Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116348 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
αν εχεις υγρα ξυλα δοκιμασε με τελειως ξερα η καμμια μπριγκετα πριν κανεις κατι αλλο

αντε πες το βρε διαβολακο και φαγωθηκες με την καμιναδα του γειτονα :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116349 από pantzi
Απαντήθηκε από pantzi στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
To ταμπερ το εχω ανοιχτο για να τραβαει καλυτερα.
Του απο κατω η καμιναδα βγαινει κοντα στα 2 μετρα απο την πλακα. δηλ. 1 μετρο παραπανω απο εμενα. Τα ειδια ηταν και περιση που ειχα και εγω τζακι δεν ειχα κανενα προβλημα τα μπουρια εχουν μπει σωστα την ταινεια την εβαλα για ασφαλεια.
Η σομπα ειναι καινουργια και δεν εχω δη να βγαζει καπνο απο πουθενα μονο απο την πορτα μονο οταν ανοιξεις να βαλεις ξυλο.
Με τον γειτωνα εχουμε πολυ καλεσ σχεσεις
εχεις καμια λυση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116350 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
Άσχετο , μια απορία που μου δημιουργήθηκε . Τι πειράζει αν έχει κουμπώνει η καμινάδα ανάποδα για να μην τρέχει ζουμιά ;;

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116351 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
προς το παρών από όσα έχεις γράψει το μόνο που δεν ειναι "by the book" είναι οι δύο κολλητές καμινάδες και μάλιστα η δικιά σου είναι η χαμηλότερη.
Το ότι πέρυσι δεν επηρρεαζόταν το ανοιχτό σου τζάκι δεν λέει κάτι μιας και φέτος είναι μία κλειστή σόμπα.
Επίσης αυτό που δεν είναι "by the book" είναι το ότι έχεις αλλάξει την διατομή της καμινάδας που σου έβγαζε ο κατασκευαστής. Την φάρδυνες. Αυτό (νομίζω) δεν βοηθάει στον ελκυσμό
Αλλά πριν να φτάσουμε να σου προτείνω να προβείς σε αλλαγές ας δούμε ότι μπορούμε...

Ερώτηση,
Όταν ανοίγεις την πόρτα την ανοίγεις "τσακ μπαμ"?
ΘΕωρητικά πρέπει να την ανοίξεις ελάχιστα, να αφήσεις κανά μισό λεπτο ελάχιστα ανοιχτή ώστε να ισορροπήσουν λίγο οι πιέσεις εντός θαλάμου και σαλονιού, και μετά να την ανοίξεις σιγά σιγά για να βάλεις ξύλα.

Περί του άσχετου ερωτήματος... (όντως φαγώθηκα.. δεν γίνεται να μη το γράψω.. την βλέπω έτσι και την λιγουρεύομαι... :lol: :ohmy: :silly: )
Απλά σκεφτόμουν τι ωραία θα έκανες μία φυσική ροή με την ζεστή αυτή καμινάδα αν ο γείτονας ήταν κανας αχώνευτος..
:woohoo:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116354 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού

vag1234 έγραψε: Άσχετο , μια απορία που μου δημιουργήθηκε . Τι πειράζει αν έχει κουμπώνει η καμινάδα ανάποδα για να μην τρέχει ζουμιά ;;

Ζουμιά ΔΕΝ πρέπει να δημιουργούνται.
ΑΝ δημιουργούνται πρέπει να βρεθεί η αιτία και να σταματήσουν να δημιουργούνται.
Η καμινάδες είναι για να διώχνουν τον καπνό και όχι για να φέρνουν τα ζουμιά μέσα στη σόμπα.
τα μπουριά λοιπόν ΠΡΕΠΕΙ να μπαίνουν αρσενικά - θυληκά με τέτοιο τρόπο ώστε ο καπνός να πηγαίνει συνέχεια προς τα επάνω και να μην έχει τρόπο να βγεί προς τα έξω.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116355 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
Το σωστό τροπο λειτουγιας τον γνωρίζω , απλα δεν νομιζω οτι γινεται διαφυγή καπνού τόσο εύκολα αν μπει ανάποδα η καμινάδα !

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ