Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116369 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
Καλημέρα,
Γενικώς με τα υδραυλικά δεν πολυανακατεύομαι αλλά νομίζω πως οι 45 βαθμοί είναι λίγο. Οι χαμηλές θερμοκρασίες των νερών σε συνδυασμό με τα υγρά ξύλα που έλγες σε προηγούμενο μύνημα ίσως να είναι η αιτία.
Ετσι σου δημιουργούνται πίσσες στον θάλαμο καύσης και ειδικότερα στις διαδρομές που κυκλοφοράει το νερό.
Ετσι έχεις και πιο ατελή καύση και πιθανώς σε αυτό να οφείλονται και τα καυσαέρια που σου βγαίνουν όταν ανοίγεις την πόρτα. Δεν νομίζω να "έφραξαν" τα μπουριά σου αλλά ίσως έχει στενέψει μέσα στη σόμπα (που έχει και τον φούρνο από επάνω, έχει και ένα θεματάκι με τον ελκυσμό λόγω 2 θεμάτων στην καμινάδα) η δίοδος εξαγωγής των καυσαερίων. Πάντως αν είναι αυτή η αιτία του προβλήματός σου δυστυχώς δεν λύνεται με το να το δουλέψεις μία ή δύο μέρες κάπως πιο ψηλά. Αν όντως έχεις πιάσει πίσσα μέσα στον θάλαμο, ρίξε ένα καλό καθάρισμα, διάβασε είτε για καυστήρες είτε για εστίες υδραυλικές τα περί θερμοκρασιών, πιθανώς να χρειαστεί και ένα "μπουμπουνισμα" και για μετά δούλεψέ το σε πιο ψηλές θερμοκρασίες.
Βέβαια καλά θα ήταν πριν γίνεις "μουτζούρης" να ακούσεις και καμμιά άλλη γνώμη αλλά πάντως αυτό με τις θερμοκρασίες δές το...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantzi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116392 από pantzi
Απαντήθηκε από pantzi στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
Σε ευχαριστω πολυ για της συμβουλες
Οντος στο θαλαμο καυσης εχει πιασει πισα ριστερα και δεξια στα τοιχωματα οταν καιει η σομπα φαινεται σαν να εχει σταγωνες νερου.
Αυριο θα καθαρισω τα μπουρια και τον θαλαμο καυσης
Παιδια ακουω γνωμες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116398 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
Επίσης αυτό που δεν είναι "by the book" είναι το ότι έχεις αλλάξει την διατομή της καμινάδας που σου έβγαζε ο κατασκευαστής. Την φάρδυνες. Αυτό (νομίζω) δεν βοηθάει στον ελκυσμό

επειδη τοχω γραψει κι εγω αυτο εχοντας αλλο κατα νου το σωστοο ειναι οτι αυξανοντας την διατομη αυξανει ο ελκυσμος αν και επηρεαζει ελαχιστα πρακτικα

για τους 45 βαθμους που λετε ειναι οντως λιγοι καλυτερα ειναι στους 55 (κυριως για τις πισσες)
δυστυχως με τι καμιναδες μονο με δοκιμες μπορεις να πετυχεις ....μπορει προσθετοντας κανα μετρο ακομα να λυσεις το προβλημα ...ομως καλο ειναι να ξεκινας απ τα ευκολα ...και το πιο ευκολο ειναι το ξερο ξυλο η ακομα καλυτερα οι μπριγκετες για δοκιμη,,,,αν και μ αυτες εχεις προβλημα ...ψααχνεις γι αλλες λυσεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116399 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
Αύριο ξεκινάω τουρ :cheer: :woohoo: για προσωπική άποψη από εγκαταστάσεις prity στην περιοχή.
Μία από αυτές πρέπει να είναι ολόιδια με την δικιά σου.
Υδραυλική με φούρνο με είπε πως είναι.
Θα πάρω φωτογραφική και θα ανεβάσω ότι υλικό βγάλω.
Πάντως σήμερα που το συζητούσα με είπε το εξής.
Κάπνιζε. Παιδεύτηκα με τα μπουριά (έχει την κλασική εγκατάσταση σόμπας με κάποια μέτρα οριζόντια μπουριά και κάποια κάθετα). Τα καθάριζα, ανέβαζα ύψος, άλλαζα καπέλα. Τίποτα. Κάπνιζε...
Τελικά έκανε το εξής.
Εβγαλε τη γωνία (την γωνία που βγαίνει το μπουρί έξω από το σπίτι) και έβαλε ταφ.
Εβαλε στην κάτω πλευρα του ταφ μπουριά να φτάσουν σχεδόν μέχρι το δάπεδο (έξω από το σπίτι)
Το πάνω μέρος από το ταφ το άφησε όπως ήταν.
Από τότε δεν ξανακάπνισε.
Πως και γιατί και περισσότερα αύριο μετά την τουρνέ...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116402 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού

dimlyk έγραψε: Επίσης αυτό που δεν είναι "by the book" είναι το ότι έχεις αλλάξει την διατομή της καμινάδας που σου έβγαζε ο κατασκευαστής. Την φάρδυνες. Αυτό (νομίζω) δεν βοηθάει στον ελκυσμό

επειδη τοχω γραψει κι εγω αυτο εχοντας αλλο κατα νου το σωστοο ειναι οτι αυξανοντας την διατομη αυξανει ο ελκυσμος αν και επηρεαζει ελαχιστα πρακτικα

για τους 45 βαθμους που λετε ειναι οντως λιγοι καλυτερα ειναι στους 55 (κυριως για τις πισσες)
δυστυχως με τι καμιναδες μονο με δοκιμες μπορεις να πετυχεις ....μπορει προσθετοντας κανα μετρο ακομα να λυσεις το προβλημα ...ομως καλο ειναι να ξεκινας απ τα ευκολα ...και το πιο ευκολο ειναι το ξερο ξυλο η ακομα καλυτερα οι μπριγκετες για δοκιμη,,,,αν και μ αυτες εχεις προβλημα ...ψααχνεις γι αλλες λυσεις

dimlyk αν θές εξήγησέ το λίγο...
Αν μία σόμπα θέλει ο κατασκευαστής της Φ120 μπουρί και εμείς το βάλουμε σε Φ200 δεν πρέπει να ζεσταθεί περισσότερος αέρας για να ανέβει προς τα επάνω?
Δλδ δεν δημιουργούμε ένα "επιπρόσθετο βάρος" που ουσιαστικά ελατώνει τον εκλυσμό?

Επίσης στο άλλο που λές..
Να δοκιμάσει με ξερά ξύλα.. Πιστεύεις πως χωρίς να καθαρίσει την σόμπα του (και ουσιαστικά να κάνει ένα καλό ξεκίνημα) μπορεί να "αυτοκαθαριστεί" η σόμπα μόνη της? Αν δλδ τώρα κάπου έχει φράξει (όχι εντελώς... αλλιώς δεν θα τραβούσε και με κλειστή την πόρτα) τότε ότι ξύλα και να βάλει ή και μπριγκέτα πάλι τα καυσαέρια του δεν θα μπορούν να φύγουν εύκολα προς τα επάνω και όταν βρίσκουν τον εύκολο δρόμο της ανοιχτής πόρτας φεύγουν από εκεί


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116411 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
το καθαρισμα ειναι μια αλλη ιστορια ...δεν ειπα να μην καθαρισει την σομπα ...αλλωστε οι σωστες δοκιμες γινονται με ολα καθαρα . αλλα και οι πρωτες καυσεις καλο θα ειναι να γινοται με μπριγετα ωστε αν εμφανιστει αμεσα προβλημα μα ψαξει καποιο αλλου κι οχι τα ξυλα με 40% υγρασια

για το ερωτημα σου τωρα ...στην ουσια ο ελκυσμος εξαρταται απο το υψος και την διαφορα θερμοκρασιας
μεγαλωνοντας ομως την διαμετρο της καμιναδας λιγοστευουμε την αντισταση στην ροη των καυσαεριων αυξανοντας "εμμεσα" τον ελκυσμο ,,,συνηθως το χρησιμοποιουμε αναποδα οπου εχουμε μεγαλα υψη καμιναδας να μειωνουμε ελαφρα την διατομη για να κρατησουμε τον ελκυσμο που θελει ο λεβητας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ