Ηλεκτρική κατανάλωση σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64206 από γιαννης-δραμα
Σε μενα περσι που το εψαχνα στο τετραμηνο εκαψα αν δεν κανω λαθος 200-250 κιλοβατωρες παραπανω(χωρις να σβηνει σχεδον καθολου η σομπα)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64284 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

γιαννης-δραμα έγραψε: Σε μενα περσι που το εψαχνα στο τετραμηνο εκαψα αν δεν κανω λαθος 200-250 κιλοβατωρες παραπανω(χωρις να σβηνει σχεδον καθολου η σομπα)!


Αυτή χοντρικά είναι το 1/4 της κατανάλωσης που υπολογίζω εγώ, που σημαίνει 300/4=75-80 watt τιμή λογική και μέσα στις προδιαγραφές. Χρήσιμη πληροφορία αν είναι σωστή

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64314 από sak
Απαντήθηκε από sak στο θέμα Ηλεκτρική κατανάλωση σόμπας pellet
Στην δικιά μου MBZ HYDRO 24 W , η κατανάλωση που μέτρησα είναι 340W στην έναυση και 50W έως 135 W στην κανονική της λειτουργία ( κυκλοφορητής και ανεμιστήρας και κοχλίας).
Στα χαρτιά της λέει κατανάλωση έναυσης 350 W και λειτουργίας 40w έως 150W.
Το για την δικιά σου κάτι δεν είναι σωστό μάλλον δεν σταμάτα η αντίσταση ( δεν έχει ενδείξεις ) ή κανένα μοτέρ είναι ζορισμένο ,ποια σόμπα είναι και εάν θέλεις πάνε στο μαγαζί που την αγόρασες και μέτρα μια της έκθεσης .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64423 από stelios-ath
Απαντήθηκε από stelios-ath στο θέμα Ηλεκτρική κατανάλωση σόμπας pellet
σορυ για το off topic αλλα ποιους μετρητες εχετε και απο που τους πηρατε?ενδιαφερομαι να αγορασω και εγω εναν για να τσεκαρω τις ηλεκτρικες συσκευες του σπιτιου μου αλλα σε ενα καταστημα που πηγα μου ειπαν πως δεν φερνουν πια επειδη ηταν προβληματικοι (κολουσαν και εδειχναν οτι ηθελαν απο καταλαναλωση)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64454 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ηλεκτρική κατανάλωση σόμπας pellet

stelios-ath έγραψε: σορυ για το off topic αλλα ποιους μετρητες εχετε και απο που τους πηρατε?ενδιαφερομαι να αγορασω και εγω εναν για να τσεκαρω τις ηλεκτρικες συσκευες του σπιτιου μου αλλα σε ενα καταστημα που πηγα μου ειπαν πως δεν φερνουν πια επειδη ηταν προβληματικοι (κολουσαν και εδειχναν οτι ηθελαν απο καταλαναλωση)

Online τον αγόρασα τον δικό μου. Κάνε μια αναζήτηση στο google για "μετρητής κατανάλωσης ενέργειας".
Θα βρεις πάρα πολλά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64460 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Ηλεκτρική κατανάλωση σόμπας pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Καθώς προσπαθώ να ελέγξω- κοντρολάρω τη κατανάλωση ρεύματος του σπιτιού, προμηθεύτηΚα ασύρματη συσκευή κατανάλωσης ρεύματος και αντάπτορα (πως το λετε δεις οι ηλεκτρολόγοι???) που δείχνει τη κατανάλωση των συσκευών μιάς πρίζας.
Μου γράφει λοιπόν κατανάλωση ρεύματος στην έναυση (όταν προθερμαίνει το πηνίο) 300Watt και μόλις ανάψει ανεβαίνει στα 390 Watt με μείωση στη μικρότερη σκάλα στα 300 Watt περίπου.
Το manual της σόμπας γράφει 30/200 και μάλλον κάτι δε πάει καλά.
Καμιά άποψη για το θέμα???

Μήπως έχεις καμία διαρροή;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by t123321.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ