Τρόποι μείωσης θορύβου σόμπας pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105865 από BLACKBIRT
Να κάνω μια ερώτηση μιας και μου ήρθε!!!!

Μπορούμε να βγάλουμε το μοτέρ για την απαγωγή των καυσαερίων έξω από την σόμπα και να βάλουμε πίσω από τον τοίχο ώστε να μην έχουμε θόρυβο μέσα στο σπίτι ;;;;
ή μπορούμε να το καταργήσουμε και να βάλουμε ένα μοτέρ πάνω στην καμινάδα ;;;

Με ενοχλεί λίγο όταν μπαίνει σε λειτουργία MOD (είτε όταν πιάνει είτε θερμοκρασία χώρου ή θερμοκρασία νερού ή θερμοκρασία καυσαερίων)
Υπάρχει κάποια λύση για τον θόρυβο ;;
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105874 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τρόποι μείωσης θορύβου σόμπας pellet
Εάν πιάνουν τα χέρια σου, και έχεις όρεξη για αυτοσχεδιασμό, και πειραματισμούς, όλα γίνονται. ;)

Λύσεις για θορύβους στις σόμπες υπάρχουν, αλλά εκεί που υπάρχει όντως πρόβλημα. 9 στις 10 περιπτώσεις που συνάντησα δεν υπήρχε πρόβλημα, απλά ενοχλούσε η συνεχή λειτουργία των μοτέρ.

Εχουμε ένα μηχάνημα που λειτουργεί μέσα στο σαλόνι μας συνεχώς. Θα κάνει θόρυβο......δεν γίνεται αλλιώς. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105913 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Τρόποι μείωσης θορύβου σόμπας pellet
Κι ομως γινεται οπως πολυ σωστα ειπες με ορεξη για αυτοσχεδιασμό και πειραματισμους.

Φτιαχνεις πχ ενα "κουτι" με ηχοαποροφητικό υλικο και με αντοχη στις οποιες θερμοκρασίες....
Στιριζεις σε ελαστικά παρεμβυσματα το μοτερ.
Προσπαθεις να μην "δονουνται" και αλλες λαμαρινες οι οποιες παλλομενες αναπαραγουν και ενισχυουν ενδεχομενως το βουητο....
Επιλεγεις ενα "ησυχο" μοτερ, πχ με καμπυλες λεπιδες κι οχι ευθυγραμμες...

Να τι κανει διαφορά μεταξυ μιας ακριβης σομπας και μιας φτυνης - οχι απαραιτητα η λειτουργεια αυτη καθαυτη

( Εννοειται ΔΕΝ εχω κανει τιποτα απο τα ανωτερω στις σομπες - απο αλλες εφαρμογες αναφερω την εμπειρεια μου)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109782 από andreas72
και εμένα με ενοχλούσε η δικιά μου, όχι ότι είχε κάτι η σόμπα ,aκούσα και άλλες ακριβότερες και ήταν ...ίσος και χειρότερες στο θόρυβο. τι έκανα>????
όταν έσβηνε η σόμπα δούλευε 15 λεπτά και μετά πήγαινε σε OFF το έκανα 5 λεπτά. το MOD το έβγαλα,άρα όταν η σόμπα πάει στην θερμοκρασία που θέλω σβήνει, δουλεύει και 5 λεπτά μέχρι να σβήσουν τα pellet και τέλος, έτσι γλίτωσα πολύ χρόνο.και η σόμπα δεν δουλεύει άσκοπα. (λέω εγώ τώρα)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109808 από γιαννης-δραμα

andreas72 έγραψε: και εμένα με ενοχλούσε η δικιά μου, όχι ότι είχε κάτι η σόμπα ,aκούσα και άλλες ακριβότερες και ήταν ...ίσος και χειρότερες στο θόρυβο. τι έκανα>????
όταν έσβηνε η σόμπα δούλευε 15 λεπτά και μετά πήγαινε σε OFF το έκανα 5 λεπτά. το MOD το έβγαλα,άρα όταν η σόμπα πάει στην θερμοκρασία που θέλω σβήνει, δουλεύει και 5 λεπτά μέχρι να σβήσουν τα pellet και τέλος, έτσι γλίτωσα πολύ χρόνο.και η σόμπα δεν δουλεύει άσκοπα. (λέω εγώ τώρα)

Ναι αλλα σκεφτηκες οτι ισως να μην κανει σωστο καθαρισμο ετσι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109838 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τρόποι μείωσης θορύβου σόμπας pellet
οι χρονοι θεωρητικα ειναι υπολογισμενοι για καθαρισμο και αποψυξη και πληρη απομακρυνση των καυσαεριων
δηλ...ετσι θα πρεπει ναναι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ