Λεβητας μαντεμι η χαλυβδινος

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148906 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Λεβητας μαντεμι η χαλυβδινος
Οι μαντεμένιοι λέβητες έχουν μικρή περιεκτικότητα νερού γιατί έχουν μεγάλη μάζα μετάλλου η οποία έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα απο τον χάλυβα. Ένας καυστήρας πετρελαίου καλείται να μεταδώσει την θερμότητα απο τα καυσαέρια στο σύνολο της μάζας του λέβητα που είναι α) μάζα λέβητα + β) μάζα νερού. Απλώς όμως οι αναλογίες των 2 μαζών διαφέρουν στους χαλύβδινους και χυτοσιδιρούς λέβητες .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148911 από vagroul
Απαντήθηκε από vagroul στο θέμα Re:Λεβητας μαντεμι η χαλυβδινος
Οκ αρα αντιστσθμιζεται απο την θερμοχωρετικοτητσ του μαντεμιου... Σας ευχαριστώ... Γιατι γράφεις πλεον χαλυβδινος;;;; εκτος απο το κοστος (που στους λεβητες που παραθέτω είναι παρομοιο) υπαρχουν και αλλοι λογοι;

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148955 από vagroul
Απαντήθηκε από vagroul στο θέμα Re:Λεβητας μαντεμι η χαλυβδινος
Καλημέρα. Να ρωτήσω κατι ακόμα. Από την στιγμη που την θερμανση την λειτουργω συνεχόμενα (εχω θερμοκρασια ρυθμισμενη απο 18-20 και ο καυστηρες παιρνει μπροστα λιγα λεπτα την ωρα συνήθως) ποιος απο τους δυο λεβητες είναι καλύτερος;

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148992 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λεβητας μαντεμι η χαλυβδινος
Στα 30 kw είναι λίγο δύσκολο να προσδιοριστεί.
Έχω εγκα/σει στο παρελθόν πολούς buderus Vorman , Fer , Biassi και αρκετούς Χαλύβδινους Kombi, Thermostahl , Halcotherm, σε πληροφορώ ότι στα 30 kw και οί δύο τύποι ανταποκρίνονταν πολύ καλά.
Ο χαλύβδινος ζεσταίνει αρκετά καλά και γρήγορα τα νερά αντέχει στα θερμικά σόκ, και δεν πιάνει καπνιά εύκολα λόγω του ότι είναι λείος.
Με στροβιληστήρες στα τούμπα αυξ΄νει κατά πολύ απόδοση.
Το καλύτερο όμως είναι ότι ο καυστήρας θα λειτοργεί με λιγότερες βλάβες και αφού η αντίθλιψη είναι σχετικά μικρή σε σχέση με αυτής των μαντεμένιων. Δεν αντέχουν σε θεεικάοξέα αλλά σε μικρες ισχύς δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ