Πρόβλημα: δεν ανάβει ο καυστήρας αυτόματα

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #86513 από Gdevil

dimlyk έγραψε: Η διαδικασία της σωστής συντήρησης του Λέβητα & του Καυστήρα περιλαμβάνει τα εξής βήματα:
.......
• Έλεγχος των παρελκόμενων (Σωληνάκια τροφοδοσίας καυσίμου καυστήρα – Ορθότητα στήριξης Καυστήρα – Καλωδιώσεων Ισχύος και Αυτοματισμού Καυστήρα)
...

Επίσης και αυτό μπορείς να το κάνεις μόνος σους.
Ενα φθαρμένο καλώδιο είναι πολύ συχνά αίτιο για μηχανήματα που μία δουλεύουν μιά δεν δουλεύουν όπως πρέπει.
Εννοείται ότι δεν θα έχεις ρεύμα πουθενά. Εάν δεν είσαι σίγουρος για το από που παίρνει ρεύμα ένα μηχάνημα δεν εξετάζεις την κατάσταση των καλωδιώσεων


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #86518 από GT

Gdevil έγραψε: ...


Ότι είναι εκτός λέβητα, δεν το αγγίζω και το αφήνω στους ειδικούς.

Το μόνο που κάνω, να κατεβάζω τον καυστήρα για να καθαρίσω το λέβητα και να τον ξανακουμπώσω μόλις τελειώσω.

Όλα τα υπόλοιπα, τα κάνει ο συντηρητής.

Για προθερμαντήρες κλπ δεν ασχολούμαι. Ότι έχει, έχει. Ενοικιαστής είμαι. :( (no χαράτσια - no στεγαστικά βέβαια :woohoo: )


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #95050 από GT
Τις τελευταίες μέρες το πρόβλημα επανήλθε, εντονότερο μάλιστα.

Χτες το πρωί ήρθε και πάλι ο καυστηρατζής. Αφού του εξήγησα τι διαπίστωσα, μου είπε ότι μάλλον υπάρχει θέμα στο φωτοκύτταρο.

Όντως, διαπίστωσε ότι είχε μαζέψει λίγη βρωμιά σε ένα σημείο της μπούκας (αν το λέω σωστά) του καυστήρα, με αποτέλεσμα να μη λειτουργεί σωστά και το φωτοκύτταρο.

Οπότε σε πρώτη φάση έκανε καθαρισμό και μεγάλωσε λίγο με τρυπάνι μια τρυπούλα σε ένα μεταλλικό τμήμα, μέσα από την οποία βλέπει το φωτοκύτταρο.

Είπε πως αν δε λυθεί το πρόβλημα, πάμε για αλλαγή φωτοκύτταρου (30€).

Μέχρι στιγμής κεντάει το εργαλείο, οπότε ελπίζω να το γλιτώσαμε το 30άρι. :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155887 από Giannis10

GT έγραψε: Τις τελευταίες μέρες το πρόβλημα επανήλθε, εντονότερο μάλιστα.

Χτες το πρωί ήρθε και πάλι ο καυστηρατζής. Αφού του εξήγησα τι διαπίστωσα, μου είπε ότι μάλλον υπάρχει θέμα στο φωτοκύτταρο.

Όντως, διαπίστωσε ότι είχε μαζέψει λίγη βρωμιά σε ένα σημείο της μπούκας (αν το λέω σωστά) του καυστήρα, με αποτέλεσμα να μη λειτουργεί σωστά και το φωτοκύτταρο.

Οπότε σε πρώτη φάση έκανε καθαρισμό και μεγάλωσε λίγο με τρυπάνι μια τρυπούλα σε ένα μεταλλικό τμήμα, μέσα από την οποία βλέπει το φωτοκύτταρο.

Είπε πως αν δε λυθεί το πρόβλημα, πάμε για αλλαγή φωτοκύτταρου (30€).

Μέχρι στιγμής κεντάει το εργαλείο, οπότε ελπίζω να το γλιτώσαμε το 30άρι. :P


Τι έγινε τελικά; λύθηκε με τον καθαρισμό του φωτοκύτταρου; έχω το ίδιο πρόβλημα...
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Giannis10.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155912 από etsa67
Καλά Χριστούγεννα και από 'μένα.
Σε τέτοιες περιπτώσεις ,από 'τι διάβασα, πρέπει να επιθεωρήσεις και τη καμινάδα , αν υπάρχει κάποια γωνία ή ταύ επιθεωρείς αν έχει μαζέψει καπνιά.
Δεν θα φταίει τίποτα από τα παραπάνω και θα δικαιολογούνται τα συμπτώματα (λερωμένο φωτοκύτταρο) ή δεν ανάβει τα πρωινά όταν όλα είναι κρύα.
Τώρα δεν έχω αρκετές πληροφορίες αλλά να επιμένεις στους συντηρητές να επιθεωρούν πράγματα και σημεία που βαριούνται να κάνουν ή υποτιμούν καταστάσεις.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155917 από Giannis10

etsa67 έγραψε: Καλά Χριστούγεννα και από 'μένα.
Σε τέτοιες περιπτώσεις ,από 'τι διάβασα, πρέπει να επιθεωρήσεις και τη καμινάδα , αν υπάρχει κάποια γωνία ή ταύ επιθεωρείς αν έχει μαζέψει καπνιά.
Δεν θα φταίει τίποτα από τα παραπάνω και θα δικαιολογούνται τα συμπτώματα (λερωμένο φωτοκύτταρο) ή δεν ανάβει τα πρωινά όταν όλα είναι κρύα.
Τώρα δεν έχω αρκετές πληροφορίες αλλά να επιμένεις στους συντηρητές να επιθεωρούν πράγματα και σημεία που βαριούνται να κάνουν ή υποτιμούν καταστάσεις.

Στάθη την καμινάδα την άλλαξα πριν λίγους μήνες με αλουμινίου διπλού τοιχώματος, τώρα μένει να καθαριστεί το φωτοκύτταρο.Τα πρωινά με τα κρύα παίρνει κανονικά, το πρόβλημα είναι μετά όταν σταματήσει δεν παίρνει μόνος του αν δεν πατήσεις το κουμπί, θα πάρει και μόνος του αλλά πολλές φορές θέλει το κουμπί.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Giannis10.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.201 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ