Ξυλολέβητας με ανοικτό ή κλειστό κύκλωμα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28141 από kosmidis80
Γιατι τωρα ποσο σε κραταει σε χρονο?

Εναν κυκλοφορητη μονο δεν τροφοδοτει? Αν το ανοιξεις μεσα θα δεις εχει μια μικρη μπαταρια, μπορεις να αλλαξεις και αυτην με μια μεγαλυτερη..


Λογικα παντως αν συνδεσεις την τρακτερισια θα σου δωσει τον παραπανω χρονο που ζητας! ;)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28164 από Nasikas

kosmidis80 έγραψε: Γιατι τωρα ποσο σε κραταει σε χρονο?

Εναν κυκλοφορητη μονο δεν τροφοδοτει? Αν το ανοιξεις μεσα θα δεις εχει μια μικρη μπαταρια, μπορεις να αλλαξεις και αυτην με μια μεγαλυτερη..


Λογικα παντως αν συνδεσεις την τρακτερισια θα σου δωσει τον παραπανω χρονο που ζητας! ;)

να δούμε.
-Δεν καθησα να πάω στο τερμα το UPS. Στα 5 λεπτα εβαλα παλι την πρίζα

Μόλις πεσουν τα πρωτα χιόνια, αν βρω κανέναν καλό ηλεκτρολόγο να δεχτει να τον φιλοξενήσω Σ/Κ με αντιπαροχή την σύνδεση μπαταρίας -ή μικρής φτηνης γεννητριας αν βρω- θα το ταιριαξουμε το θεμα.
(η γεννητριες αντεχουν στο μπαλκόνι -στους μειον 10-20 ρε παιδια ; //--Συνδεεται φανταζομαι με γεννητρια το UPS- η το παμε κατευθειαν στον κυκλοφορητη- και βαζω πωλητηριο 50 ευρω το UPS;)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28463 από aithio
Αγαπητοί φίλοι διαχειριστές του φόρουμ.
Θα ήθελα το παρακάτω πόστ να μεταφερθεί και σαν πρώτο αρχικό ποστ σε αυτό το θέμα και ελπίζω να έχω την σύμφωνη γνώμη όλων των φίλων που έχουν συμμετάσχει.
Ότι και να έχει ειπωθεί στα παρακάτω πόστ όλων μας θα πρέπει κατά την γνώμη μου οι αναγνώστες να συγκρατήσουν και να λάβουν σοβαρά υπόψη τους το bold κείμενο με τα κόκκινα γράμματα.

Ναυσικά πέρα από την πλάκα που κάνουμε θέλω να γράψω μερικά πράγματα με αφορμή την φωτογραφία που έβαλες με τον παγετό.
Έχω ξαναμιλήσει στο παρελθόν σχετικά με το Ελληνικό πρότυπο ασφαλείας ΕΛΟΤ 352 που αν δεν κάνω λάθος είναι απο το 1970 κάτι.... και δεν επιτρέπεται η αναδημοσίευση του
Εγώ όμως νιώθω την υποχρέωση να δημοσιεύσω απόσπασμα του για σοβαρούς λόγους ασφαλείας μιας και η κρίση έχει οδηγήσει πολλούς συμπατριώτες μου σε λέβητες στερεών καυσίμων χωρίς μηχανολογική υποστήριξη από μηχανολόγους.

Αναφέρει λοιπόν ρητά και κατηγορηματικά.

Οι ασφαλιστικές διατάξεις των εγκαταστάσεων χαμηλής πιέσεως τοποθετούνται και κατασκευάζονται έτσι ώστε να εμποδίζεται ασφαλώς το πάγωμα από δριμείς παγετούς όσο η εγκατάσταση είναι σε λειτουργία.
Προσθήκη αντιπηκτικού μέσου στο παγιδευμένο νερό των ασφαλιστικών διατάξεων δεν αποτελεί επαρκεί προστασία......και εξηγεί τους λόγους.

Για αυτό θα πρέπει να λαμβάνεται ένα απο τα πιο κάτω μέτρα.
Σε εγκαταστάσεις που έχουν τεθεί εκτός λειτουργίας πρέπει εφόσον υπάρχει κίνδυνος παγετού να αδειάζει ο λέβητας και η ασφαλιστική διάταξη.

Σε εγκαταστάσεις που λειτουργούν και στις οποίες κατά την διάρκεια της νύχτας διακόπτεται προσωρινά η λειτουργία των λεβήτων επειδή και η καλύτερη μόνωση του πιεσοστατικού σωλήνα δεν θα εξασφάλιζε επαρκή προστασία για παρατεταμένο παγετό πρέπει να ληφθούν τα παρακάτω.

Άδειασμα του λέβητα και των ασφαλιστικών διατάξεων.

Εγκατάσταση των ασφαλιστικών διατάξεων σε θερμαινόμενο χώρο.

(Αυτό δεν σημαίνει να τα βάλουμε στα σαλόνια μας)

Το τελικό μου σχόλιο.
Αγαπητοί φίλοι μην παίζεται με τα ανοιχτά δοχεία διαστολής αν δεν έχετε κάποιον έμπειρο και υπεύθυνο μηχανολόγο να σας σχεδιάσει το σύστημα σε περιοχές με παγετό ότι και να σας λέμε εμείς τα μαστόρια.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28629 από Nasikas

Αγαπητοί φίλοι μην παίζεται με τα ανοιχτά δοχεία διαστολής

Αλλά η πράξη έδειξε..
Αγαπητοι φίλοι μην παιζετε με τα ΚΛΕΙΣΤΑ δοχεια διαστολής σε λεβητες ξυλου.

ΜΠΑΜ :angry:


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28643 από LEONAS

Nasikas έγραψε:

Αγαπητοί φίλοι μην παίζεται με τα ανοιχτά δοχεία διαστολής

Αλλά η πράξη έδειξε..
Αγαπητοι φίλοι μην παιζετε με τα ΚΛΕΙΣΤΑ δοχεια διαστολής σε λεβητες ξυλου.

ΜΠΑΜ :angry:





Kαι οι δυο τροποι ειναι για τα πανηγυρια χωρις δοχειο αδρανειας δεν
ειναι ασφαλη και τα δυο.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28649 από aithio
Για αυτό και εγώ σχεδίασα ένα μικτό σύστημα.


Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ