισθηση οτι ειναι στιβαρη και το λεω γιατι στην βουλγαρια οσοι κατασκευαστες κατασκευαζουν σομπες πελλετ ειχαν μικρα προβληματα στα μοτερ και στην αντισταση αναματος.
παντως σωστα αναφερεις το χαμηλο κοστος μια και η εποχη μας εγινε .........αλλα νομιζω μια καλη κατασκευη αξιζει παντα κατι παραπανω παντα λογικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ