Κατασκευη σομπας καλοριφερ

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143310 από lefteris121
Γεια και χαρά σε όλους!!!

Θέλω να μοιραστό μαζί σας την ηδέα μου ώστε να πάρω οπουδήποτε βοήθεια από εσάς αλά και να βοηθήσω και εγώ οποιονδήποτε θέλει να κατασκευάσει κάτι αντίστοιχο.
Η κατασκευή ξεκίνησε πριν 6 περίπου χρόνια, η σόμπες και τα τζάκια ήταν ακριβά και μιας και μου αρέσει να μαστορεύω και έχω κάποιες γνώσεις και εργαλεία αποφάσισα να το κάνω μόνος μου.
Αρχικά η ιδέα ήταν η κατασκευή ενός λέβητα ξύλου για το χωριό μου, με μεγάλο χώρο καύσης ώστε να μην χρειάζεται να κόβω πολύ μικρά τα ξύλα, έχουμε πολλά ξύλα και δεν με νοιάζει πολύ η κατανάλωση. Παρήγγειλα λαμαρίνα 4mm, την γύρισα στην στραντζα για να κάνω τον χώρο καύσης. Στην συνέχεα για να εκμεταλλευτώ τα καυσαέρια έκανα διαδρομές όπου ενδιάμεσα περνά νερό. Στο επάνω μπροστινό μέρος θα έχει πορτάκι καθαρισμού από την καπνά και ίσος βάλω κόφτρες για να καθυστερώ κόπος περισσότερο τα καυσαέρια αν τραβά καλά.. τα καυσαέρια θα βγαίνουν από πάνω και στο κάτω μέρος σχάρα και χώρο για την στάχτη και μια δεύτερη λαμαρίνα για τον υδροθάλαμο καλύπτοντας όλα τα πλαϊνά και το πάνω μέρος. Δύστυχος η κατασκευή σταματά εκεί λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων…
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143311 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Κατασκευη σομπας καλοριφερ
Καλωσόρισες Λευτερη.
Από οτι κατάλαβα το ξεκίνησες πριν 6 χρόνια και απο τοτε εχει κολήσει?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143313 από lefteris121
Απαντήθηκε από lefteris121 στο θέμα Κατασκευη σομπας καλοριφερ
Ήταν να γίνει λέβητας αλά άλλαξα γνώμη, θα βάλω μια πόρτα και ένα πυράντοχο τζαμί και θα μπει σε εσωτερικό χώρο.
Η ιδέα είναι καθαρά δίκια μου και θέλω να που πείτε την γνώμη σας. Ίσως να έχει πολλά κατασκευαστικά θέματα αλά οκ απλός τεχνικός είμαι… Αν ήταν σήμερα να την ξεκινήσω από την αρχή δεν θα το έκανα, αλά την λείπαμε βλέποντας την να σκουριάζει γιατί έριξα δουλίτσα και κάποια χρήματα… :(
Τι λέτε αξίζει να την συνεχίσω??? Όλες η γνώμες δέκτες!!! :) :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143314 από lefteris121
Απαντήθηκε από lefteris121 στο θέμα Κατασκευη σομπας καλοριφερ
Γεια σου jnet!!! :)
Το παράτησα το θέμα μετά από λίγο γιατί δούλευα εξωτερικό και μέχρι σήμερα είναι έτσι οπός την βλέπεις στης foto…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143317 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Κατασκευη σομπας καλοριφερ
Αφου το αρχισες, οφείλεις να το τελειώσεις.
Οχι πως θα εξοικονομήσεις χρήματα, τοσο που έπεσαν οι τιμες.
Το κέρδος θα ειναι η ΧΑΡΑ της ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ.

Γνωμη μου - ίσως λαθεμενη:
Στο σχεδιαστικο κομμάτι μακάρι να μην έχεις προβλημα ελκυσμου, ιδιως αν βάλεις οριζόντια καμινάδα (όπως συνηθως κανουμε στις ξυλόσομπες για να κερδίσουμε και ακτινοβολία.) Οταν θα ανοιγεις την πορτα να βαλει ξυλα, φοβαμαι ότι θα γεμίζει καπνό το σπίτι. (λυνεται με μικρο βιντυλατερ)
Δυσκολία ισως εχεις στον καθαρισμό στις διαδρομές καυσαερίων. Οι σόμπες νερού πιάνουν εσωτερικά ολόκληρες φλούδες απο αιθάλη. (βαλε τρίοδη στην εγκατασταση)

Σου ευχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ - και είμαστε όλοι κοντά σου σε ότι χρειαστεί (πχ φτηνες πηγες για αγορά υλικών (κορδονια- τζαμια κλπ)

(σε ποια περιοχή είσαι?)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143335 από lefteris121
Απαντήθηκε από lefteris121 στο θέμα Κατασκευη σομπας καλοριφερ
Nasikas Αθηνά μένω και όντος κάποια στιγμή θα χρειαστώ κάποια υλικά αν είσαι κοντά… :)
Το θέμα με τον ελκυσμό με έχει προβληματίσει κάπως, έχω σκεφτεί να τρυπήσω τον εναλλάκτη στο πίσω μέρος και να περάσω μια σωλήνα 2” από την έξοδο τις καμινάδας μέχρι τον θάλαμο καύσης ώστε ένα μέρος από τα καπναερίων να βγαίνει κατευθείαν στην καμινάδα… επίσης δεν θα βάλω οριζόντιο κομμάτι καμινάδας.

Όσον αφόρα τον καθαρισμό θα έχει μπροστά πορτάκι και θα καθαρίζονται οι διαδρομές. Έχει μεγάλο χώρος καύσης και θα γίνει ένα φουρνάκι στο πανό μέρος, ενώ στο κάτω θα περάσω σωλήνες για να γίνει η σχάρα και να ανέβει λιγάκι η απόδοση…
Έχει να πέσει αρκετή δουλίτσα… B)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.343 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ