Eπιλογή ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16984 από kos
Eπιλογή ξυλολέβητα δημιουργήθηκε από kos
καλημερα σε ολους.
στην καρδια του χειμωνα περιμενω τον πρωτο διαδοχο και αντιμετωπιζω προβλημα με την θερμανση.
μετακομιζω γιατι δεν υπαρχει εγγυηση οτι στην πολυκατοικια υπαρχει θερμανση και παω σε διπλοκατοικια.
το θεμα εχει ως εξης. δυο οροφοι-δυο διαμερισματα-ενας λεβητας πετρελαιου. το ζητουμενο ειναι διαχωρισμος της θερμανσης των δυο διαμερισματων και ταυτοχρονο η απεξαρτηση απο το πετρελαιο.
κατεληξα σε λεβητα ξυλου μιας και υπαρχει χωρος στο υπογειο για αρκετα μεγαλη ποσοτητα.

το σπιτι ειναι στο δευτερο οροφο, ειναι παλιο, περιπου 70-80τμ, εχει ξυλινα κουφωματα και απο πανω πλακα και φιλος μηχανικος μετρησε τα σωματα τα οποια εχουν 15-16 χιλιαδες θερμιδες.

περα απο την οικονομια στην θερμανση μεγαλο ρολο στην τελικη επιλογη θα παιξει το κατα ποσο το μηχανημα θα προσφερει εγγυημενη λυση (δεν ειμαι ατομο που θα ψαχνω ολη μερα τις καταλληλες ρυθμισεις), το οτι θελω οσο δυνατον λιγοτερα γεμισματα σε σχεδον 24ωρη λειτουργια.

εχω διαβασει αρκετα εδω μεσα και εχω στο μυαλο μου 3 περιπτωσεις.

1) Λέβητας ATMOS με πυρόληση
2) Λέβητας Ξύλου KITURAMI KF 35
3) Λέβητας Ξύλου-Πετρελαίου KUTURAMI KRM 30

ο λεβητας ξυλου-πετρελαιου εχει μπει στο μυαλο μου ως μια λυση που δεν θα με κρεμασει εαν υπαρξει καποιο προβλημα (βλαβη ξυλολεβητα), αλλα δεν ξερω εαν ειναι τοσο απλο να γυρισει στο πετρελαιο.

η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω τις διαφορες μεταξυ ατμος και κιτουραμι. εαν εχω καταλαβει καλα ο atmos καλο ειναι να εχει δοχειο αδρανειας (ανεβαζει κοστος) ενω ο κιτουραμι ειναι πιο απλος. τον συνδεεις και τελειωσες και εχεις και ζεστο νερο.

οποιος φιλος εχει γνωση ας βοηθησει, μιας και η αποφαση πρεπει να παρθει τις επομενες μερες.
ευχαριστω πολυ.
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16993 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Eπιλογή ξυλολέβητα
Εγώ θα σου πρότεινα να βρείς πρώτα τους τεχνικούς που θα σου κάνουν την μελέτη και την εγκατάσταση του συστήματος θέρμανσης, και στην συνέχεια να προχωρήσεις στην αγορά-επιλογή του λέβητα.

1] Νεογέννητο στο σπίτι
2] Παλιό σπίτι με παλιά κουφώματα και πλάκα
3] Τις επόμενες ημέρες θα πρέπει να παρθεί απόφαση

Βασικοί λόγοι που χρειάζεται επιπλέον προσοχή και μελέτη........αλλιώς έχεις μπλέξει.

Και σαν τελευταίο γενναία η απόφαση σου να επιλέξεις την χρήση καυσόξυλων για την θέρμανση του σπιτιού. :) Γιατί έχει κόπο αυτή η διαδικάσια και συνεχή ενασχόληση καθόλη την διάρκεια του χειμώνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18379 από anyfas
Απαντήθηκε από anyfas στο θέμα Eπιλογή ξυλολέβητα
kαλησπερα και απο μενα. σκεφτομαι απο σεπτεμβριο να βαλω λεβητα ξυλου στο σπιτι μου .
εχω μια μονοκατοικια 120 τετραγωνικα και θερμενετε με λεβητα πετρελαιου της πυρκαλ τα τελευταια 15 χρονια.
δεν εχω ιδεα αν μπορει καταρχην να συνδεθη ο ξυλολεβητας παραληλα (δηλ με το υπαρχον συστημα) με τον λεβητα πετρελαιου.
φανταζομαι χωρις να εχω γνωσης οτι με μια βανα αλλαγης των νερων και λογικα καποια αλλα παρελκομενα να ειναι σχετικα ευκολο.
αν καποιος ξερει ας μου πει τι αξιζει να βαλω ποιο θα ειναι το κοστος λεβητα πανω κατω και φυσικα ποιο θα ειναι το κοστος της συνδεσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18380 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Eπιλογή ξυλολέβητα

kos έγραψε: καλημερα σε ολους.
στην καρδια του χειμωνα περιμενω τον πρωτο διαδοχο και αντιμετωπιζω προβλημα με την θερμανση.
μετακομιζω γιατι δεν υπαρχει εγγυηση οτι στην πολυκατοικια υπαρχει θερμανση και παω σε διπλοκατοικια.
το θεμα εχει ως εξης. δυο οροφοι-δυο διαμερισματα-ενας λεβητας πετρελαιου. το ζητουμενο ειναι διαχωρισμος της θερμανσης των δυο διαμερισματων και ταυτοχρονο η απεξαρτηση απο το πετρελαιο.
κατεληξα σε λεβητα ξυλου μιας και υπαρχει χωρος στο υπογειο για αρκετα μεγαλη ποσοτητα.

το σπιτι ειναι στο δευτερο οροφο, ειναι παλιο, περιπου 70-80τμ, εχει ξυλινα κουφωματα και απο πανω πλακα και φιλος μηχανικος μετρησε τα σωματα τα οποια εχουν 15-16 χιλιαδες θερμιδες.

περα απο την οικονομια στην θερμανση μεγαλο ρολο στην τελικη επιλογη θα παιξει το κατα ποσο το μηχανημα θα προσφερει εγγυημενη λυση (δεν ειμαι ατομο που θα ψαχνω ολη μερα τις καταλληλες ρυθμισεις), το οτι θελω οσο δυνατον λιγοτερα γεμισματα σε σχεδον 24ωρη λειτουργια.

εχω διαβασει αρκετα εδω μεσα και εχω στο μυαλο μου 3 περιπτωσεις.

1) Λέβητας ATMOS με πυρόληση
2) Λέβητας Ξύλου KITURAMI KF 35
3) Λέβητας Ξύλου-Πετρελαίου KUTURAMI KRM 30

ο λεβητας ξυλου-πετρελαιου εχει μπει στο μυαλο μου ως μια λυση που δεν θα με κρεμασει εαν υπαρξει καποιο προβλημα (βλαβη ξυλολεβητα), αλλα δεν ξερω εαν ειναι τοσο απλο να γυρισει στο πετρελαιο.

η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω τις διαφορες μεταξυ ατμος και κιτουραμι. εαν εχω καταλαβει καλα ο atmos καλο ειναι να εχει δοχειο αδρανειας (ανεβαζει κοστος) ενω ο κιτουραμι ειναι πιο απλος. τον συνδεεις και τελειωσες και εχεις και ζεστο νερο.

οποιος φιλος εχει γνωση ας βοηθησει, μιας και η αποφαση πρεπει να παρθει τις επομενες μερες.
ευχαριστω πολυ.


Μιάς και είμαι και εγω στην ιδια διαδικασία με εσένα, χωρις να ειμαι ο ειδικός, εχω δει σε λειτουργια σε φιλικό σπιτι τον Kiturami 35,σε σπιτι 200μ2 με καταναλωση 2 τονους τον μηνα σε μετριο μονωμενο σπιτι. Πλεονέκτημα το ζεστο νερο χρησης.μειονεκτημα για εμενα η τιμη του στα 2000 χιλιαρικα.
Ο ατμός ειναι μια λυση που με απασχολησε πολύ αλλα τελικά θα καταληξω μάλλον εδω www.panthermicashop.gr/C41177A0.el.aspx που εχω ακουσει και εχω διαβασει οτι ειναι πολυ καλυτερος του atmos αι δεν εχει και τεραστια διαφορα.
Οσον αφορα την οικονομία,το δοχειο αδρανειας θα σου την προσφερει να εισαι σιγουρος,αλλα κοστιζει κατι παραπανω,και θα αριαωσεις και τα γεμισματα σου.
Παντως να εχεις στο νου σου οτι για να λειτουργησουν καλά θα θελεις στεγνά στεγνά,ξύλα..
Και καλό θα ειναι να σκεφτεις να μονωσεις το σπιτι σου καλυτερα,ειναι μια επενδυση που θα σου τα βγάλει τα λεφτα της θερμανσης..
Μονωση και παλι μονωση..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": teomali

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18389 από xasekidis
Απαντήθηκε από xasekidis στο θέμα Eπιλογή ξυλολέβητα
Γεια χαρά και απο μένα σε όλη τη παρέα .
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για το site και το forum που στήσατε .
Η ιδιότητα μου είναι Υδραυλικός και σας χαιρετώ από την όμορφη μας Χαλκιδική .
Διαβάζω καιρό τα διάφορα post ιδίως συναδέλφων και μη και προβληματίζομαι για αρκετά από αυτά .
Και εξηγούμαι :
Φίλος Pantelis1973 είσαι υδραυλικός , είσαι έμπορος , τι είσαι ρε καρντάσι ?
Τόσα χρόνια στην αγορά και ο πιο πιτσιρίκος υδραυλικός γνωρίζει τα προιόντα της Kiturami και της Atmos .
H Kiturami είναι τουλάχιστον 20 χρόνια στην αγορά με τον Γιώργο και η Atmos έχει αντιπρόσωπο άνθρωπο εδώ και 30 χρόνια στην δικιά μας αγορά , τον Φοίβο.
Επειδή "έχασε" την αντιπροσωπεία της Atmos η άλλη εταιρεία με τα τζάκια ( αυτή που διαφημίζεις Pantelis1973 ) δεν είναι σωστό να απαξιώνεις χωρίς ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ένα προιόν που εξάγετε σε πάνω από 20 χώρες σε όλο τον κόσμο εδώ και πάνω απο 20 χρόνια όπως είναι το Atmos.
Και επίσης δεν είναι σωστό να λές ότι έχεις διαβάσει κάπου οτι είναι καλύτερο από τον Αtmos ή τον Kiturami χωρίς επιχειρήματα , έτσι δεν είναι ?
Που το διάβασες για να το διαβάσω και εγώ και αφού το διάβασες ανέβασε το συγκεκριμένο post και όχι τη διαφήμιση που βάζεις !!
Επιτρέπεται Κύριε Διαχειριστά να βάζω post και να διαφημίζω προιόντα και εταιρείες όπως ο φίλος Pantelis1973 ?
Όλος ο κόσμος ψάχνεται, δεν έχει μία , θέλει να ζεστάνει όσο πιο οικονομικά γίνεται το κοκκαλάκι του και καναδυό εδώ μέσα μπερδεύετε τον κόσμο .

Λέβητας Πυρόλησης , χωρίς ξερά ξύλα , δεν δουλεύει σαν λέβητας πυρόλυσης , ΝΟΜΟΣ !
Βάλε υγρά ξύλα σε πυρόλησης και πάρε και μια σφουγκαρίστρα να μαζεύεις νερά μόλις καταφέρεις να τον ανάψεις .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18394 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Eπιλογή ξυλολέβητα

xasekidis έγραψε: Γεια χαρά και απο μένα σε όλη τη παρέα .
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για το site και το forum που στήσατε .
Η ιδιότητα μου είναι Υδραυλικός και σας χαιρετώ από την όμορφη μας Χαλκιδική .
Διαβάζω καιρό τα διάφορα post ιδίως συναδέλφων και μη και προβληματίζομαι για αρκετά από αυτά .
Και εξηγούμαι :
Φίλος Pantelis1973 είσαι υδραυλικός , είσαι έμπορος , τι είσαι ρε καρντάσι ?
Τόσα χρόνια στην αγορά και ο πιο πιτσιρίκος υδραυλικός γνωρίζει τα προιόντα της Kiturami και της Atmos .
H Kiturami είναι τουλάχιστον 20 χρόνια στην αγορά με τον Γιώργο και η Atmos έχει αντιπρόσωπο άνθρωπο εδώ και 30 χρόνια στην δικιά μας αγορά , τον Φοίβο.
Επειδή "έχασε" την αντιπροσωπεία της Atmos η άλλη εταιρεία με τα τζάκια ( αυτή που διαφημίζεις Pantelis1973 ) δεν είναι σωστό να απαξιώνεις χωρίς ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ένα προιόν που εξάγετε σε πάνω από 20 χώρες σε όλο τον κόσμο εδώ και πάνω απο 20 χρόνια όπως είναι το Atmos.
Και επίσης δεν είναι σωστό να λές ότι έχεις διαβάσει κάπου οτι είναι καλύτερο από τον Αtmos ή τον Kiturami χωρίς επιχειρήματα , έτσι δεν είναι ?
Που το διάβασες για να το διαβάσω και εγώ και αφού το διάβασες ανέβασε το συγκεκριμένο post και όχι τη διαφήμιση που βάζεις !!
Επιτρέπεται Κύριε Διαχειριστά να βάζω post και να διαφημίζω προιόντα και εταιρείες όπως ο φίλος Pantelis1973 ?
Όλος ο κόσμος ψάχνεται, δεν έχει μία , θέλει να ζεστάνει όσο πιο οικονομικά γίνεται το κοκκαλάκι του και καναδυό εδώ μέσα μπερδεύετε τον κόσμο .

Λέβητας Πυρόλησης , χωρίς ξερά ξύλα , δεν δουλεύει σαν λέβητας πυρόλυσης , ΝΟΜΟΣ !
Βάλε υγρά ξύλα σε πυρόλησης και πάρε και μια σφουγκαρίστρα να μαζεύεις νερά μόλις καταφέρεις να τον ανάψεις .



Αγαπητέ Χασεκίδη,
ή μάλλον δεν ξερεις να διαβάζεις ή μάλλον σε χτυπησε η υπερβολική ζεστη στο κεφάλι.
Ειδες πουθενά στο πόστ να κατηγορω τον Kiturami ή τον atmos?
Εμπορος φιλτατε δεν ειμαι και ουτε προκειτε να να γίνω ποτε,ουτε υδραυλικός.Ειμαι ενας οικογενειαρχης που θελω να ζεστανω την οικογενεια μου. και η επιθεση σου ειναι ανουσια και ανευ σημασιας.Δεν εχω ουτε την διαθεση να κανω ουτε διαφημηση ουτε ξερω κανενα φοιβο και κανενα Γιωργο. Και ουτε τους εχω αναγκη.
Ανεφερα οτι μαλλον θα παρω τον vigas γιατί προσωπικά τον θεωρώ κάλύτερο του atmos.Μήπως σε ενοχλεί;
ΠΕΡΙΜΕΝΩ να μου στειλέις την απαξιωση κατα εσενα που αναφερα για τον KF 35 και τον atmos.
Aν δεν μπορεις ξαναδιαβασε το ποστ..
Περιμένω να ανακαλέσεις ή εστω να ζητησεις συγνωμη.

Υγ.Τα στοιχεια μου στην διαθεση σου αν πασα στιγμη. Και μεσου του Διαχειρηστη..
Υγ2 Οσες φορες και εαν ξαναδιαβασω το ποστ πιστευω,οτι μάλλον σε πειραξε η ζεστη της Χαλκιδικής

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ