Ξυλολέβητας Kiturami

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116753 από κρις
Απαντήθηκε από κρις στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Παρακολουθώ την αντιπαράθεσή σας και ομολογώ οτι δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω, διότι εφ'ενός μεν δεν μου αρέσει και αφ'ετέρου δε, δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις πάνω σε αυτά τα θέματα. Εγώ μιλάω μέσα απο την πείρα μου, καθόσον εδώ και ένα χρόνο δουλεύω τον συγκεκριμένο λέβητα. Οπως λένε τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος και εάν δεν περάσει ένα χρονικό διάστημα, δεν μπορείς να βγάλεις σωστά συμπεράσματα.
Ποιό πάνω μίλησα για ΓΝΩΣΕΙΣ. Οταν κάποιος έχει άποψη, δεν σημαίνει οτι έχει και γνώσεις. Το να λές κάτι και να το στηρίζεις, επειδή αόριστα άκουσες κάτι ή διάβασες κάτι κάπου, δεν λέει τίποτα και είναι μέγα λάθος και καταντά εκνευριστικό να προσπαθείς να πίσεις κάποιον, ο οποίος τυχαίνει να έχει γνώση και στηρίζει τα επιχειρήματά του πάνω στην γνώση. Τότε ο άλλος πρέπει να κάει μόκο, γιατί γίνεται ρεζίλι των σκυλιών και μπορεί να πάρει στο λαιμό του και κανέναν αθώο.
Η γνώση λοιπόν φίλοι μου είναι αυτή που λοίπει απο τον Ελληνα. αν ο Ελληνας είχε γνώση δεν θα πίστευε την κάθε παπαριά που εκστομίζει ο κάθε πολιτευτής. Αν είχε γνώση και γνώριζε τα πράγματα όπως πραγματικά είναι, θα κολούσε στον τοίχο τον κάθε άσχετο, τον κάθε ανίδεο και τον κάθε ανεπάγγελτο που προσπαθούσε να τον περάσει την λανθασμένη του άποψη. Τότε δεν θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε σήμερα. Σήμερα ο λαός έχει τρελαθεί και έχει βγεί στα κάγκελα. Έχει χάσει την δουλειά του, έχει χάσει την μισή σύνταξή του και άμα χρωστάει θα χάσει και το σπίτι του σίγουρα. Και σήμερα που γίνονται όλα αυτά, κατά παράδοξο τρόπο υπάρχουν κάποιοι που εξακολουθούν να πιστεύουν και να στειρίζουν τα ίδια σκατά. Και όλα αυτά γιατί δεν έχει ή δεν είχε την γνώση να δεί τα πράγματα με άλο μάτι. Να δεί ποιά είναι η πραγματικότητα.Να βάλει τα γεγονότα σε μια σειρά και να λύσει το πάζλ. Να καταλάβει οτι αυτή που μας κυβερνούν, δεν είναι παρά υπάλληλοι των τοκογλύφων. Στεγνοί εγκληματίες. Που στόχος τους είναι οχι η ανάκαψη της Ελληνικής οικονομίας αλλά η μόνημη υποδόλωσή της και το ξεπούλημα της πατρίδος μας στους ξένους κατακτητές. Κατάλαβε ο Ελληνικός λαός τι έγινε; Κάποιοι σύγχρονοι ''εφιάλτες'' άνοιξαν τις πόρτες και μπήκε μέσα ο εχθρός.
Τέλος πάντων, αρκετά σας ζάλισα με αυτά.
Πατριώτη θα βγάλω τις σκάρες και θα σου πώ. Εχω όμως μία απορία. Μήπως λόγω της στάχτης που θα διμηουργιθεί θα σβήνουν τα κάρβουνα ή και η φωτιά ακόμη;
Καλό απόγευμα, καλόν χειμώνα και ΚΑΛΉ ΛΕΥΤΕΡΙΑ.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116756 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami

dimlyk έγραψε: μπορει ναχεις δει τρυπιους λεβητες και τα 15 χρονια που λες πολλα ειναι
τα συμπερασματα σου ειναι λαθος ...τα ζουμια που εσυ φροντιζεις να παραγεις ειναι οξινα αν λεει κατι αυτο... τα ηλεκτροημικα φαινομενα δεν ξερω αν λενε κατι ακομα ...το οτι το νερο απο το ανοιχτο δοχειο διαστολης δεν κυκλοφορουν στο κυκλωμα παρα μονο αναπληρωνουν μαλλον κι αυτο δεν σημαινει κατι

η σερπατινα ψυξης τι σχεση εχει με το δοχειο και την αναπληρωση νερου ?

μ αυτα που γραφεις υποψιαζομαι οτι δεν εχεις δει ανοιχτο δοχειο σε καλουλα εγκατασταση

στο σπιτι μου λοιπον η εγκατασταση ειναι λιγο πανω απο 40 χρονων ανοιχτο δοχειο αλλαχτηκε μια φορα οπως επισης και μια φορα τον χρονο το μισογεμιζω (εξατμιζεται το καλοκαιρι και δεν εχει φλοτερ ) η εγκατασταση ολη απο σιδηροσωληνα απο σωματα εχουν αλλαχθει μονο 2 κι αυτα στα μπανια που στεγνωναν οι πετσετες πανω αλλα και τα 2 στους διακοπτες αλλες αλλαγες 1 κυκλοφορητης κι ενας καυστηρας κι εξαερωση μια φορα με το ξεκινημα της εγκαταστασης

κι επειδη μαλλον με διαβαζεις βιαστικα δεν ισχυριστικα οτι τα ανοιχτα δοχεια ειναι καλυτερα
και τα δυο εχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα (οχι αυτα που αναφερεις ομως)

οσο για τα ασφαλιστικα απλα με μπερδεψες και προσπαθησα να μαντεψω ποια ειναι αυτα τα τρελα που εχει το κλειστο δοχειο και το κανει τοσο δυσκολο στην εγκατασταση οπως ειπες (με το αναλογο κοστος
φανταζομαι) :)




1)Φιλε dimlyk τα συμπερασματα μου δεν ειναι λαθος γιατι απλα ειναι βιωματα ειτε θες να το χωνεψεις ειτε οχι.
2)Σε οτι με ρωτας σου απαντω συγκεκριμμενα και το ιδιο απαιτω και απο εσενα.
3)Εχω πολλα αλλα συμαντικοτερα πραγματα να κανω οποτε δεν προλαβαινω να παραγω και γ@@@@ενα ζουμια!!!!
4)Βαλε στο ανοοιχτο δοχειο σου αρκετη ποσοτητα νερομπογιας και τοτε θα ματαλαβεις αν οξυγονονεται ολο το δικτυο ή οχι,θα κανεις εξαερωση και θε βγαινει και το χρωματακι που εχεις διαλεξει!!!!
Μια δοκιμη θα σε πεισει!!!
ΔΕΝ γινεται ΠΟΤΕ σε ενα κυκλωμα να οξυγωνονονται τα μισα νερα!
ή ολα ή τιποτα.
5)ΔΕΝ ειπα ποτε οτι η σερπατινα ψηξης εχει σχεση με την πληρωση νερου στο δικτυο.
Ειπα πως αν τα φρεσκα νερα που θα μπουν για να ψυξουν τον λεβητα απο την παροχη (και οχι απο τον αυτοματο πληρωσης ΟΠΟΤΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ) δεν θα επιρρεασουν τα ηδη ανωδιωμενα νερα του κλειστου κυκλωματος.
Ποσο πιο λιανα πρεπει να το κανω για να το καταλαβεις?
6)Εξηγησε μου πως γινεται να εχει φθορα ΜΟΝΟ το δοχειο αδρανειας που οπως μας ειπες αντικατεστησες και ΚΑΘΟΛΟΥ φθορα το υπολοιπο δικτυο!
7)Εχω δει πολλες εγκαταστασεις με ανοιχτα δοχεια,σε μια μαλιστα απο αυτες λογω παγου παγωσε ολο το νερο του δοχειου οσο ο λεβητας ηταν σβησμενος και οταν ο διστυχος ιδιοκτητης αναψε τον λεβητα του για να ζεσταθει ευτυχως απο την υψηλη πιεση που δημιουργηθηκε στο κυλωμα δεν ανατιναχτηκε ο λεβητας μονο τα μονοσωληνια εσπασαν!!!!!!!!!!!!!!!
8)Αν θες βαλε ενα φλοτερακι στο δοχειο σου δεν ειναι κακο,εκτος βεβαια και αν σου αρεσει να συμπληρωνεις νερο με το κανατι.
9)Μας λεσ πως αλλαχτηκε""και ενας καυστηρας ""
Μηπως στα τοσα χρονια πριν την κριση του πετρελαιου η εγκατασταση σου ηταν λεβητας πετρελαιου με κλειστο κυκλωμα οποτε δικαιολογημενα και η μικρη φθορα?
10)Αυτα ειναι τα λιγοτερα που χρειαζεται ενα σωστο κλειστο κυκλωμα=
2 ασφαλιστικα πιεσεως στα 2.5 ΒΑR,
2 Θερμοστατικες διοδες στους 90 βαθμους επανω στον λεβητα
Κλειστο δοχειο αδρανειας με τουλαχιστον 100 λιτρα ,φουσκωμενο στο 1,5 BAR
Τελευταιο και σημαντικοτερο INVERTER με επαγωγικο πινακα για να δουλεψει ο κυκλοφορητης αν κοπει το ρευμα.
11)Ειπες πως η εγκατασταση σου ειναι σιδεροσωληνα οποτε λογικα και 120 βαθμους να φτασει το νερο του κυκλωματος σου εκτος απο την πιεση που ανακουφιζεται στο ανοιχτο δοχειο σου δεν εχεις αλλο προβλημα/
Πες μου λιπον φιλε ξερολιδη τι θα γινει στην εγκατασταση καποιου κακομοιρη που εχει μονοσωληνια τα οποια μετα τους 100 γινονται μαλακα σαν αντερο και οποια ειναι παρασφιγμενα ακομη και με 2BAR πιεση θα κοπουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116823 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami

κρις έγραψε: Παρακολουθώ την αντιπαράθεσή σας και ομολογώ οτι δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω, διότι εφ'ενός μεν δεν μου αρέσει και αφ'ετέρου δε, δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις πάνω σε αυτά τα θέματα. Εγώ μιλάω μέσα απο την πείρα μου, καθόσον εδώ και ένα χρόνο δουλεύω τον συγκεκριμένο λέβητα. Οπως λένε τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος και εάν δεν περάσει ένα χρονικό διάστημα, δεν μπορείς να βγάλεις σωστά συμπεράσματα.
Ποιό πάνω μίλησα για ΓΝΩΣΕΙΣ. Οταν κάποιος έχει άποψη, δεν σημαίνει οτι έχει και γνώσεις. Το να λές κάτι και να το στηρίζεις, επειδή αόριστα άκουσες κάτι ή διάβασες κάτι κάπου, δεν λέει τίποτα και είναι μέγα λάθος και καταντά εκνευριστικό να προσπαθείς να πίσεις κάποιον, ο οποίος τυχαίνει να έχει γνώση και στηρίζει τα επιχειρήματά του πάνω στην γνώση. Τότε ο άλλος πρέπει να κάει μόκο, γιατί γίνεται ρεζίλι των σκυλιών και μπορεί να πάρει στο λαιμό του και κανέναν αθώο.
Η γνώση λοιπόν φίλοι μου είναι αυτή που λοίπει απο τον Ελληνα. αν ο Ελληνας είχε γνώση δεν θα πίστευε την κάθε παπαριά που εκστομίζει ο κάθε πολιτευτής. Αν είχε γνώση και γνώριζε τα πράγματα όπως πραγματικά είναι, θα κολούσε στον τοίχο τον κάθε άσχετο, τον κάθε ανίδεο και τον κάθε ανεπάγγελτο που προσπαθούσε να τον περάσει την λανθασμένη του άποψη. Τότε δεν θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε σήμερα. Σήμερα ο λαός έχει τρελαθεί και έχει βγεί στα κάγκελα. Έχει χάσει την δουλειά του, έχει χάσει την μισή σύνταξή του και άμα χρωστάει θα χάσει και το σπίτι του σίγουρα. Και σήμερα που γίνονται όλα αυτά, κατά παράδοξο τρόπο υπάρχουν κάποιοι που εξακολουθούν να πιστεύουν και να στειρίζουν τα ίδια σκατά. Και όλα αυτά γιατί δεν έχει ή δεν είχε την γνώση να δεί τα πράγματα με άλο μάτι. Να δεί ποιά είναι η πραγματικότητα.Να βάλει τα γεγονότα σε μια σειρά και να λύσει το πάζλ. Να καταλάβει οτι αυτή που μας κυβερνούν, δεν είναι παρά υπάλληλοι των τοκογλύφων. Στεγνοί εγκληματίες. Που στόχος τους είναι οχι η ανάκαψη της Ελληνικής οικονομίας αλλά η μόνημη υποδόλωσή της και το ξεπούλημα της πατρίδος μας στους ξένους κατακτητές. Κατάλαβε ο Ελληνικός λαός τι έγινε; Κάποιοι σύγχρονοι ''εφιάλτες'' άνοιξαν τις πόρτες και μπήκε μέσα ο εχθρός.
Τέλος πάντων, αρκετά σας ζάλισα με αυτά.
Πατριώτη θα βγάλω τις σκάρες και θα σου πώ. Εχω όμως μία απορία. Μήπως λόγω της στάχτης που θα διμηουργιθεί θα σβήνουν τα κάρβουνα ή και η φωτιά ακόμη;
Καλό απόγευμα, καλόν χειμώνα και ΚΑΛΉ ΛΕΥΤΕΡΙΑ.....


Kαλησπερα πατριωτη πεστα !!!!
Στον καρδικο μου φιλο που εχουμε κανει ατελειωτες ωρες δοκιμων και που μεχρι και να πατενταρουμε τον κτουραμι του φτασαμε(Βλεπε σε αυτο εδω το σαιτ το τοπικ kiturami KF35 tuning)'
Μειναμε και οι δυο αναυδοι οταν την αλλη μερα το πρωι μετα απο το τελευταιο βραδυνο αναμμα,το μονο που ειχε μεινει μεσα στον χωρο καυσης ηταν σταχτη!!!
Μεσα στην σταχτη ηταν και πολυ λιγα καρβουνα.
Απο τα λεγομενα του αλλα και αφου δουλευει το μηχανημα του ετσι ακομα,ειναι πιο ευχαριστημμενος απο θεμα αποδοσης.
Εκτος αυτου κερδισε περισσοτερο χωρο καυσης για τα ξυλα του τελευταιου βραδυνου γεμισματος ,δηλαδη παραπανω απο μια ωρα ακομη ζεστασια.
Μεγαλη υποθεση πιστευω για τις πολυ κρυες νυχτες.

Ο κυριος λογος πιστευω που κερδισε το κατι λιγο ή περισσοτερο παραπανω ειναι οτι η θρακα και οταν η φωτια καιει αλλα και οταν ακομη κοιμαται ειναι σε αμεση επαφη με τα τοιχωματα του λεβητα οποτε ζεσταινει και πιο αμεσα το νερο!!!
Κατι ακομα που παρατηρησαμε ειναι οτι τα καρβουνα ηταν παντα στην μεση του κατω μερους του κυκλου που φυσικα και λογω βαρυτητασ εκει επρεπε να ειναι.
Σαν συμπερασμα λοιπον κατα την καυση τους τα ξυλα στρωνουν καλυτερα και αφου ειναι κοντα κοντα δεν μενουν καρβουνα ανεκμεταλλευτα δηλαδη ακαυτα,
Ο μονος μου ενδιασμος στην υποθεση ηταν για την λαμαρινα του πατου(κατω μερος του κατω βαρελιου)
Μετα απο την συνεχομενη χρηση του για παραπανω απο μια σεζον οταν πλυναμε τον λεβητα για να του κανουμε την πατεντα ,κανενα δειγμα φθορας δεν ειχε.
καλη επιτυχια πατριωτη ,
περιμενω νεα σου!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117129 από κρις
Απαντήθηκε από κρις στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Πατριώτη καλημέρα. Χθές δοκίμασα αυτό που με πρότεινες με τις σχάρες. Τον άναψα κατά τις 6 ηώρα το απόγευμα, στους 70 βαθμούς, με τον λέβητα γεμάτο [ποσότητα ξύλων ίση με τα προηγούμενα]. μέσα σε 15 λεπτά έποιασε την θερμοκρασία 63 βαθμούς,και ο κυκλοφορητής άρχισε να δουλεύει. Πράγμα που με τον παλαιό τρόπο ήθελε 20 λεπτά με μισή ώρα. Περίμενα να ποιάσει τους 70 βαθμούς, αλλά μάταια. Εκανε πολλά σκαμπανεβάσματα μεταξύ 65 και 53, αλλά τίποτα. τους 70 βαθμούς δεν τους έποιασε, όπως έποιανε με τον άλλο τρόπο. στο τέλος και μετά απο 2 ώρες περίπου, σταθεροποιήθηκε μεταξύ 58 και 65. Τότε κατέβασα την θερμοκρασία του λέβητα στούς 65, και ο λέβητας έσβηνε ποιάνοντας την θερμοκρασία και έπαιρνε ξανά. Επίσης να σου πώ ότι δεν χρειάστηκε να ρίξω άλο ξύλο, στις 12 που πήγα για ύπνο, η θερμοκρασία του λέβητα ήταν στους 55 βαθμούς. στις 1 η ώρα τα σώματα ήταν αρκετά ζεστά θα έλεγα. Το πρωί, ώρα 09.00, θερμοκρασία λέβητα 37 βαθμοί, και θερμοκρασία σπιτιού 21 βαθμοί με εξωτερική 16. Τώρα αυτή την στιγμή που γράφω αυτά ώρα 11.50, η θερμοκρασία του λέβητα είναι33. Όλα αυτά με ένα γέμισμα.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
1. Περισότερη διάρκεια ζέστης στο σπίτι
2. Οικονομία στα ξύλα.
3. Αδυναμία ανάπτυξης μεγάλης θερμοκρασίας στο λέβητα.
4. ποιό συχνό άδειασμα στάχτης.
Σύμφωνα με την άποψή μου λοιπόν και τα δικά μου δεδομένα, πιστεύω οτι.Τα αποτελέσματα είναι θετικά, ΄όχι όμως σε μεγάλο βαθμό. Όταν λέμε περισότερη διάρκεια ζέστης, κρατάει μικρότερη θερμοκρασία για περισότερο διάστημα. Εκείνο που όντος είναι σοβαρό και μου έκανε εντύπωση είναι η οικονομία στο ξύλο.Δεν ξέρω όμως, με τα πολλά κρύα και τις παγωνές τι θα γίνει, όταν θα χρειαζόμαστε μεγαλύτερες θερμοκρασίες στον λέβητα. Αλλά όμως υπάρχει λύση, να ανάψεις τον λέβητα απο το πρωί, και θα έχεις την θέρμανση σε ικανοποιητικά επίπεδα.
Εκείνο που μου έκανε εντύπωση και δεν ξέρω γιατί το έκανε ήταν τα πολλά [σε συχνότητα, όχι μεγάλα] σκαμπανεβάσματα στην θερμοκρασία.
Δηλ.όντος η συμπεριφορά του λέβητα και τα αποτελέσματα, ήταν διαφορετικά.
Εγώ θα έλεγα ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος, να πάρουμε και μία άλλη άποψη για να βγάλουμε ποιό εμπεριστατομένα συμπεράσματα.
Αυτά πατριώτη, ιδωμεν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117135 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami

κρις έγραψε: Πατριώτη καλημέρα. Χθές δοκίμασα αυτό που με πρότεινες με τις σχάρες. Τον άναψα κατά τις 6 ηώρα το απόγευμα, στους 70 βαθμούς, με τον λέβητα γεμάτο [ποσότητα ξύλων ίση με τα προηγούμενα]. μέσα σε 15 λεπτά έποιασε την θερμοκρασία 63 βαθμούς,και ο κυκλοφορητής άρχισε να δουλεύει. Πράγμα που με τον παλαιό τρόπο ήθελε 20 λεπτά με μισή ώρα. Περίμενα να ποιάσει τους 70 βαθμούς, αλλά μάταια. Εκανε πολλά σκαμπανεβάσματα μεταξύ 65 και 53, αλλά τίποτα. τους 70 βαθμούς δεν τους έποιασε, όπως έποιανε με τον άλλο τρόπο. στο τέλος και μετά απο 2 ώρες περίπου, σταθεροποιήθηκε μεταξύ 58 και 65. Τότε κατέβασα την θερμοκρασία του λέβητα στούς 65, και ο λέβητας έσβηνε ποιάνοντας την θερμοκρασία και έπαιρνε ξανά. Επίσης να σου πώ ότι δεν χρειάστηκε να ρίξω άλο ξύλο, στις 12 που πήγα για ύπνο, η θερμοκρασία του λέβητα ήταν στους 55 βαθμούς. στις 1 η ώρα τα σώματα ήταν αρκετά ζεστά θα έλεγα. Το πρωί, ώρα 09.00, θερμοκρασία λέβητα 37 βαθμοί, και θερμοκρασία σπιτιού 21 βαθμοί με εξωτερική 16. Τώρα αυτή την στιγμή που γράφω αυτά ώρα 11.50, η θερμοκρασία του λέβητα είναι33. Όλα αυτά με ένα γέμισμα.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
1. Περισότερη διάρκεια ζέστης στο σπίτι
2. Οικονομία στα ξύλα.
3. Αδυναμία ανάπτυξης μεγάλης θερμοκρασίας στο λέβητα.
4. ποιό συχνό άδειασμα στάχτης.
Σύμφωνα με την άποψή μου λοιπόν και τα δικά μου δεδομένα, πιστεύω οτι.Τα αποτελέσματα είναι θετικά, ΄όχι όμως σε μεγάλο βαθμό. Όταν λέμε περισότερη διάρκεια ζέστης, κρατάει μικρότερη θερμοκρασία για περισότερο διάστημα. Εκείνο που όντος είναι σοβαρό και μου έκανε εντύπωση είναι η οικονομία στο ξύλο.Δεν ξέρω όμως, με τα πολλά κρύα και τις παγωνές τι θα γίνει, όταν θα χρειαζόμαστε μεγαλύτερες θερμοκρασίες στον λέβητα. Αλλά όμως υπάρχει λύση, να ανάψεις τον λέβητα απο το πρωί, και θα έχεις την θέρμανση σε ικανοποιητικά επίπεδα.
Εκείνο που μου έκανε εντύπωση και δεν ξέρω γιατί το έκανε ήταν τα πολλά [σε συχνότητα, όχι μεγάλα] σκαμπανεβάσματα στην θερμοκρασία.
Δηλ.όντος η συμπεριφορά του λέβητα και τα αποτελέσματα, ήταν διαφορετικά.
Εγώ θα έλεγα ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος, να πάρουμε και μία άλλη άποψη για να βγάλουμε ποιό εμπεριστατομένα συμπεράσματα.
Αυτά πατριώτη, ιδωμεν.



Πατριωτη πρωτα απολα καλημερα!
Δοκιμασε σημερα το ιδιο αλλα με περισσοτερα ξυλα,λογω οτι θα ειναι περισσοτερα και την επιθυμητη θερμοκρασια θα πισεις και οικονομια θα κανεις.
Δοκιμασε δηλαδη με την ποσοτητα ξυλων που θα εκαιγες πριν, τι αποτελεσματα θα εχεις τωρα αν τα βαλεις σε ενα γεμισμα ,μιας και χωραει περισσοτερα!
Πιστευω οτι θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα απο το να εκαιγες τα ιδια ξυλα με τις σχαρες,
Αν θες ανοιξε και μια σκαλα τις θυριδες,δοκιμαζεις και βλεπεις.

Πολλα χαιρετιματα περιμενω νεα σου!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117757 από κρις
Απαντήθηκε από κρις στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Καλησπέρα πατριώτη. Προχθές την Δευτέρα έκανα μία δεύτερη δοκιμή χωρίς τις σχάρες. Λοιπόν πατριώτη, πρέπει να ξέρεις οτι δεν παίζει τόσο πολύ ρόλο η ποσότητα όσο η ποιότητα. πολές φορές πετυχαίνεις αυτό που θές με την ποιότητα. Ειδικά με τους ξυλολέβητες, εκτός των άλλων σημαντικό ρόλο παίζει και τι ποιότητα ξύλων χρεισιμοποιείς. Βέβαια όλα τα καίει χωρίς κανένα πρόβλημα ,ακόμα και καλάμια να τον φορτώσεις θα τα κάψει, αλλά άλλη απόδοση έχεις με πολυκαιρικό ''ρεμαίνο'' πεύκο, και άλλο με ελιά ξερή ενός έτους. Άλλη απόδοση θα έχεις με λεύκες και άλλο με ξερόν ευκάλυπτο.
Τελικά πατριώτη να μην τα πολυλογώ, αυτή την φορά χρεισιμοποίησα ξερή ελιά και ξερόν ευκάλυπτο. του έριξα λοιπόν 2 κούτσουρα μεσαίου μεγέθους ελιά ξερή και 2 κούτσουρα ευκάλυπτο ξερό, και με αυτά τα δύο είδη ξύλων, τα αποτελέσματα ήταν καλύτερα. Τους 70 βαθμούς τους έπιασε άνετα.
Τα υπόλοιπα ήταν όπως τα περιέγραψα σε παλαιότερο κείμενο. Μόνον που το σκαμπανέβασμα παρουσιάστηκε και εδώ βέβαια σε ποιό μεγάλη θερμοκρασία. πράγμα που δεν με πειράζει καθόλου μιάς και σταθεροποιείται τελικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ