Βερμικουλίτης: πόσο εύθραυστος είναι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76656 από merc1800k
καταθετω και εγω την εμπειρια μου

εχω μια σομπα πελλετ και πριν ενα μηνα αγορασα και αλλαξα τις 2 μπροστινες πλακες βερμικουλιτη...
μεσα σε ενα μηνα εγιναν χειροτερες απο τις προηγουμενες...δηλαδη..εσπασαν στην μεση και στραβωσαν !!!
επισης εχει φαγωθει και το υλικο με αποτελεσμα να ειναι αγρια η επιφανεια..και φυσικα εχει φαγωθει και στο μερος κατω που πεφτουν τα πελλετ....
και ερωτω εγω..ειναι φυσιολογικο μεσα σε ενα μηνα τετοια φθορα?
τη θα γινει σε 5 μηνες???

ας απαντησει καποιος που ειναι γνωστης παρακαλω !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76659 από dimlyk
καλως ηρθες merc1800k
η φθορα στο βερμικουλιτη γενικα ειναι αναμενομενη ... σιγουρα ομως οχι στον βαθμο που αναφερεις
οπως και σ αλλα υλικα ετσι και σ αυτο υπαρχουν διαφορων ειδων ποιοτητες αλλα ολες ειναι ευαισθητες στο σπασιμο γι αυτο και θελουν προσοχη στην επανατοποθετηση αλλα και αφαιρεση για να καθαριζεται η σταχτη πισω απ τον βερκικουλιτη τακτικα συμφωνα με το μανιουαλ της σομπας σου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76669 από merc1800k
ευχαριστω dimlyk

και η φθορα στο κατω μερος απο το τετραγωνο που πεφτουν τα πελλετ δικαιολογητε??
ολα αυτα σε 1 μηνα???

απο θεμα καθαρισμου οπως ειπες δεν το συζητω...καθε μερα καθαριοτητα και καθε εβδομαδα πισω απο τον βερμικουλιτη...αν και δεν ειχε πολλες σταχτες
νομιζω οτι ειναι θεμα ποιοτητας υλικου...εχω φιλο εδω και 1.5 χρονο και δεν εχει παθει απολυτως τιποτα ο χωρος καυσης...
μεθαυριο θα παω για παραπονα στο εργοστασιο που πηρα τον βερμικουλιτη..
επισης το παχος ειναι 2cm..αν βαλω 3 cm μηπως ειναι καλυτερα?
η αν γνωριζει καποιος καποιο αλλο υλικο μεγαλυτερης αντοχης να κοψω 2 κοματια στο μεγεθος που εχει η σομπα..

να σκεφτεις οτι τα πλαινα στο χωρο καυσης ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση !!!
την σομπα την εχω παρει Φεβρουαριο του 12..!!! οποτε καταλαβαινεις δεν εχει λειτουργηση πολλες ωρες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76673 από dimlyk
και η φθορα στο κατω μερος απο το τετραγωνο που πεφτουν τα πελλετ δικαιολογητε??
ολα αυτα σε 1 μηνα???


δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω ποση ειναι αυτη η φθορα ...αλλα στο σημειο αυτο αν καταλαβα καλα ειναι που "γλυφει" η φλογα ...ισως να δικαιολογειτε αν μιλαμε για ενα "αγριεμα"
για το σπασιμο σου ειπα και πριν ,,,δυστυχως ειναι ευκολο και προσοχη τα κοματια πρεπει να εχουν "αερα" στις ενωσεις τους για να μπορουν να διασταλλουν

αν διαβασεις λιγο παραπανω θα δεις οτι προτεινεται και η επισκευη του με σιλικονη πυραντοχη ,,,αν δεν σ ενοχλει εμφανισιακα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76869 από Fokion
κολλημα με κοκκινη σιλικόνη


ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #77402 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
αόματοοοοοςςςςς... βερμικουλιτη ακούω... βερμικουλιτη δε βλέπω.... τι ναι αυτό βρε παιδιά??? που το έχει η σόμπα??? δυό χρόνια τώρα τη καθαρίζω, (όχι και με τη μεγαλύτερη ευγένεια..) και δε παρατήρησα ραγίσματα, σπασίματα κάπου... μήπως έχει και δε τα βλέπω???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ