Προβλήματα με σόμπες

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71505 από KATERINA
Απαντήθηκε από KATERINA στο θέμα Προβλήματα με σόμπες
Ο τεχνικός λέει ότι είναι θέμα ρυθμίσεων... το επλίζω!!!

εντομεταξύ το καινούριο θέμα δεν το άνοιξα επίτηδες... κάτι πάτησα λάθος και έγινε..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71638 από mallik
Απαντήθηκε από mallik στο θέμα Προβλήματα με σόμπες
διαπιστωσα μολις σημερα οτι ο λογος που μυριζει η ξυλοσομπα μου στο αναμα ειναι η διαροη καπνου απο
το μπουρι και συγκεκριμενα εκει που ενωνεται το πρωτο οριζοντιο μπουρι με την γωνια.
Απο την σομπα φευγει μπουρι καθετα γυρω στο 1.5 μετρο( δεν ειχα περιθωριο για παραπανω) μετα
5 μετρα οριζοντιο και μετα 4 μετρα καθετο.
Καπνιζει μονο στο αναμμα , μετα ειναι οκ.
Το οριζοντιο εχει μικρη κλιση προς τα πανω μεχρι την μεση και μετα μικρη κλιση προς τα κατω μεχρι
το ταφ για να μην σταζουν μεσα τα νερα της υγροποιησης.
Το χειροτερο ειναι οτι επειδη χρησημοποιω προσσαναμμα και λιγο οινοπνευμα για το αναμμα
η καπνος εχει αυτη την μυρωδια (καθολου υγειινο φανταζομαι).
Τι να κανω τωρα;
Ο ελκυσμος της καμιναδας ξεκινα να λειτουργει οταν ζεσταθει μονο ή υπαρχει απο την αρχη;
Το τελευταιο μπουρι βγαινει μολις μισο μετρο πανω απο την ταρατσα.
Αν εβαζα ενα μπουρι ακομα θα διορθωνοταν το προβλημα;
Υπενθιμιζω οτι μονο στο αναμμα υπαρχει το θεμα.
Αλλο που σκεφτηκα ειναι να βαλω αλουμινοταινια ή σιλικονη στην ενωση , αλλα μετα μηπως τον βγαζει
απο την επομενη ενωση;
Εσεις τι προτεινετε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71649 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Προβλήματα με σόμπες
Για τις διαρροές προτείνω αλουμινοταινία σε όλες τις ενώσεις (τουλάχιστον αυτές εντός σπιτιού).

Στην επόμενη συναρμολόγηση χρησιμοποιήστε σιλικόνη υψηλών θερμοκρασιών.

Ο ελκυσμός της καμινάδας όσο αυξάνει η θερμοκρασία της αυξάνεται. Κρύα καμινάδα με κρύο περιεχόμενο, δεν έχει ελκυσμό.

Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να τηρούνται οι ελάχιστες αποστάσεις στο τέλος της καμινάδας με βάση τις οδηγίες του κατασκευαστή.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mallik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71662 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Προβλήματα με σόμπες
με λιγα λογια φιλε μου η καμιναδα δεν ειναι και οτι καλυτερο
αρνητικες κλισειςι απαγορευονται δια ροπαλου
πιθανοτατα μερικα μετρα καθετης θα σε βοηθησουν ...εστω και το 1 που ανεφερες
για την αλουμινοταινια θα συμφωνησω εφ οσον δεν σ ενοχλοει αλαλ δεν λυνει το προβλημα το κουκουλωνει
για την σιλικονη ... θα την απεφευγα οχι γιατι ειναι κακη αλλα γιατι εχει δυσκολια στο ξεμονταρισμα και καθαρισμα
κι επειδη το προβλημα μονο εσυ ξερεις ποσο εντονο ειναι αλλα π[ροσωπικα αποφευγω τις λυσεις τυπου ξηλωσε το και ξανακαντο...δοκιμασε ενα ενα κι απ τα πιο ευκολα η με το λιγοτερο κοστος και καλη επιτυχια :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mallik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72965 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Προβλήματα με σόμπες
γεια χαρα...λοιπον λυθηκε το προβλημα μου... το οποιο ειχες ως εξης.

Κατω η σομπα μου ΜΕΣΑ στο κουτι που ειναι για την εξαγωγη των καυσαεριων υπαρχει μια θυρα καθαρισμου την οποια εγω ΠΟΤΕ δεν την ειχα ανοιξει και ουτε το ειχα παρατηρησει.. Ηταν καραμπουκωμενη με σταχτες απο τα πελλετ απο τον περασμενο χειμωνα.. ενας χαμος γινοτανε..

Επισης στο φιλτρο υπηρχε προβλημα που το δημιουργησα εγω... η σταθμη του νερου ηταν υπερβολικα ψηλη με αποτελσμα να μη φευγει ο καπνος οπως πρεπει.. χαμηλωσα τη σταθμη του νερου και πλεον ειναι ΟΛΑ οπως πριν.. κομπλε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79820 από kastr
Απαντήθηκε από kastr στο θέμα Προβλήματα με σόμπες
Έχω μια σόμπα red dalia 6kw, αλλά μου παρουσιάζει κάποια προβλήματα. Μετά από 7-8 ώρες λειτουργίας γεμίζει το δοχείο καύσης από υπολείμματα πέλλετ άκαυστα και μαυρίζει το τζάμι. Έχω δοκιμάσει 4-5 μάρκες πέλλετ, έχω τη ροή πέλλετ στο -2, τον αέρα στο τέρμα, τη φλόγα στο τέρμα και τη θερμοκρασία 22 περίπου. Έχω κάνει διάφορους συνδυασμούς αέρα-πέλλετ-θερμοκρασία-φλόγα αλλά πάλι τα ίδια. Αν γνωρίζει κάποιος κάποια ρύθμιση ας μου πει. Ευχαριστώ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ