Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116363 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
χμ.....
Κάτι ίσως να έχουμε εδώ...
ΊΣως...
Δοκίμασε αν θέλεις να βάλεις ψηλότερα τον θερμοστάτη που ανοίγει ο κυκλοφορητής.
πχ δώσε άλλους 10 βαθμούς.
(αλλά τσέκαρε την θερμοκρασία που φεύγει το νερό και την θερμοκρασία που επιστρέφει)
Δεν θέλω να έχουμε τίποτα περίεργα...
Πάντως το 45 - 55 είναι κάπως χαμηλά.
Και ίσως δίνει μία εξήγηση.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116364 από pantzi
Απαντήθηκε από pantzi στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
θα το δοκιμασω παλι παντος δεν πιστευω οτι ειναι αυτο γιατι την πρωτη μερα το ειχα κανει.
Σκεφτεσαι κατι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116366 από pantzi
Απαντήθηκε από pantzi στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
Φιλε μου το τσεκαρα ανεβασα την θερμοκρασια αλλαπαλι τα ιδια
Καλο βραδι και σε ευχαριστω πολλη τα λεμε αυριο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116369 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
Καλημέρα,
Γενικώς με τα υδραυλικά δεν πολυανακατεύομαι αλλά νομίζω πως οι 45 βαθμοί είναι λίγο. Οι χαμηλές θερμοκρασίες των νερών σε συνδυασμό με τα υγρά ξύλα που έλγες σε προηγούμενο μύνημα ίσως να είναι η αιτία.
Ετσι σου δημιουργούνται πίσσες στον θάλαμο καύσης και ειδικότερα στις διαδρομές που κυκλοφοράει το νερό.
Ετσι έχεις και πιο ατελή καύση και πιθανώς σε αυτό να οφείλονται και τα καυσαέρια που σου βγαίνουν όταν ανοίγεις την πόρτα. Δεν νομίζω να "έφραξαν" τα μπουριά σου αλλά ίσως έχει στενέψει μέσα στη σόμπα (που έχει και τον φούρνο από επάνω, έχει και ένα θεματάκι με τον ελκυσμό λόγω 2 θεμάτων στην καμινάδα) η δίοδος εξαγωγής των καυσαερίων. Πάντως αν είναι αυτή η αιτία του προβλήματός σου δυστυχώς δεν λύνεται με το να το δουλέψεις μία ή δύο μέρες κάπως πιο ψηλά. Αν όντως έχεις πιάσει πίσσα μέσα στον θάλαμο, ρίξε ένα καλό καθάρισμα, διάβασε είτε για καυστήρες είτε για εστίες υδραυλικές τα περί θερμοκρασιών, πιθανώς να χρειαστεί και ένα "μπουμπουνισμα" και για μετά δούλεψέ το σε πιο ψηλές θερμοκρασίες.
Βέβαια καλά θα ήταν πριν γίνεις "μουτζούρης" να ακούσεις και καμμιά άλλη γνώμη αλλά πάντως αυτό με τις θερμοκρασίες δές το...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantzi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116392 από pantzi
Απαντήθηκε από pantzi στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
Σε ευχαριστω πολυ για της συμβουλες
Οντος στο θαλαμο καυσης εχει πιασει πισα ριστερα και δεξια στα τοιχωματα οταν καιει η σομπα φαινεται σαν να εχει σταγωνες νερου.
Αυριο θα καθαρισω τα μπουρια και τον θαλαμο καυσης
Παιδια ακουω γνωμες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116398 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
Επίσης αυτό που δεν είναι "by the book" είναι το ότι έχεις αλλάξει την διατομή της καμινάδας που σου έβγαζε ο κατασκευαστής. Την φάρδυνες. Αυτό (νομίζω) δεν βοηθάει στον ελκυσμό

επειδη τοχω γραψει κι εγω αυτο εχοντας αλλο κατα νου το σωστοο ειναι οτι αυξανοντας την διατομη αυξανει ο ελκυσμος αν και επηρεαζει ελαχιστα πρακτικα

για τους 45 βαθμους που λετε ειναι οντως λιγοι καλυτερα ειναι στους 55 (κυριως για τις πισσες)
δυστυχως με τι καμιναδες μονο με δοκιμες μπορεις να πετυχεις ....μπορει προσθετοντας κανα μετρο ακομα να λυσεις το προβλημα ...ομως καλο ειναι να ξεκινας απ τα ευκολα ...και το πιο ευκολο ειναι το ξερο ξυλο η ακομα καλυτερα οι μπριγκετες για δοκιμη,,,,αν και μ αυτες εχεις προβλημα ...ψααχνεις γι αλλες λυσεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ