Πιθανή μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης;

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137108 από ΠΑΠΑΣ
Σιγουρα ως ενα σημειο ,[οπως και σε ολα τα προιοντα] το κρατος με το ΦΠΑ επηρεαζει την τιμη του πελλετ.Απο κει και περα ομως τις τιμες τις διαμορφωνει η αγορα.Ετσι λογω ανταγωνισμου λογικα θε πρεπει η πτωση της τιμης του πετρελαιου να επηρεασει ως ενα σημειο και την τιμη του πελλετ.Γιατι να παρω πελλετ με 320+ αν το πετρελαιο θα μου βγει 80 λεπτα με το επιδομα?
Τι θα μου μεινει? Τιποτα.Μονο η σταχτη στο στομα και η καπνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137113 από Fokion
ΑΝ παρεις πελλετ με 320+
ΑΝ εχεις δικαιομα για επιδοτηση
ΑΝ εχουν ΚΑΙ οι υπολοιποι συγκετοικοι της πολυκατικιας/συγκροτηματος δικαιομα στην επιδοτηση
ΑΝ συμφωνησουν ολοι να μπει πετρελαιο διοτι εχουν ΗΔΗ διαλεξει αλλα μεσα θερμανσης ( ακομα και το A/C το θεωρουν οικονομικό...)
ΑΝ σκεφτοσουν τωρα να παρεις εναλλακτικο μεσο θερμανσης και δε το εχεις κανα δυο χειμωνες να εχεις ηδη ψιλο-αποσβεσει

Ναι ισως τοτε να συνεφερε το πετρελαιο ΑΝ φτασει στα 0,80..... γιατι προς το παρον απο οτι ακουω θα ειναι στην περιοχη του 0,90+...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137114 από nikolas

Fokion έγραψε: ΑΝ παρεις πελλετ με 320+
ΑΝ εχεις δικαιομα για επιδοτηση
ΑΝ εχουν ΚΑΙ οι υπολοιποι συγκετοικοι της πολυκατικιας/συγκροτηματος δικαιομα στην επιδοτηση
ΑΝ συμφωνησουν ολοι να μπει πετρελαιο διοτι εχουν ΗΔΗ διαλεξει αλλα μεσα θερμανσης ( ακομα και το A/C το θεωρουν οικονομικό...)
ΑΝ σκεφτοσουν τωρα να παρεις εναλλακτικο μεσο θερμανσης και δε το εχεις κανα δυο χειμωνες να εχεις ηδη ψιλο-αποσβεσει

Ναι ισως τοτε να συνεφερε το πετρελαιο ΑΝ φτασει στα 0,80..... γιατι προς το παρον απο οτι ακουω θα ειναι στην περιοχη του 0,90+...


και όχι μόνον
ΑΝ οι Αραβες είναι καλά
ΑΝ ο Πούτην είναι καλά
ΑΝ ο Ομπάμα είναι καλά
ΑΝ ο Βενιζέλος είναι καλά
ΑΝ....
ΑΝ....
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by nikolas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137117 από ΠΑΠΑΣ
Πηρα ηδη πελλετ με 215 και 230/τονο.
Δικαιουμαι επιδομα θερμανσης
Εχω δικο μου σπιτι δεν εχω συγκατοικους.
Παρ ολα αυτα δεν σκεφτομαι το πετρελαιο.

Εγω ενα "αν" εβαλα και αυτο αφορα την τιμη του πετρελαιου επειδη Θελω απλα να πω οτι εαν εχουμε μειωσεις στην τιμη του πετρελαιου χωρις αντιστοιχες στην τιμη του πελλετ ΕΙΔΙΚΑ γι αυτους που καινε "αριστοκρατικα" πελλετ αρχιζει και γινεται ασυμφορο.

Το πελλετ των 320+ δεν ειναι υποθεση ειναι δυστυχως πραγματικοτητα για χιλιαδες καταναλωτες για διαφορους λογους.


Με ενδιαφερει η οποια πτωση της τιμης του πετρελαιου οχι επειδη θελω να παω στο πετρελαιο,αλλα να κοπει η φορα σε καποιους που βιαζονται να τα αρπαξουν και να γινου πλουσιοι σε 1-2 χρονια πουλωντας πελλετ σε τιμες αμολυβδης.

Βρηκα το ΜΑΚΗ σε καποιο σαιτ 330/900κιλα.Φυσικα υπαρχουν δεκαδες αλλα παραδειγματα
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by ΠΑΠΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137118 από Fokion
Ελπιζω να μην το πηρες στραβα - δεν ηταν μομφη προς εσενα σε καμια περιπτωση.


Απλά πιστευω οτι η - οποια - μειωση προκυψει της ταξης του 10λεπτου - 15λεπτου ΔΕΝ ( δυστυχως ) ειναι αυτη που θα κανει τη διαφορά και θα αποδειχτει αλλη μια δημοσιο-οικονομική "τρυπα στο νερο"...

Επεισεις δεν πιστευω οτι θα "πιεσει" καθολου προς τα κατω ( και απο οτι βλεπουμε ακριβως αυτο ισχυει αν οχι το αντιθετο ) τις τιμες των βιοκαυσιμων εν γενη καθοτι η "διαφορά" ειναι ακομα συμαντική για μεγαλο μερος του πλυθισμου και για διαφορους λογους που ηδη αναφεραμε) , ποσο δε οταν εχουμε τους πιο ανενημερωτους (συνολικά σε πολλά θεματα ) καταναλωτες....
Οι οποιοι "ψωνιζουν απο οπου βρουν με μηδεν ψαξιμο....
Δεν ειναι τυχαιο 2 χρονια που παρακολουθω το energ οτι οι περισσότεροι "προβληματισμοι" δεν ερχονται ΠΡΙΝ την αγορά αλλα "μετα" και συνηθως επειδη εχουν καποιο προβλημα ( που επεισεις συνηθως θα μπορουσαν να ειχαν αποφυγει ) εχουν ξοδεψει ενα σκασμό λεφτα ( με συνηθως μοναδικο κριτηριο το.... "ποσο καλο παιδι ειναι" ο πωλητης/μαστορας/οτιδηποτε ) και λυση δεν εχουν βρει....
Και εξαφανιζονται και παλι μολις "αποδειχτει" η..... βλακεια των κινησεων τους....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stratis 1, vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137120 από ΠΑΠΑΣ
Βασικα δεν διαφωνουμε.Σιγουρα οι οποιες μειωσεις εναι περισσοτερο για επικοινωνιακους λογους και οχι για να ελαφρυνουν εμας.Θα πρεπει ομως να μην κλεινει πολυ η ψαλιδα τιμης μεταξυ πελλετ και πετρελαιου.

Π.χ.πηρα πελλετ 6 τονους με 250/τονο συνολο 1500
Αν καψω 3000lt με 0.8[λεμε] 2400. Κερδος-διαφορα 900 ευρω .
Φυσικα εγω εχω τη δυνατοτητα να αποθηκευσω 3-4 τονους, πολλοι ομως δεν εχουν αυτη τη δυνατοτηα και θα αγορασουν με τιμες σαφως υψηλοτερες το χειμωνα.
Επισης εγω ειμαι υπερευχαριστημενος και προτιμω τα ελληνικα και γενικα τα φθηνα πελλετ.Για καποιον ομως που αγοραζει "αριστοκρατικα" πελλετ η διαφορα αρχιζει και γινεται μη συμφερουσα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ