Πιθανή μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης;

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136708 από Nasikas

DOOM_NX έγραψε: Με την περσινή μέση τιμή της Καρδίτσας, τη μείωση στον ΕΦΚ και το επίδομα, θα πληρώναμε 0,792 €/λίτρο που ισοδυναμεί περίπου με πέλλετ αξίας 377 ευρώ/τόνο. Αυτά τα πέλλετ που πουλιούνται 350 ευρώ/τόνο στην Αθήνα δεν έχουν λόγο ύπαρξης σίγουρα φέτος.

Παναγιωτη
Πελλετ στην Αθηνα βρίσκεις με 280/τονο
Ητοι - αντιστοιχια με πετρελαιο 0,56 - η αν θες 0,60 μαξιμουμ.

Γιατι δεν εχουν λογο υπαρξης λοιπον?


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136709 από DOOM_NX

Nasikas έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Με την περσινή μέση τιμή της Καρδίτσας, τη μείωση στον ΕΦΚ και το επίδομα, θα πληρώναμε 0,792 €/λίτρο που ισοδυναμεί περίπου με πέλλετ αξίας 377 ευρώ/τόνο. Αυτά τα πέλλετ που πουλιούνται 350 ευρώ/τόνο στην Αθήνα δεν έχουν λόγο ύπαρξης σίγουρα φέτος.

Παναγιωτη
Πελλετ στην Αθηνα βρίσκεις με 280/τονο
Ητοι - αντιστοιχια με πετρελαιο 0,56 - η αν θες 0,60 μαξιμουμ.

Γιατι δεν εχουν λογο υπαρξης λοιπον?

Είπα:
Αυτά τα πέλλετ που πουλιούνται 350 ευρώ/τόνο στην Αθήνα δεν έχουν λόγο ύπαρξης σίγουρα φέτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136711 από john88s
Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι δεν δικαιούνται επίδομα.

Επίσης, ας πούμε ότι θες 1 τόνο πετρέλαιο στην Αθήνα. Δηλαδή 2 τόνους πέλλετ. Πρέπει να δώσεις 1200 ευρώ για να πάρεις την απόδειξη/τιμολόγιο για να την καταθέσεις για να περιμένεις πότε θα πάρεις την επιστροφή. Με λίγα λόγια πρέπει να έχεις καβάτζα 1200 ευρώ.

Αντίθετα ακόμα και το πέλλετ των 350 ευρώ στην Αθήνα, μπορείς να το πάρεις σε 2 δόσεις. 1 τόνο με 350 ευρώ και άλλον έναν μόλις σου τελειώσει ο 2ος πάλι με 350 ευρώ. Σε κάθε περίπτωση δλδ την δεδομένη στιγμή θα χρειάζεσαι 350 ευρώ και όχι 1200.

Εξάλλου νομίζω ότι δεν μπορείς να πας και να καταθέσεις 3-4 αποδείξεις για να παίρνεις το πετρέλαιο σταδιακά...

Σε κάθε περίπτωση αυτοί που παίρνουν το επίδομα είναι χαμηλοσυνταξιούχοι , άνεργοι και χαμηλοαμοιβόμενοι ή κάποιοι που αποκρύπτουν εισοδήματα.

Δεν νομίζω ότι οι 3 πρώτες κατηγορίες θα βάλλουν πετρέλαιο μετά τα σημερινά νέα. Αυτοί που αποκρύπτουν εισοδήματα , και τα 1200 ευρώ θα έχουν στην άκρη και επίδομα θα πάρουν...

Επίσης κάτι που αγνοείς Παναγιώτη είναι το εξής: Την νοθεία στο πετρέλαιο...

Το πέλλετ είναι το μόνο καύσιμο που αγοράζεις 2 τόνους και έχεις 2 τόνους.

Τα καυσόξυλα δεν ξέρεις τι σου έχει φέρει ο ξυλέμπορας με κυβικά και υγρασίες.

Το πετρέλαιο αν δεν πας να ελέγξεις μόνος σου τον ΟΓΚΟ πάλι δεν είσαι σίγουρος...Επίσης που ξέρεις ότι φέτος δεν θα πέσει νεράκι; Αυτό δεν το ξέρει κανείς...

Δηλαδή ας πούμε ότι στα 1000 λίτρα τα 900 είναι πετρέλαιο και τα 100 νερό (όπως συνηθίζεται ) τότε η τιμή του πετρελαίου που παίρνεις είναι 1,34

Άρα μιλάμε ότι με το επίδομα πας στο 1 ευρώ δηλαδή=με πέλλετ αξίας 500€....

Μην παραβλέπουμε βασικά πράγματα...Που ισχύουν στην πιάτσα...Το πετρέλαιο συμφέρει ΜΟΝΟ στο 0,60 και κάτω...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136713 από Nasikas
Αν υπολογίσεις οτι τον αλλο μηνα θα επηρεαστει η τιμη πετρελαιου και απο την Αυγουστιατικη πτωση του ευρω εναντι του δολλαρίου, η εκτιμηση μου ειναι οτι θα ξεκινησει το θερμανσης στα 1,25.
www.naftemporiki.gr/finance/quote/eurusd/euro-dolario?tab=4


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136716 από vag1234
Νομίζω ότι στην Αθήνα θα ξεκινήσει 1,12 με 1.15 και στην επαρχία 1,20 με 1,25. Με 0,56 που μου βγαίνει χοντρικά το πέλλετ φέτος νομίζω ότι δεν αξίζει να το συζητάμε καν. Έφθασα πέρσι να μου βγαίνει πάνω από 60% η οικονομία με πελλετ συνυπολογίζοντας και λοιπούς παράγοντες (υπερδιαστασιολόγηση, νόθευμα, κλέψιμο κλπ). Φέτος θα μου βγαίνει 55-60% . Εντάξει, δεν ασχολούμαστε ξανά αν δεν πέσει στα 75 λεπτα το λίτρο..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136718 από dimlyk
1,25-1,30 εχει σημερα το κινησης και 1,35 το σουπερ πετρελαιο :woohoo:
30% μειωση του φορου ανακοινωθηκε ηδη αρα γυρω στο 1 και κατι θα πρεπει να παιξει
ομως δεν εχει ιδιαιτερη σημασια πλεον παρα μονο για καποιους που δεν ζεσταινονται και ισως μισοζεσταθουν μια και οι πολυκατοικιες πολυ σπανια εχουν εναλακτικο καυσιμο εκτος απ το αεριο ...οσοι ζεσταινομαστε σε ατομικο επιπεδο δεν προκειτε στο πλησιον μελλον να αλλαξει κατι ...εκτος απ το οτι θα ψαχνουμε για το "φτηνοτερο" προμηθευτη-υλικο.
το μονο που ισως αλλαξει θα ειναι η ανοδικη πορεια των εναλλακτικων συστηματων θερμανσης (οχι οτι ηταν και εντυπωσιακη) ειδικα αν υπαρξουν μειωσεις και στο φ.αεριο (αμφιβολο με τις τρεχουσες εξελιξεις) .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ