Τεχνικά εγχειρίδια & κρυφό μενού σομπών pellet

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175335 από orfanoude
Καλησπέρα σας, έχω μια σόμπα πέλλετ Τσαλίκης aero 8Kw εδώ και 3 χρόνια. Από τον πρώτο καιρό λερωνόταν πολύ εύκολα το τζάμι της. Μετά άρχισε να βγάζει σφάλμα υψηλής θερμοκρασίας καυσαερίων και να κλείνει. Στο μενού έχει βαθμονόμηση σε κοχλία και ανεμιστήρα με τιμές από -7 έως +7 και στα 2. Όταν την πήρα, την έβαλα και την είδε ο αντιπρόσωπος δούλευε με πολύ αέρα και κατεβάσαμε τον ανεμιστήρα στο -7 και μετά φτιάξαμε το πέλλετ στο +3 με +4. Μετά από λίγο καιρό άρχισε να μου υπερθερμαίνεται και να σταματάει ειδικά όταν έχει πολύ κρύο. Σταδιακά προσπάθησα να μειώσω τη θερμοκρασία καυσαερίων και τώρα έχω φτάσει να δουλεύω και τις 2 ρυθμίσεις στο -7 και την ισχύ θέρμανσης στο 1 από το 5 που είναι το μέγιστο με αποτέλεσμα να μην έχω ζωηρή φλόγα. Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου δώσετε μια κατεύθυνση για να βρω μια λύση ώστε να δουλεύει σωστά η σόμπα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175342 από rofos
Από τα γραφόμενα σας συμπεραίνω ότι η σόμπα σας θέλει απαραίτητα καθάρισμα γιαυτό έχετε υψηλή θερμοκρασία καυσαερίων με αποτέλεσμα να κλείνει. Εσείς με μείωση του αέρα και της ρίψης πέλλετ προσπαθήτε να ρίξετε την θερμοκρασία καυσαερίων, αλλά παράλληλα ρίχνετε και την ισχύ της σόμπας. Οταν εννοώ καθάρισμα δεν εννοώ μόνο τον χώρο καύσης αλλά και τα σωθικά της. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175343 από orfanoude
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας. Δεν είναι θέμα καθαρισμού εσωτερικά γιατί τον κάνω. Την λύνω και την καθαρίζω. Την ετήσια συντήρηση την κάνω 3-4 φορές το χρόνο. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις του αέρα και του πελλετ. Έχει πολύ αέρα καύσης αποτέλεσμα να μην μπορεί να ρυθμιστεί σωστά. Ο αέρας μέχρι και το πέλλετ το πετάει έξω από το μαντέμι πολλές φορές αλλά δεν μπορώ να τον χαμηλώσω άλλο. Δεν ξέρω και το κρυφό μενού τι ρυθμίσεις έχει να κα το κοιτάξω από εκεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175347 από rofos

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας. Δεν είναι θέμα καθαρισμού εσωτερικά γιατί τον κάνω. Την λύνω και την καθαρίζω. Την ετήσια συντήρηση την κάνω 3-4 φορές το χρόνο. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις του αέρα και του πελλετ. Έχει πολύ αέρα καύσης αποτέλεσμα να μην μπορεί να ρυθμιστεί σωστά. Ο αέρας μέχρι και το πέλλετ το πετάει έξω από το μαντέμι πολλές φορές αλλά δεν μπορώ να τον χαμηλώσω άλλο. Δεν ξέρω και το κρυφό μενού τι ρυθμίσεις έχει να κα το κοιτάξω από εκεί.
 
Οκ δεν το είχα καταλάβει ότι τον καθαρισμό και την ετήσια συντήρηση την κάνετε εσείς. Η απορία μου είναι πως με όλες τις  τιμές κατεβασμένες χαμηλά έχετε υψηλή θερμοκρασία καυσαερίων. Επίσης πως γίνεται με την τιμή του αέρα στο χαμηλότερο επίπεδο να ρουφάει τόσο δυνατά ώστε να πετάει τα πέλλετ έξω από το τασάκι. Τόσο άσχημα ρυθμισμένη είναι; Γιατί δεν απευθύνεστε πάλι  στον αντιπρόσωπο να την δει και να σας την ρυθμίσει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175388 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Στο προφίλ μου εδώ η με αναζήτηση με το όνομα μου στο facebook με ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΗ ΡΥΘΜΙΣΟΥΜΕ!!ΚΑΘΕ ΣΠΙΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ!!!ΤΑ ΛΕΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΡΟΦΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΝΟΥ "ΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ CEZA!!!!!!ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175391 από orfanoude
Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και για τη βοήθεια σου προκαταβολικά. Επειδή δεν έχω facebook. Θα μπορούσα να σε πάρω τηλέφωνο στο κινητό που έχεις στο προφίλ σου εδώ; Αν ναι ποιες ώρες σε βολεύει ώστε να μην ενοχλώ; Πάνος ονομάζομαι. Σε ευχαριστώ και πάλι. Καλό βράδυ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ