Συμβουλες για την εγκατασταση Σομπας Πελλετ

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148281 από MANT
Περιμενωντας την σομπα (Nordica Emma) να ερθει ετοιμαζομαι να κανω εργασιες.
Φωναξα εναν τεχνικο για εγκατασταση να δει τον χωρο και μου προτεινε τις λυσεις που ειναι παρομοιες με τις παρακατω εικονες.
Να βγει το μπουρι πισω απο την σομπα με μια γωνια 90αρα να σηκωθει περιπου 2 μετρα (δυστυχως δεν μπορω να τρυπησω ακριβως πισω απο την σομπα) να βγει εξω με αλλη μια γωνια 90αρα και με το που βγει να μπει μια 3η γωνια 90αρα προς τα κατω οπως δειχνει και στην εικονα .

Ποια ειναι η γνωμη σας για ολο αυτο??
1.Καταρχην θα εχω προβλημα με μαυρισμα σε τοιχους???
2.Η γωνια μηπως θα επρεπε να ειναι προς τα πανω και οχι προς τα κατω???
3.Χρειαζεται να βαλω ταπα Τ ή οχι?? Στην περιπτωση που ειναι αναγκαια θα πρεπει στην δικη μου περιπτωση να μπει μεσα στο σπιτι, αυτο θα μου δημιουργησει προβληματα στην εγκατασταση???
4.Στο τελος δεν πρεπει να βαλω κατι (καπελο ή κατι αλλο), βροχη δεν το πιανει γιατι απο πανω εχει σκεπαστρο.

Αν και μου ειπε ο τεχνικος οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα και στην περιπτωση που εχω να δουμε για προεκταση προς τα πανω και οτι δεν υπαρχει λογος για πεταμενα λεφτα αλλα θελω να ακουσω και την γνωμη σας.
Ευχαριστω...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148283 από Δημήτριος
Η διάταξη λειτουργεί. Την είχα τρία χρόνια σε ύψος 1.70 στο μπαλκόνι αλλά φέτος θα εγκαταςτήςω καπνοδόχο εως την ταράτσα γιατί βαρέθηκα τη γκρίνια της απο πάνω που ότι μύριζε καμένο στη γειτονιά ήταν απ τη σόμπα μου. Χρειάζεται ταφ καθαρισμού στην έξοδο της σόμπας όπου θα μαζεύεται στάχτη με καθάρισμα κάθε τρεις εως πεντε ημέρες ανάλογα με τη χρήση. Χρειάζονται αεροςτεγείς συνδέσεις με χρήση φλάντζας. Θα πετάει σπίθες που και που απο την έξοδο καθώς και στάχτη που θα κάθεται σε ότι βρίςκεται απο κάτω σε μια ακτίνα ενός δυο μέτρων ανάλογα με τον αέρα. Η τελευταία γωνία προς τα κάτω ειναι εντάξει αν τη γυρίσεις προς τα πάνω θα μαυρίζει την οροφη. Υπάρχει και θέμα "σωστή καμινάδα" όπου έχουν γραφτεί πολλά χρήσιμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148284 από MANT
Με το Τ μεσα στο σπιτι θα εχω σοβαρο προβλημα (παντοφλας) η όχι???

Γνωριζει καποιος να μου δωσει τηλ απο κανεναν καλο τεχνικο για εγκατασταση-ρυθμιση για εντος Αθηνας περιοχη για να παρω και μια δευτερη αποψη.
Ευχαριστω.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148285 από Kardas
Το ταφ απαιξω σιγουρα.οτι ειναι μεσα λερωνει.Παρε σκουπα σιγουρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148290 από MANT
Το προβλημα ομως ειναι οτι στην εγκατασταση αυτη οπως φαινεται και απο το σχημα της φωτογραφιας δεν μπορω να βαλω το Τ απο εξω αλλα μονο απο μεσα. Στην δικια μου περιπτωση δεν μπορω να τρυπησω ακριβως πισω απο την σομπα.

Υπαρχει βεβαια και μια δευτερη λυση στην οποια μπορω να τρυπησω απο πισω αλλα θα ειναι περιπου ενα μετρο δεξια απο την σομπα και απο εκει να βγω κατευθειαν εξω αλλα εκει για να αποφυγω τις 2 γωνιες μεχρι να βγω εξω θα πρεπει να βαλω ευκαμπτο σωληνα και καπου ειχα διαβασει οτι δεν ειναι σωστο να χρησιμοποιουμε τετοιους σωληνες. Αν βρω φωτογραφιες στο ιντερνετ θα ανεβασω.
Αυτη η λυση θα ηταν καλυτερη για μενα αλλα δεν ξερω αν σε ενα τοσο μικρο κομματι του ευκαμπτου θα εχω θεμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148291 από MANT
Πολλοι προβληματισμοι το ξερω αλλα το θεμα ειναι να κανεις κατι καλο απο την αρχη για να μην εχεις θεματα ουτε με την λειτουργια της σομπας αλλα ουτε και με βαψιματα τοιχων κτλ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ