Συζήτηση και απόψεις για τις προσφορές για την Ομαδική Αγορά Pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13153 από sugarboy
:ohmy: :blink: :blink:

Ντινπλάς ή νταμπλάς? Ιδού η απορία!

:woohoo: :woohoo: :woohoo:

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Last edit: 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by sugarboy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13154 από mastoras
Τα Ελληνικά εργοστάσια, ακόμα και ξένα, δεν μπορούν να πουλήσουν λιανική πελλετ σε καμιά περίπτωση.

Κινδυνεύουν να χάσουν τους χονδρεμπόρους πελάτες τους, που προτίθενται να τους πάρουν όλη την παραγωγή.

Όσο για το εάν τα Ελληνικά εργοστάσια διαμορφώνουν τις τιμές, νομίζω ότι δεν ευσταθεί αυτή η λογική.

Τις τιμές τις διαμορφώνουν τα εργοστάσια της Βουλγαρίας και Ρουμανίας που βρίσκονται υπό Αυστριακών, Ιταλικών, και ότι άλλο ξένων σκατοσυμφερόντων.

Αγοράζουν με 32λεπτά το κιλό τα ντόπια Ξύλα, και μετά την μεταποίηση τα πουλάνε στην παχιά αγελάδα με τα μεγάλα βυζιά που λέγεται Ελλάδα, και στους εμπόρους της, προς 150-160ευρώ τον τόνο.

Αυτά είναι κέρδη κύριοι, και ορίστε ποιοι διαμορφώνουν τις τιμές στην αγορά !!!! :)

Υ.Γ Ενημέρωση προς sugarboy και giogud. Μην έχετε την εντύπωση ότι επειδή δώσατε μια προσφορά τιμής για πελλετ στα μέλη του energ.gr θα σας επιτραπεί να "αλωνίζετε" και να αυτοπροβάλεστε συνεχώς μέσα από τα θέματα του φόρουμ, εκμεταλλευόμενοι τον κόπο, και τα χρήματα ορισμένων ανθρώπων που προσπαθούν συνεχώς και ενδιαφέρονται να κρατιέται αυτό το φόρουμ "ζωντανό" και πάντα επίκαιρο.

Αν συμφωνείται έχει καλώς, εάν όχι τις προσφορές σας ........και allé

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13156 από sugarboy
Ωρε που μεταφέρθηκε το τελευταίο μου ποστ?


Λοιπόν..... η γνώμη μου:

1.
Τα εργοστάσια, δεν μπαίνουν στη διαδικασία αντιπροσφοράς καλύτερης τιμής, αυτό που είχαν να κάνουν, το έκαναν αν ήθελαν να το κάνουν. Ο καθένας έχει την στρατηγική του.

2.
Σοβαρές εταιρίες, δεν αναπαράγουν πληροφορίες-φήμες-πιστοποιητικά κλπ προτου τα ελεγξουν ιδίοις όμμασι.

3.
Σοβαρές εταιρίες, νοιάζονται για τους πελάτες τους ανα την Ελλάδα, εκτος αν είναι τοπικής εμβέλειας και νοιάζονται σε τοπικό επίπεδο.

4.
Σοβαρές εταιρίες, έχουν την δυνατότητα να είναι ανταγωνιστικές και με καλές τιμές.

5.
Σοβαρές εταιρίες, έχουν τη δυναντότητα να χρηματοδοτήσουν τις πωλήσεις τους/πελάτες τους.



και 2 ερωτήσεις?



Τι απο όλα αυτά δεν σας άρεσε και βάλατε - στο κάρμα?

Οι τιμές ή οι διευκολύνσεις/δόσεις? (απορώ!!!!!)


Στεναχωρήθηκε κανείς??! και έβαλε - Μήπως?!


Κρίμα.... :blush:

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13157 από sugarboy
@mastoras

Επανειλημμένα είπαμε ποιοί διαμορφώνουν την τιμή.....

Εμείς οι ίδιοι...... ναι οι έμποροι..... σου φαίνεται περίεργο?

Πιστεύεις οτι τα εργοστάσια δεν μπορούν να πουλήσουν λιανική? Μπορούν, αλλά γιατί να το κάνουν? για να κερδίσουν 10-20-30 ευρώ παραπάνω στον τόνο και να τραβάνε το κουπί της παράδοσης κατ'οίκον 2-3-8 τόννων?

Αφου το εργοστάσιο ξέρει οτι θα του "κατσει" ο Έλληνας έμπορος κι αν οχι ο πρώτος που θα έρθει, θα του κάτσει ο δεύτερος και θα του πουλήσει οτι θέλει και θα πει κι ευχαριστώ.

Θέλεις ένα παράδειγμα?

Εν μέσω ψύχους,,,,, που πέλλετ δεν υπήρχε,,,,, πέλλετ βρέθηκε..... Κάποιος πήρε 1 φορτηγό, κάποιος άλλος πήρε 2 (πλεονεξία? απληστία? υπερπαραγγελία? καλύτερη τιμή?)..... το εργοστάσιο ζήτησε απλά συγνώμη για την μάπα ποιότητα που έβγαλε, τίποτε άλλο,,,,, ;) το 'πιασες???

Και το ωραιότερο όλων? το εργοστάσιο έπαιξε και είπε: Πάρε 2 φορτηγά θα σου δώσω 1 ευρώ λιγότερο τον τόννο...... γιατί άραγε???

Είναι τυχαίο που όλοι πάνω-κάτω έχουν την ίδια τιμή? Κοινό Μέτωπο εργοστασίων ή η απληστία του Έλληνα που τα ξέρει όλα?

Τα συμπεράσματα δικά σου........



Υ.Γ.: Κι όσο για την προσφορά μου και το allez (έτσι γράφεται kai thelei kai accent de grave) ευχαρίστως θα το κάνω, μόλις βάλεις σόμπα ή λέβητα πέλλετ!

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Last edit: 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by sugarboy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13158 από giogud
Και γω πιστεύω οτι το να αφήνουμε υπονοούμενα δεν είναι "σοβαρό" και ούτε χρήσιμο, ιδίως για αυτό το συγκεκριμένο νήμα. Αυτοί που κάναν τις προσφορές θα μπορούσαν να κάνουν διευκρινίσεις επί αυτών, οι ενδιαφερόμενοι ερωτήσεις που αφορούν τις τιμές, τις παραδόσεις και όποια άλλη διευκρίνιση χρειάζονται.
Τα άλλα είναι περιττά και ίσως εκ του πονηρού. Το alle μια φορά περίεργο μου φάνηκε. Οι φήμες και τα περί αναπαραγωγής φημών για το εργοστάσιο της Proggeto είναι μόνο αστεία. Καλύτερα τα τελευταία 4 Post(μαζί με αυτό) να μεταφερθούν σε άλλο νήμα.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13159 από sugarboy
Γκουντ... πρεπει να τρέμεις..... σε φτάνω στα - και αυτό κα΄τι σημαίνει.... :P :P


Δείξε (ανέβασε) το πιστοποιητικό έστω και ιταλικό ή βουλγάρικο για το συγκεκριμένο πέλλετ, γιατί εγώ δεν το έχω δεί ποτέ μου....

Μήπως κάνεις λάθος και είναι din51731 και οχι ΔDinPlus?




Ωρε που πήγε το πόστ μου? (μου άρεσε αυτο..... θα το βάλω στην υπογραφή μου).

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ