Πετρέλαιο Θέρμανσης για την περίοδο 2015-2016

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148994 από giokaspart
Το τελικό σχέδιο για το Π.Θ. για φέτος. Αν τυχόν πάρει την ανηφόρα η τιμή διεθνώς, προβλέπω ντουμάνια σε πόλεις και χωριά.
www.naftemporiki.gr/finance/story/102529...o-epidoma-thermansis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148995 από etsa67
Σάκη τί κάνεις?
Πόσο έκαψες πέρυσι?

Η βιομάζα είναι η ταχύτερα αναπτυσσόμενη βιομηχανία στην Ευρώπη. Η προσπάθεια που απαιτείται για να γίνει η Ελλάδα ενεργειακά αυτόνομη είναι μεγάλη, όμως δημιουργεί εκατοντάδες θέσεις εργασίας κάθε χρόνο.
Επιλέγοντας πέλλετ ωφελούμε και το περιβάλλον. Τα πέλλετ ως προϊόν, προσφέρουν μια καθαρή καύση από ανανεώσιμες πηγές, με ουδέτερο ισοζύγιο άνθρακα. Αυτό σημαίνει είναι ότι το CO₂ που απελευθερώνεται στην ατμόσφαιρα από την καύση των πέλλετ θα έχει απορροφηθεί εκ νέου από τα φυτά και δέντρα εντός των επόμενων 12 μηνών.
Tί καύσιμο χρησιμοποιείς τώρα?
Έχεις οικονομική λειτουργία?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149013 από SakiSystem
Γειά σου φίλτατε Στάθη, όλα λέμε καλά (από συνήθεια).
Ίσως νάναι έτσι όπως τα λές αλλά πόσοι από αυτούς που καίνε βιομάζα φροντίζουν να μην ρυπαίνουν ;
Στην γειτονιά μου πάντως τα τζάκια και οι σόμπες ανεμίζουν σαν φουγάρα εργοστασίων δεν έχουν μόνο CO₂, αλλά άστο θα πάει μακριά η βαλίτσα για τέτοια κουβέντα.

Τώρα με την σημερινή τιμή του πετρελαίου και αν τρέξει και η επιδότηση για μένα (δύο διαμερίσματα) η διαφορά κόστους είναι σχετικά μικρή 350-450€ ανάλογα τα κρύα, φεύγει όμως το κουβάλημα και η μαυρίλα στο καθάρισμα κάθε 7-10 μέρες. Δεν ξέρω, πάντως το σκεφτόμουν από το καλοκαίρι και αν δεν είχα πάρει 2.25 τόνους ίσως να έβαζα τον καυστήρα πετρελαίου.
Και πέρσι και φέτος με Pirin θα το πάω όσο έχει αυτήν την τιμή και ποιότητα. 2.25 τόνοι = 440€ πρίν το καλοκαίρι τώρα 1125 κιλα 235€.

Πέρσι έκαψα αν θυμάμαι καλά κοντά 6.5 τόνους με τιμή πιο ακριβή από τώρα, φέτος ολοκλήρωσα την μία αντιστάθμηση σε μένα και την θερμομόνωση της ταράτσας στο άλλο, ευελπιστώ κάτι να κερδίσω φέτος.
Άναψα από 30/10/2015, μέχρι σήμερα πρωινή θερμοκρασία κοντα 10, το μεσημέρι φτάνει 18-20 για 2-3 ώρες, το απόγευμα 13-15 και το βράδυ 8-10 μέσα είμαστε μόνιμα 23 και στα δύο διαμερίσματα και καίω κοντά 2 τσουβαλάκια το 24 ωρο.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149045 από stergiosbik

lefterismega έγραψε:

stergiosbik έγραψε:

lefterismega έγραψε:

giokaspart έγραψε: Σημερινή τιμή Π.Θ. Θεσσαλονίκη: 0,79 €/λιτρο.
Διπλάσια από τη Γερμανία.

...και με τριπλάσιους μισθούς απο εμάς :angry:

Για τους μισθους μην ορκιζεσαι.Εχουν αλλαξει τα πραγματα κι εκει δυστυχως.


Στεργιε ... "ορκίζομαι" .... έχω μόνο λίγες μέρες που γύρισα απο εκείνα τα "μέρη" οπότε έχω ιδία άποψη...
Μπορεί οι μισθοί να μην είναι τριπλάσιοι αλλά έχουμε τεράστιες διαφορές απο αυτούς ...


Παντως απο τον αδελφο μου που βρισκεται εκει εδω και χρονια οπως και απο αλλα συγγενικα μου προσωπα αλλα μαθαινω.Η ενοικιαση εργαζομενων παει συννεφο δυστυχως και οποιος βρει δουλεια εκτος γραφειου ενοικιασης ειναι υπερυτυχερος.Μαθαινω για μισθους 700-800 ευρω.Μονο αν εισαι εξειδικευμενος αμοιβεσαι αξιοπρεπως πια.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149047 από etsa67
Άσε το πετρέλαιο μην το σκέφτεσαι κάν. Κανονικά πάει το διπλό πέλλε σε όι κάψεις σε πετρέλαιο άν χρησιμοποιείς τον ίδιο λέβητα.
30 κιλά πέλλετ δεν είναι πολύ για 2 διαμερίσματα και με μερμομόνωση θα έχεις καλά αποτελέσματα.
Τελικά τί κάνεις για τη λειτουργία στην αναμονή?
Έβαλες κάποιο αισθητήριο θερμοκρασίας στον κοχλία απο έξω και κάπου στη μέση για απανεκκίνηση του κοχλία σε περίπτωση που υπερβεί κάποιο προκαθορισμένο όριο?
Πώς το λειτουργείς?
Σε κάποιον πελάτη μου με thermostahl 80 kw εγκα/σα πελλετοκαυστήρα γιατί δεν ήθελε καθόλου να εγκαταστήσω κάποιον αυτοματισμό τύπου ringel.
Έχει απόδοση και οικονομία αλλά δεν ξέρω αν καίει 2 σακιά ή κάτι λιγότερο ή κάτι περισσότερο?
Τα λέ,με.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149066 από SakiSystem
Στάθη σου απαντώ εδώ για είμαστε εκτός θέματος, να βρούμε και τους παλιούς φίλους μας εκεί από τα μέρη σου.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ