Πρόβλημα σε Κορεάτικο λέβητα πετρελαίου Sunstar

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115412 από Skaragiannis
Καλημερα
Εκανα ενα σχεδιαγραμμα και ελπιζω να βοηθησει.

Σωτηρης Καραγιαννης
Τι δουλεια εχω εγω εδω? Φταιει ο JNet
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Skaragiannis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115417 από dimlyk
για ν το κανεις αυτο πρεπει να εχεις ανεξαρτητο συλλεκτη σε καθε οροφο
εσυ εχεις μονο 2 ...
ο τροπος γενικα ειναι βαζουμε σε καθε συλλεκτη απο μια ηλεκτρομανγηνητικη βαννα που ελεγχεται απ τον θερμοστατη του χωρου
πιο σωστα χρησιμοποιεις ενα πινακα αυτονομιας
πχ www.charmeg.gr/_docs/TB2_8_RRS_VER3.pdf
χρειαζονται παντως παρεμβασεις απο υδραυλικο κυριως ...αλλα η ολη διαδικασια ειναι ανεξαρτητη απ τον λεβητα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #137985 από aggelosd
Καλησπέρα, έχει κανείς manual ελληνικό ή αγγλικό για τον sunstar bsb 300 που αναφέρεται στο θέμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138069 από Skaragiannis
Καλησπερα
Δεν ειχα ποτέ Manual γι' αυτον τον καυστηρα.
Θέλεις τίποτε συγκεκριμένο ; μπορώ να βοηθήσω μήπως με τις λίγες γνωσεις που απέκτησα ως ιδιοκτήτης του για 15 χρόνια ?

Σωτηρης Καραγιαννης
Τι δουλεια εχω εγω εδω? Φταιει ο JNet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144003 από SteSunStar
Καλή χρονια με υγεία δύναμη και πολλές χαρές. Ειμαι.ο Στέλιος από Αθήνα Περιστερι εχω ενα Κορεατιικο Sunstar BSB 250 του 2002 ο οποίος αρνηται να πάρει μπρος εδώ και μια βδομάδα. Δούλευε απο αρχές Δεκεμβρίου 1)χωρίς service απο πρόπερσι (2012) και τον άκουγα που διαμαρτύρονταν 2)στα σώματα δε μπορούσα να κανω εξάρθρωση τα άνοιγα και δε έτρεχε νερό. Φώναξα αντί του καυστηρατζη μου, ενα φίλο υδραυλικό (για οικονομικούς λόγους) και έκανε 1) service (καθάρισμα αλλαγή Μπεκ ) 2) αλλαγή αντλιας πίεσης; το λένε θα σας γελασω και έκανα εξαερωση στα σώματα. Πήρε μπρος ολα καλα για 2 μέρες και μετα στοπ. Α είπα θέλει την οδοντογλυφιδα του ως συνήθως !!! Εδώ πρεπει να σας πω οτι απο το 2006 περίπου η διαδικασία λειτουργείας του ειναι αυτή που σας περιέγραψα πριν δλδ service μια δυο μέρες οκ και μετα στοπ. Για να πάρει μπρος ήθελε πατημένο το reset συνέχεια ειδάλλως άναβε το check και στοπ. Ετσι κομπλαρα το reset με οδοντογλυφιδα και ολα καλα μέχρι τωρα. Ο καυστηρατζης μου που τελικά τον φώναξα αφού μου τα εσουρε κανονικά μου είπε ψάξε για πλακετα( και καυστηρατζη) και ναμαι λοιπόν να ψάχνω μες τα κρύα το θαύμα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144017 από Skaragiannis
Καλησπέρα και Καλη Χρονιά .

Μπλοκάροντας το Reset βασικα λες στην πλακέτα να δίνει συνεχεια εντολή για ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να κανει πιθανώς πολλές ζημιές .

Οι λεβητες αυτοί ειναι ιδιότροποι και θέλουν μάστορα που να ξερει.
Οι αντλίες ειναι παλινδρομικες και μπορεις να τις βρεις απο kiturami.

Για την πλακέτα, ειναι απλή και αν καποιος ξερει από ηλεκτρονικα μπορει να δει αν καποιο εξάρτημα εχει καεί .

Παντως το πρόβλημα μπορει να ειναι είτε στην πλακέτα με το διακοπτακι του Reset, είτε στο ποτενσιομετρο απο κάτω του, είτε σε μια κρυφή δίοδο που εχουν οι Κορεάτες μεσα σε ενα καλώδιο που παει στην αντλία, είτε στο πετρέλαιο , στο μπεκ, στα άκρα που δίνουν τον σπινθηρα, κλπ κλπ.

Μόνο τεχνικος που ξερει απο κορεατικους μπορει να βρει αν εχει συγκεκριμενο θεμα

Εγω λόγω οτι τον εχω δεκαπέντε χρονια και τον λύνω και τον δένω ευκολα, αν υπάρχει θεμα και ο Καυστηρατζής μου δεν μπορει να έρθει, συνήθως τον φτιάχνω μονος μου, αλλα μετα παντα έρχεται και λαό Καυστηρατζής για να κανει σωστή την δουλεια, με όργανα κλπ.

Αν θες κατι , κανε post .. Αν μπορω θα βοηθήσω ...

Σωτηρης Καραγιαννης
Τι δουλεια εχω εγω εδω? Φταιει ο JNet
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, SteSunStar

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ