Εdilkamin bora 12kw δεν ζεσταινει

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120838 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Εdilkamin bora 12kw δεν ζεσταινει

xionanthropos13 έγραψε: το πελλετ ειναι ameco με πιστοποιηση.μου το προτεινε κ ο πωλητης κ αυτο αγορασα.η σομπα αφου ειναι αεροθερμη δν πιστευω οτι ζεσταινει τα δομικα στοιχεια του σπιτιου τοιχους κλπ οποτε προφανως ενα χωρο 70 τμ σε μια ωρα στο 3 θα επρεπε να τον ζεστανει αν οχι σε 12 ωρες λειτουργιας.τι να πω ισως να κανω κ λαθος στο τι περιμενα αλλα ειμαι πολυ απογοητευμενος...


Φίλε μου, είσαι απ' ότι διαβάζω σε παρόμοια κατάσταση με αυτήν που βρισκόμουν και εγώ πέρσι. Έχω μια σόμπα 9kw (Laminox Elisa Ghost) και δεν έλεγε να ζεστάνει 50τ.μ. ούτε σε 10 ώρες.

Στη δική μου περίπτωση οι παρακάτω παράγοντες έπαιζαν ρόλο:

1. Το σπίτι ήταν φρεσκοσοβατισμένο (τέλη Οκτώβρη).
2. Η σόμπα είχε ακατάλληλη εγκατάσταση. Συγκεκριμένα ήταν τελείως λάθος η εισαγωγή του αέρα. Αν πας στο
σχετικό ποστ του φόρουμ θα καταλάβεις τι εννοώ.
3. Η σόμπα είχε κακή ρύθμιση. Ο αέρα της ήταν στο -9! Τώρα παίζω από 0-3 ανάλογα το πέλλετ.

Πρόσεξε τώρα: παρότι κατάφερα πέρσι να λύσω τα [2],[3] πάλι ουσιαστική ζέστη δεν είχα. Φέτος πλέον
πιάνει 21-22 βαθμούς με το power μόλις στο 2 (θέλει κάμποση ώρα βέβαια).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121092 από xionanthropos13
Απαντήθηκε από xionanthropos13 στο θέμα Εdilkamin bora 12kw δεν ζεσταινει
φιλε με αυτους δν βγαζω ακρη.κανονισα να ερθουν κ αλλοι να την δουν μηπως φταιει κατι που οι αλλοι δν ξερουν κ για μια δευτερη γνωμη.εχω αλλαξει 4 ειδη πελλετ ολα αφηνουν κλινκερ ενω η φλογα ειναι δυνατη.με ανησυχει η καμιναδα που πεταει σπιθες σαν μικρα καρβουνακια.δουλευει στην μεγαλυτερη σκαλα για ωρες κ ακομα πανω απο 20 δν εχω δει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121093 από xionanthropos13
Απαντήθηκε από xionanthropos13 στο θέμα Εdilkamin bora 12kw δεν ζεσταινει
οχι ενταξει ειπαμε...εμενα ειναι καθετη 2 μετρα αλλα με ανησυχει που βγαζει σπιθες σαν μικρα καρβουνακια.δν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα.επισης αν μου πει καποιος σε ποσες ωρες-μερες-βδομαδες μια 12 αρα ιταλικη σομπα κανει να ζεστανει ενιαιο χωρο 70 τμ απο 15 σε 22.γιατι κλαιω ηδη τα $$$$$....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121099 από xionanthropos13
Απαντήθηκε από xionanthropos13 στο θέμα Εdilkamin bora 12kw δεν ζεσταινει
φιλε ευχαριστω καταρχην για την βοηθεια.το σπιτι σοβατιστικε πριν 15 χρονια αλλα φετος το καλοκαιρι βαφτηκε κ τελειωσε επιτελους...πρωτο χειμωνα μενω μεσα.λες να παιζει ρολο αυτο?εχω καλη μονωση (οχι κελυφος) κ θερμοδιακοπτομενα αλουμινια ομως.η εισαγωγη αερα ηταν συνδεδεμενη απ εξω κατευθειαν πανω στη σομπα κ ρωτωντας μου ειπαν να την βγαλω απο πανω.δεν ξερω η σομπα δουλευει για ωρε στο αυτοματο για 22 βαθμους κ δν μπορει να τους πιασει.αποτελεσμα δουλευει στο 3 κ τρωει 2.5 κιλα την ωρα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121111 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Εdilkamin bora 12kw δεν ζεσταινει
λιγο απ ολα ...αλλα η σομπα σου θελει ρυθμιση
επισης,,,οταν την δοκιμαζεις δεν την βαζεις στο αυτοματο για να δεις που φτανει
και την καταναλωση φανταζομαι την μετρας ...ενα τσουβαλι πχ καθε 6-7 ωρες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122970 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Εdilkamin bora 12kw δεν ζεσταινει

xionanthropos13 έγραψε: φιλε ευχαριστω καταρχην για την βοηθεια.το σπιτι σοβατιστικε πριν 15 χρονια αλλα φετος το καλοκαιρι βαφτηκε κ τελειωσε επιτελους...πρωτο χειμωνα μενω μεσα.λες να παιζει ρολο αυτο?εχω καλη μονωση (οχι κελυφος) κ θερμοδιακοπτομενα αλουμινια ομως.η εισαγωγη αερα ηταν συνδεδεμενη απ εξω κατευθειαν πανω στη σομπα κ ρωτωντας μου ειπαν να την βγαλω απο πανω.δεν ξερω η σομπα δουλευει για ωρε στο αυτοματο για 22 βαθμους κ δν μπορει να τους πιασει.αποτελεσμα δουλευει στο 3 κ τρωει 2.5 κιλα την ωρα!!!


Σίγουρα είναι θέμα ρυθμίσεων αλλα πρόσεξε ο αισθητήρες θερμοκρασίας που βρίσκεται πίσω απο τη σόμπα να είναι όσο το δυνατών πιο μακρυά . Ρύθμισε την θερμοκρασία όχι στους 23 αλλα στο μέγιστο δυνατό πχ 38 και άνω.

Θα σου πρότεινα για να μην σου πω οτι επιβαλεται, να αποσυνδέσεις τον αέρα εισαγωγής απο έξω και να αφήσεις να παίρνει τον αέρα απο μέσα .

Τέλος ψάξε απο το φόρουμ να βρεις τον κωδικό στα διάφορα μενου της σομπας και προσπάθησε να παίξεις με τον αέρα εισαγωγής και τροφοδοσίας πελλετ.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ